adsens

«Государ распровелікій» у сприйнятті поетів післяжовтневого періоду

В молодості Марина Цвєтаєва не приховувала своєї неприязні до Петра Великого. Вона дуже любила Москву і не могла пробачити того, хто позбавив це місто вінця столиці. Москва для Цвєтаєвої була символом старої, патріархальної Русі, якій протистояла груба сила царського капризу. Стара Русь була для Цвєтаєвої як би даром Божим, і її руйнування поетеса сприймала як богоборчої бунт земної влади, безсилою, однак, затвердити свою перевагу у вищому сенсі: "Але вищі за вас, царі, дзвони".

Сюжетно-композиційне своєрідність одного з творів російської літератури XX століття

... Я була тоді з моїм народом ...

А. Ахматова


Моїм улюбленим поетом XX століття є Ахматова Анна Андріївна.

Дивовижні поетичні рядки, написані її рукою, увійшли в моє життя з раннього дитинства. Саме її вірші про сірому кота по кличці "Мурка" я вивчила напам'ять, коли мені виповнилося три роки. Йшов час, я подорослішала і вивчила напам'ять вірші циклу "У Царському Селі", представляючи разом з Ахматовою "озерні берега", у яких сумував "смуглявий юнак", ввібрала в себе дивовижні рядки про кохання. Значно пізніше, у дев'ятому класі, я прочитала "Реквієм" і була вражена: такий Ахматової я ще не знала.

Мотив страху в комедії М. В. Гоголя «Ревізор»

Комедія М. В. Гоголя "Ревізор" стала помітним явищем в російській драматургії і зайняла гідне місце серед кращих творів, не тільки письменників XIX століття, але й нашого часу. Все, що показано в п'єсі, не пережило себе до цих пір. Великий письменник зміг вловити те, що притаманне людям незалежно від часу і місця проживання.

Розкольників і його «двійник» (За романом Ф. М. Достоєвського «Злочин і покарання»)

Федір Михайлович Достоєвський - великий письменник-гуманіст. Особливістю його творчості є те, що він розкриває соціальні і філософські питання свого часу, глибоко проникаючи в духовний світ своїх героїв.

Одним з великих творів Достоєвського є роман "Злочин і кара".

Тема дороги, шляху в поемах «Мертві душі» М. В. Гоголя і «Кому на Русі жити добре» Н. А. Некрасова (3)

У своїх поемах М. В. Гоголь і М. О. Некрасов вирішили оглядово показати життя всієї Русі. Зрозуміло, що така глобальна завдання не під силу одній людині, тому Гоголь обмежився описом життя повітового міста і його околиць, а Некрасов - декількох суміжних сіл. Основним станом, обраним для опису, у Гоголя є дрібнопомісній дворянство, а у Некрасова - селянство (мужицьке стан). Своєї мети автори досягли, так як обрані ними для опису зрізи суспільства були найбільш представницькими в описувану авторами епоху. Ці образи - найтиповіші руські люди, а Русь часів Гоголя або Некрасова цілком складалася з повітових міст і суміжних сіл.

Основні мотиви в ліриці А. А. Фета

Що таке мотив? Мотив - це смисловий елемент художнього тексту, який повторюється в межах ряду творів. У творчості будь-яких письменників і поетів можна зустріти ряд предметів, понять чи явищ, які зустрічаються в їхніх творах. Як правило, тематика мотивів являє собою синтез творчості поета (письменника) і його любові. Таку закономірність можна виділити у віршах А. А. Фета, на які великий вплив зробили внутрішні переживання самого автора, його світогляд і ставлення до навколишнього оточення. Ми розглянемо основні мотиви: по-перше, мотив вогню і, в протиставлення йому, мотив води, моря, по-друге, це мотиви пір року і ворожіння, мотиви двоемірія, польоту, які є одним з головних мотивів, це й антологічних мотиви. А тепер розглянемо кожен з мотивів окремо, звертаючись до прикладів.

Трагічність образу Емми БоваріБоварі
- це я сам.Г. Флобер

Кращим зберігачем традицій критичного реалізму другої половини XIX століття у французькій літературі є Гюстав Флобер, у творчості якого простежується повна відсутність будь-яких ілюзій про життя, нетерпиме ставлення до всіляких спроб накинути романтичний покрив на жорстоку правду дійсності.

Гімн жіночу красу у творчості І. О. Буніна

Навряд чи хтось буде сперечатися, що одні з кращих сторінок бунінської прози присвячені Жінці. Перед читачем постають дивовижні жіночі характери, у світлі яких меркнуть чоловічі образи. Це особливо характерно для книжки "Темні алеї". Жінки відіграють тут головну роль. Чоловіки, як правило, - лише фон, відтіняюча характери і вчинки героїнь.

Моє останнє шкільний твір

Як часто люди мріють про вічність, вічності почуттів, життя. Про вічності почуттів ми говоримо, коли маємо на увазі їх властивість "відвідувати" різні покоління людей, але вони не вічні, коли мова йде про життя людства, навряд чи вічною. Вічність тікає від нас з вічною швидкістю, тому нам не дано її зловити.

Порівняльна характеристика Онєгіна і Печоріна (Передові люди xix століття)

Сумно я дивлюся на наше покоління!

Його майбутнє - іль порожньо, иль темно,

Між тим, під тягарем пізнання і сумніви,

У бездіяльності постаріє воно.

М.Ю. Лермонтов
"Євгеній Онєгін" Пушкіна був для поета, за його словами, плодом "розуму холодних спостережень і серця гірких замет". Бєлінський у своїй статті "Євгеній Онєгін" назвав цей твір "енциклопедією російського життя". І справді, в цьому романі, як у магічному кристалі відбилася картина всіх верств російського життя: і вищого світу, і дрібнопомісного дворянства, і народу - Пушкін добре вивчив життя всіх верств суспільства початку XIX століття. У ті роки, коли поет працював над своїм найулюбленішим твором, йому довелося багато пережити, втратити багатьох друзів, випробувати гіркоту від загибелі кращих людей Росії. На тлі картин російського життя 20-х років XIX століття показана драматична доля кращих людей, передової дворянської інтелігенції епохи декабристів.

Роман М. Ю. Лермонтова «Г0ерой нашого часу» в оцінці В. Г. Бєлінського

У статті, присвяченій розгляду пафосу роману "Герой нашого часу", Бєлінський відніс Лермонтова до числа таких "сильних художніх талантів", які є серед навколишнього їх порожнечі дуже несподівано. Інтерес, збуджений до Лермонтову кількома віршами, вміщеними в "Вітчизняних записках", остаточно утвердився після опублікування роману "Герой нашого часу". Ця повість написала не з бажання зацікавити публіку, а з глибокої творчої потреби, якої чужі всякі спонукання, крім натхнення. Бєлінський відзначає, що роман Лермонтова виробляє "повноту враження". Причина цього полягає в єдності думки, що породжує почуття відповідно до частини з цілим. Бєлінський особливо зупиняється на повісті "Бела", після прочитання якої "вам сумно, але смуток ваша легка, світла і приємним". Смерть черкешенки не обурює критика безрадісного і важким почуттям, бо вона з'явилася внаслідок розумної необхідності, яку ми, читачі, передчували. Сам образ чарівної черкешенки змальований з нескінченним мистецтвом. Вона говорить і діє дуже мало, а ми жваво бачимо її в усій визначеності дивного створіння, читаємо в її серці.

Моє улюблене вірш Єсеніна (Тема батьківщини) (2)

Знову я відкриваю збірку віршів Єсеніна. Рядки, рядки швидко миготять у мене перед очима. Про Батьківщину, про кохання, про дружбу, про те, що тривожить і радує серце - про все це писав поет. Із темою Батьківщини ми часто зустрічаємося в творах різних авторів. У цьому достатку слів про дорогу куточку землі я зупиняю свій вибір на віршах Єсеніна. Про те, що значить Батьківщина для людини, прекрасно сказано у старовинній російській приказці: "Людина без батьківщини - соловей без пісні". Справді, що може бути сумніше солов'я, позбавленого свого голосу? Сіра, непоказна, полохлива пташка. Так само без батьківщини спорожнілій стає і душа людини. У кожного з нас є край, де все здається особливим і прекрасним. Для Єсеніна, на мій погляд, тим куточком, де серцю близька кожна дрібниця, була Росія з її "нескінченними рівнинами". Його синівську любов до російської землі ми бачимо у тривожних і часом болісних роздумах про сьогодення і майбутнє країни:

Хто ж Чацький: переможець або переможений? (1)

У комедії А.С. Грибоєдова "Горе від розуму" ми познайомилися з багатьма героями, одним з яких був Олександр Андрійович Чацький.

Олександр Андрійович Чацький дуже хороша людина, на мій погляд. Він був добре вихований. Його поведінка і його слова підкреслювали якесь витонченість, тонкість і зверхність. Чацький, на відміну від Фамусова, розумний і сповнений знань. Також Олександр Андрійович весь час хотів робити щось на благо суспільства і чесно служити Вітчизні. І це ще раз підкреслює його благородство і зверхність.

Порівняльна характеристик Базарова і Павла Петровича Кірсанова

Говорячи про задум і мету свого майбутнього твору, Тургенєв зізнавався: "Мене бентежив такий факт: ні в одному творі нашої літератури я навіть натяку не зустрів на те, що мені здавалося всюди". Заслуга письменника полягає в тому, що він перший в Росії підняв цю тему в літературі і вперше спробував створити образ "нової людини", представника різночинців. Двоїсте ставлення автора до свого героя позначилося в романі, але Тургенєв, незважаючи на суперечливість зображеного образу, вірив, що за цими людьми відкривається майбутнє. "Вся моя повість спрямована проти аристократії як передового класу", - писав він. Роман "Батьки і діти" показує боротьбу світоглядів двох політичних напрямків: дворян-лібералів і нігілістів-демократів. На протиставленні представників цих напрямів, різночинця Базарова і дворянина Павла Петровича Кірсанова, побудований сюжет роману. Крім цієї основної проблеми, Тургенєв порушує низку інших питань, пов'язаних з моральним, культурним, соціально-економічним розвитком Росії в 60-ті роки XIX століття.

Кутузов і Наполеон. Їхня роль в історії

Немає величі там, де немає простоти, добра і правди.Л. М. ТолстойПодії приватної та історичного життя люди оцінюють за допомогою критерію моральності: добра, безкорисливості, душевної ясності і простоти, духовного зв'язку з людьми, із суспільством, народом.

«Жінка в море»

Леонід Бородін мало знайомий нашому читачеві, так як його твори, написані в останні два десятиліття, видавалися за кордоном, а сам письменник судом "брежнєвської ери" був відірваний від суспільства.

Твір, про який піде мова, - це невелика за обсягом повість. "Жінка в море". Красива назва. Дві стихії, які неможливо зрозуміти і усвідомити. Дві стихії, які поглинають одна одну. Вони надихають нас на несподівані, навіть для нас самих, вчинки. Ця назва точно розкриває ту думку, якої з нами хотів поділитися автор.

Рання лірика В. В. Маяковського

Багато хто вважає, що Маяковський мав "гучним голосом" трибуна революції, був поетом громадським переважно як він сам написав: "Себе впокорював, стаючи на горло власній пісні". Все це і так, і не так. Голос був дійсно гучний, зростання - високий, підборіддя - мужній, хоча зовсім не такий квадратний, як на більшості зображень поета. Але душа у поета завжди була ніжною, ранимою, вразливою, податливою на любов і ласку, відчуває чужий біль, як свою. Всяке почуття іншого негайно відгукувалося у всьому істоті поета. Він знаходить "споріднені душі" там, де нікому до нього взагалі не спало б на думку шукати цю спорідненість. Весь світ навколо нього - живий. Це можна бачити у вірші "Скрипка і трішки нервово ...". Поет, розбурханий, обпалений скаргами скрипки, її беззахисним самотністю, пропонує їй "жити разом", тому що він - і сам такий же.

Ліричний герой Лермонтова

Особливістю лірики Лермонтова, на мій погляд, є внутрішня єдність ліричного героя. Герой поступово змінюється, "рухається", але рух це значно сповільнилися в порівнянні з розвитком ліричних героїв інших поетів XIX століття. До кінця творчості в ліриці Лермонтова все частіше з'являється образ простого, звичайного, втомленої людини, зовсім не схожого на героя ранньої лірики. Однак між цими героями існує тісний зв'язок, обумовлена збереженням основних мотивів, тем лірики, які пронизують усю творчість поета і формують образ його героя.

«Поезія срібного століття»

Мій цар! мій раб! рідну мову!

Мої вірші - як дим вівтарний!

Як виклик лютий - мій крик!В. Брюсов


Валерій Якович Брюсов - поет, організатор і "ідеолог" символістського руху. Він обгрунтував і розвинув у своїй творчості особливості поетики символістів, коли художник відмовляється від соціальної спрямованості, а на перший план висуває особисте, суб'єктивне начало. Пізнання світу відбувається через внутрішній, духовний досвід. Дійсність відображається в двох планах: реальному і містичне.

«Жіночі образи» в творчості А. А. Блоку

"Жіночі образи" багато в чому визначили спрямованість лірики О. О. Блока, хоча це далеко не основний мотив його творчості.

Творча доля поета завжди була нерозривно пов'язана з його особистим життям. Через усе життя він проніс почуття безмежної любові до Л. Д. Менделєєва. Це вона надихнула його на ті вірші, які пізніше увійшли до збірки "Вірші про Прекрасну Дамі". Це був перший поетичний збірник Блоку.

Чи потрібні Базаровим Росії?

"Я потрібен Росії ... Ні, мабуть, не потрібен. Та й хто потрібен? Швець потрібен, кравець потрібен, м'ясник ... "- так вирішує для себе Базаров перед смертю, які так несподівано обірвала життя цієї титанічної особистості, питання про сенс життя.

Петро Гриньов як представник кращої частини дворянства

Описуючи дійсність, в якій він жив, А. С. Пушкін, виставляючи напоказ обмежений, дозвільний спосіб життя і духовну убогість одних дворян, вважав своїм обов'язком познайомити читача і з кращими представниками цього середовища. Це простежується в таких творах поета, як "Дубровський", "Євгеній Онєгін", характерно це і для повісті "Капітанська дочка".

Образ Ярославни

Над широким берегом Дунаю,

Над великої Галицькою землею

Плаче, з Путіеля долітаючи.

Голос Ярославни молодий ...М. Заболоцький


"Слово о полку Ігоревім" - чудовий пам'ятник давньоруської культури. Він доніс до нас не тільки опис подій свого часу, образне мислення і світогляд наших предків, в поетичній формі створив образи князів, простих ратників і російських жінок. Поряд із зображенням відважних і свавільних князів, автор "Слова" не обходить увагою і дружин російських воїнів, докладно зупиняючись на образі Ярославни, дружини Ігоря, одному з кращих у творі.

Роман «Майстер і Маргарита» - підсумковий твір М. А. Булгакова

Талант М. А. Булгакова дав російській літературі чудові твори, які стали відображенням не тільки сучасної письменнику епохи, а й справжньою енциклопедією людських душ. На початку 20-х років ним був задуманий роман "Інженер з копитом", але з 1937 року автор дає йому іншу назву - "Майстер і Маргарита". Роман виявився останньою книгою М. А. Булгакова. І написаний він так, наче автор, заздалегідь відчуваючи, що це його останній твір, хотів вкласти в нього без залишку всю свою нестримність фантазії, всі свої найголовніші думки і відкриття, всю свою душу. "Майстер і Маргарита" - творіння незвичайне, небачене досі в російській літературі. Це неймовірний, шалено талановитий сплав гоголівської сатири і дантівська поезії, сплав високого і низького, смішного і ліричного.

Обивателі тридцятих років в романі М. А. Булгакова «Майстер і Маргарита»

У 1921 році у вірші "Про погань" В. В. Маяковський писав про сучасну йому дійсності:

Втихомирилися бурі революційних лон.

Заслав тванню радянська мішанина.

І вилізло

З-за спини РРФСР

Мурло

Міщанина.

На початку двадцятих років на сцені театру життя знову з'явився знайомий персонаж - обиватель. У XIX столітті про нього писали М. В. Гоголь, Ф. М. Достоєвський та Г. І. Успенський. На рубежі століть він приковував пильну увагу А. П. Чехова та І. А. Буніна, О. І. Купріна і В. Г. Короленко, Л. М. Андрєєва та М. Горького. У роки революції та Громадянської війни обиватель на час зачаївся. З жахом, подібно Лисовичі з "Білої гвардії", спостерігав він крізь щілину між ситцевими фіранками перипетії кривавої боротьби, але, як тільки над шостий частиною суші остаточно і безповоротно утвердилася влада робітників і селян, ^ зітхнув з полегшенням і став шукати своє тепле містечко в нового життя. З російського обивателя він перетворився на обивателя радянського.

Бунтівний герой М. Ю. Лермонтова

Поема "Мцирі" - одне з вершинних творів російської романтичної поезії. Її герой - людина, у якого, за визначенням В. Г. Бєлінського, "вогненна душа", "могутній дух", "велетенська натура". Мцирі належить до тих бунтівним героям Лермонтова, які кидають виклик долі і залишитися непереможеним, навіть падаючи під її ударами.

«Почуття добрі» в поезії А. С. Пушкіна

Пушкін служить нам і в коханні, і гірко, і в дружбі, і в спогадах. Це перший поет, який відкривається кожному в дитинстві і залишається з нами до смерті. З дитячих років і до кінця свого життя ми не розлучаємося з Пушкіним - з його віршами та поемами, повістями та романами, трагедіями і казками ... Тільки велике і вічне може подолати великотрудні перевали часу, хвилювати серця людей іншої епохи. Це - велика і вічна - укладає в собі геній Пушкіна.

Челкаш і Гаврило в оповіданні М. Горького «Челкаш». (2)

У російській літературі існує багато імен, які по праву можуть називатися великими. Серед таких імен і М. Горький - людина, яка прожила складне життя, випробувавши всі тяготи долі. Але незважаючи на всі труднощі, що переслідували його, він залишався вірним собі і писав чудові твори.

«Людям пам'ять потрібна, як би важко їм не було з нею ...» (1)

Дуже скоро буде відзначатися День Перемоги. 9 травня прозвучав переможний салют і гучний крик на всю Землю: "Перемога!" Війна тривала чотири роки, а рани не зарубцювались на землі Батьківщини і в душах тих, хто пройшов війну. Занадто багато "гіркої" пам'яті залишила війна: Брестська фортеця, Хатинь, Даль-ва, безліч інших сіл, блокада Ленінграда, жорстокі бої за Сталінград і Москву. І безліч інших боїв за кожен метр Батьківщини, а на кожному метрі цьому залишалися лежати молоді хлопці, російські солдати. У них могла бути весела молодість з першим коханням, з безліччю друзів, а потім сім'я і діти. Але замість цього вони побачили жах війни, їхні душі застигли від смертей товаришів, а завжди сяючі очі та усміхнені губи забули про те, що таке посмішка і чисте блакитне небо. Тепер, дивлячись у небо, вони чекають ворожі літаки. Зовсім юні хлопці, які раділи новим лейтенантські мундира, особистого зброї, пишалися своїм званням, але вони ще не знали, що їх чекає там, куди їх везуть поїзда. Їх відвозили від рідних і матерів, багатьом з них не судилося повернутися назад. У нашій країні загинув кожен четвертий ... Кожен четвертий: чоловіки, юнаки, жінки, діти. Життя кожного четвертого обірвала жорстокість і нечеловечность німецьких солдатів. Саме нечеловеч-ність. Хіба можна того, хто вбивав дітей, дивлячись в очі їм та їхнім матерям, хто спалював людей живими і при цьому сміявся, для кого життя людини нічого не означає, назвати людиною? Ні! Навіть тварина не здатне на таке. Тоді хто ж це були? Хто?!

«Я ліру присвятив народу своєму» (основні мотиви в ліриці Некрасова)

Некрасов - справді народний поет. І немає такого поета чи письменника, про який яскравіше і правдивіше зобразив би народ і життя народну у своїх творах. Він не тільки співчував, а й ототожнював себе з селянами Росії. Його вірші вражають правдивими картинами рабства й злиднів, нотами гіркого покаяння:

Образ Чацького у комедії А.С. Грибоєдова "Горе від розуму». (Червень)

"Горе від розуму" є комедією високого суспільного змісту. Грибоєдов зачіпає найважливіші питання: про виховання і освіту, про службу батьківщині й громадянський обов'язок, про кріпосне право та про поклоніння всього іноземного.

Головним героєм цієї комедії є Чацький, який відчуває ненависть до кріпацтва, гарячий патріотизм і гордість за все російське, любов до освіти, науки і мистецтва. Після довгих поневірянь по світу Чацький повернувся на батьківщину, повний думок про свободу особистості, рівність, братерство. Але, приїхавши до Москви, бачить, що мало чого змінилося: "Вдома нові, так забобони старі ...". Він бачить, що його приїзд не обрадував Фамусова і Софію, що всі відносини побудовані на брехні і лицемірстві. Основні заняття мешканців фамусовского будинку - "обіди, вечері і танці", як, втім, у всього московського дворянства.

Пророцтво поета О. Блока

І чорна, земна кров

Обіцяє нам, роздуваючи вени,

Всі руйнуючи рубежі,

Нечувані зміни,

Небачені заколоти ...А. Блок
Поети взагалі володіють властивістю передбачати майбутнє, не тільки своє особисте, але й цілої країни. Олександр Блок особливо відрізнявся цим даром. Але мені все ж здається, що пророцтво Блоку треба розуміти як загальний висновок розсудливих чесних людей того часу. У жовтні 17-го року поет уже був зрілою людиною і міг розсудливо оцінювати ситуацію в країні.

Тема любові і дружби в ліриці А. С. Пушкіна (1)

Лев Толстой сказав про Єсеніна: "Його поезія є як би розкидання обома пригорщами скарбів його душі". Ці слова повною мірою можна віднести і до пушкінської поезії. І не тільки до поезії - до всієї життя Пушкіна. Всі, хто потрапляв у магічне коло спілкування з великим поетом, наділялися скарбами його душі; він володів величезним духовним багатством, яке щедро роздавав.

Художня майстерність Чехова-оповідача

Антон Павлович Чехов - видатний гуморист. Нам відомо безліч його оповідань, хоч і маленьких, але на диво цікавих. Яким же чином Чехов добивається такого результату? Спробуємо розібратися в цьому на прикладі оповідання "Товстий і тонкий".

Заголовок, як завжди, дуже точний. Вже з нього ми дізнаємося про головних дійових осіб. Але відразу цікава особливість. Автор не дає героям конкретних імен: дана характеристика (товстий і тонкий) дозволяє нам дізнатися набагато більше. У назві закладено сенс твору. Ми відразу можемо уявити, що товстий - важлива людина, може бути, що займає високу посаду, а тонкий є дрібним чиновником. Тут ми вже бачимо властиву Чехову лаконічність. Він сам писав: "Вмію коротко говорити про довгі речі". Дійсно, всі коротко, але змістовно. Домагається він цього за допомогою цілої системи виражальних засобів.

Моральні ідеали А. С. Пушкіна

Сто п'ятдесят сім років минуло від дня трагічної загибелі Олександра Сергійовича Пушкіна. Але хіба існує в світі така сила, яка здатна знищити життєлюбні, піднесене людини слово! Тут зло безсило, і навіть час не владний. Інший стала рідна країна поета, нові люди зі своїми радощами і печалями живуть на її просторах, народилися нові поети. Але ім'я Пушкіна не тільки не втратило своєї чарівності, а стало ближче і рідніше кожній людині.

Гуманістична тема в оповіданні М. Шолохова «Доля людини»При думці великої, що я людина,

Завжди підносяться душею.

В. Жуковський
Першого січня 1957 року в газеті "Правда" було опубліковано оповідання М. Шолохова "Доля людини", пронизаний від початку до кінця світлим почуттям віри в російської людини, який "зможе все витерпіти, все подолати на своєму шляху, якщо до цього покличе його батьківщина ".

Лермонтов - наш сучасник

Творчість Лермонтова - це історія покоління 30-х років XIX століття, покоління, якому дісталася важка доля людей епохи "безвременья", коли все краще в людях втрачалося, бо вони не могли знайти застосування своїм "силам неосяжним". Але чи можемо ми сказати, що це трагедія тільки сучасників Лермонтова? Чому багато поколінь російських людей читають і перечитують твори великого поета і прозаїка? Мені здається, що Лермонтов вказав на багато рис, властиві російській суспільству і людині в цілому, незалежно від часу. Крім того, чи так уже відрізняється наша епоха від тієї, яку відобразив поет?

Сила і слабкість натури підпоручика Ромашова (за повістю О. І. Купріна «Поєдинок»)

Підпоручик Ромашов - головна діюча особа повісті "Поєдинок". У творчості А. І. Купріна "Поєдинок"

245 є самим значним твором початку століття. У повісті письменник синтезував свої спостереження над армійським побутом. Він і раніше неодноразово звертався до цієї теми, але в менш масштабних творах. Оскільки Купрін сам служив в полку, атмосфера, відтворена в книзі, відображає реальну дійсність.

Тема незворотності часу в ліриці А. А. Ахматової

Коли я писала вірші, я жила

тими ритмами, які звучали

в героїчній історії моєї країни.


А. Ахматова


Хто, як не поет, відчуває швидкоплинність часу? Ахматова Анна Андріївна своєї чуйною душею і незвичайною інтуїцією відчувала час майже матеріально. Спочатку біг його, плавний і розмірений, пізніше сприймається нею як непереборну лавина, що змітає все на своєму шляху.

Павло Петрович Кірсанов та Євген Базаров у романі Тургенєва "Батьки і діти"

"Батьки і діти" - одне з вічних творів російської літератури. І не тільки тому, що нові покоління читачів по-різному сприймають складну позицію автора, але й тому, що в романі відображений вічний і неминучий для історії момент зміни поколінь, зіткнення ідей, паростків нового і не завжди зрозумілого.

Про поетиці Костянтина Бальмонта

Я - вишуканість російської повільної мови ...К. БальмонтБальмонта судилося стати одним із значних представників нового символічного мистецтва в Росії. Однак у нього була своя позиція розуміння символізму як поезії, яка крім конкретного сенсу має вміст приховане, що виражається за допомогою натяків, настрою, музичного звучання. З усіх символістів Бальмонт найбільш послідовно розробляв імпресіонізм - поезію вражень. Його поетичний світ - це світ найтонших швидкоплинних спостережень, по-дитячому тендітних почувань. Мені, як читачеві, подобається його дитячість. У цьому є чистота.

Життя і смерть в художній концепції «Оповідання про сімох повішених» Л. М. Андрєєва

Питання життя і смерті посідав дуже багатьох російських письменників. Особливо яскраво він виражений у творах Ф. М. Достоєвського і Л. М. Толстого, пізніше буде хвилювати Булгакова. У Достоєвського мені запам'ятався розповідь князя Мишкіна про стан людини перед стратою. (Толстой присвятив цілий розповідь опису життя напередодні смерті. Його герой смертельно хвора людина і знає про прийдешню смерть.)

Картини рідної природи в ліриці М. А. Некрасова

Немає, мабуть, жодного поета, у творчості якого відсутня пейзажна лірика. Адже уміння відчувати красу природи, бачити її неповторну принадність у постійно мінливих картинах, по-моєму, є необхідною приналежністю поетично обдарованої людини. Кожен художник по-своєму бачить • одні й ті ж пейзажі, змушуючи нас відчути сліпучу красу морозного зимового ранку, насолодитися розкішними фарбами осіннього лісу, побачити могутнє весняне оновлення природи.

Суспільне значення комедії М. В. Гоголя «Ревізор»

Час, коли жив і творив М. В. Гоголь, було відзначено великими суспільно-історичними подіями.

Дитячі роки письменника збіглися з розгромом Наполеона у Вітчизняній війні 1812 року, виходом Росії на широку міжнародну арену. Юнацькі роки Миколи Гоголя відносяться до періоду, коли декабристи будували плани революційного перевлаштування Росії, а потім відкрито виступили проти самодержавства і кріпосництва. На літературне поприще Н. В. Гоголь вступив в пору жорстокої політичної реакції. Його творча діяльність розвивається в 30-40-ті роки XIX століття, коли правлячі кола Миколи I прагнули викорінити всяке вільнодумство, громадську самостійність.

«Молчаліна розкошують на світі ...»

"Горе з розуму", на мій погляд, не тільки гостра політична комедія, але і п'єса, в якій знайшли відображення багато людські типи, які завжди існували й існують у Росії. Це помітив ще І. А. Гончаров, який вірно визначив Чацького як тип "сіяча того, що пожинають інші", "провісника нової зорі". Такі герої покликані вносити в суспільне життя сенс, вести до нових цілей. Саме ненависне для нього - рабство в усіх його проявах, найбажаніше - свобода. Все навколишнє потребує, на його думку, у повному перебудові. Але реальні перетворення ще далекі. Щільною стіною на їх шляху став фамусовскій світ, мешканці якого "дбають" лише "рідного чоловічкові" і межею мрій бачать "сто осіб до послуг", "чин завидний" і тому подібні блага.

Улюблений жіночий образ автора в романі «Війна і мир» (толстовський ідеал жінки)

Як О. С. Пушкін показав нам у своєму романі "Євгеній Онєгін" свій улюблений жіночий образ, так і Л. М. Толстой намалював образ жінки, близькою і дорогою його серцю. Якщо у Тетяни Ларіної - головної героїні роману Пушкіна - борг переважає над почуттями, то у улюблениці Толстого - Наташі Ростової - вся сутність її життя полягає в любові. Любов є частиною її душі. Вся поведінка цієї героїні та її внутрішній світ підпорядковуються прагненню любити і бути коханою.

Політична лірика

Читаючи лірику Пушкіна, ми насолоджуємося її музикальністю, відточеністю складу, іскрометним гумором і силою почуттів. Поезія Олександра Сергійовича прекрасне; часто ми просто читаємо його вірші, щоб насолодитися їх музикальністю, не вдумуючись в їх зміст. Але ж за досконалою формою поет розкриває і глибокий зміст. Політична лірика Пушкіна не тільки високоідейних, громадянськість, але і напевно. Вірші ллються вільним потоком, відкриваючи красу і співучість російської мови. Говорячи про майстерність Пушкіна, М. В. Гоголь писав, що "його епітет так відточений і сміливий, що інколи один замінює ціле опис ... У кожному слові безодня простору ...".

Ставлення автора до своїх героїв у п'єсі «Вишневий сад»

"Вийшла у мене не драма,

а комедія, місцями навіть фарс ".

А. П. Чехов


П'єса "Вишневий сад" була написана А. П. Чеховим незадовго перед смертю, у 1904 р., з'явившись своєрідною відповіддю на питання, якими було спантеличине суспільство в той час. "Прощання нової, молодої завтрашньої Росії з минулим, що відходить, спрямованість до завтрашнього дня Росії" - у цьому полягає зміст "Вишневого саду". Тому не випадковий і вибір основних тем, порушених у п'єсі: загибель дворянства і боротьба передових представників цього самого дворянства з пережитками минулого, з усім, що заважало жити.

Стара Англія крізь зменшувальне скло (За романом Д. Свіфта "Подорож Гулівера")

Великий англійський сатирик Джонатан Свіфт прожив довге, насичене подіями життя. Жителі Ірландії ставилися до нього з повагою і вважали його своїм захисником. Саме тісне спілкування з бідними ремісниками і сільськими жителями дало письменникові можливість зрозуміти, що народ є творцем історії.

Зображення глибокого, безкорисливого почуття любові, багатства духовного світу героїв і причин, що зумовили трагічність їхніх доль (за повістю О. І. Купріна)Жити
- так жити,

любити
- так вже закохуватися.

У місячному золоті цілуйся і гуляй,

Якщо ж хочеш мертвим поклонятися,

Те живих тим сном не отруюй.С. Єсенін

Відкриваєш зібрання творів О. І. Купріна і поринаєш у дивовижний світ його героїв. Всі вони дуже різні, але в них є щось, що змушує співпереживати їм, радіти і засмучуватися разом з ними.

Вірші, поеми і думи К. Ф. Рилєєва

В літературному русі 10-20-х років XIX століття важливе місце займає творчість поетів-декабристів - Рилєєва, Одоєвського, Кюхельбекера, Раєвського та багатьох інших, чиї імена увійшли в історію російської літератури як імена найближчих наступників Радищева.

Найбільш яскравим і талановитим серед поетів-декабристів був Кіндрат Федорович Рилєєв.

Перший сніг (художнє опис)

Осінь поступово віддає свої права зими. Вранці вже дуже холодно, подекуди з'являється перший іній. Вдень сонце намагається прогріти повітря, але, напевно, йому вже не вистачає сил. У всьому відчувається морозний подих зими.

За ніч на небі зібралися хмари, а вранці, немов пух, з них посипалися перші легкі сніжинки. Вони кружляли в танці і застеляли землю білосніжним килимом. Від цього чарівного снігопаду на душі було і радісно, і сумно.

ПоезіяШукаю я в цьому світі сочетан'я

Прекрасного і вічного.

Вдалині Я бачу ніч: піски серед молчанья

І зоряний світ над присмерком землі.І. Бунін


Іван Олексійович Бунін - видатний російський письменник, який прославився як письменник-прозаїк. Але починав свою літературну життя Іван Олексійович з поезії і увійшов в прекрасну плеяду поетів "срібного століття".

Моя улюблена книга (твір-роздум)

Книг написано дуже багато і немає жодної людини в митрі, хто прочитав би їх всі. Книги - це історія і смаки кожної епохи. Деякі з них безнадійно втратили свою принаду, інші - актуальні і читаються з інтересом і сьогодні. Кожен письменник мріяв писати на століття, а от вийшло у нього чи ні, з'ясовується в наступних поколіннях.

Іронія в романі І. С. Тургенєва «Батьки і діти»

Після виходу в світ у 1862 році роман І. С. Тургенєва "Батьки і діти" викликав велику кількість критичних статей. Жоден критик не прийняв творіння Тургенєва беззастережно.

Ліберальна критика не могла пробачити письменникові того, що представники російської аристократії зображені іронічно, що "плебей" Базаров весь час знущається над ними. Демократи сприйняли головного героя роману як злий пародію на представників різночинного табору.

Мовні характеристики в комедії «Недоросль»

Перше, на що звертає увагу сучасний читач комедії "Недоросль", - це прізвища дійових осіб. "Ті, що говорять" прізвища відразу закладають ставлення читача (глядача) до їх власникам. Він перестає бути більш-менш об'єктивним свідком розігруючого дії, він психологічно вже стає його учасником. У нього відібрали можливість самому оцінити героїв і їх дії. Самого початку, з прізвищ дійових осіб, читачу було сказано, де негативні персонажі і де позитивні. І роль читача зводиться до того, щоб побачити і запам'ятати той ідеал, до якого треба прагнути.

Петербург Ф. М. Достоєвського (за романом «Злочин і кара») (2)

Петербург ... Місто, до якого у своїх творах зверталися багато письменники - від М. В. Ломоносова до поетів наших днів. "Дух неволі", зазначений у Петербурзі ще А. С. Пушкіним, наклав відбиток на розчарованих життям, передчасно втомлених героїв М. В. Гоголя, О. О. Блока, А. Бєлого, Ф. М. Достоєвського. Достоєвський створює свій Петербург, близький за настроєм Петербургу Гоголя і Некрасова. Царствений град Петра, втілення сили і влади, відкривається мрійнику з "Білих ночей"; Розкол-ників ж ближче інша столиця - здавлене простір примикають до Сінної площі кварталів, темні двори, чорні сходи. Йому знайомий тільки такий Петербург: "... задуха, штовханина, всюди вапно, ліси, цегла, пил і та особлива річна сморід, настільки знайома кожному петербуржці". Достоєвський - істинно петербурзький письменник, він так само добре знає це місто, як і його герої, вимірявши Петербург кроками. У романі "Злочин і покарання" ми потрапляємо на чорні сходи, облиті помиями, у двори-колодязі, що нагадують душогубку, в місто облуплених стін, нестерпної задухи й смороду. Це місто, де неможливо залишатися здоровим, бадьорим, повним сил. Він душить і тисне. Він - співучасник злочинів, той, хто породжує в душі людини маячні ідеї і теорії. Він свідок кошмарних снів, злочинів, людських трагедій.

Філософська проблематика «Віршів у прозі» І. С. Тургенєва

Хто хоче писати для всіх часів, той

повинен бути лаконічним, стиснутий і обмежений

істотним: він повинен до скупості

замислюватися над кожною фразою і

над кожним словом ...

Артур Шопенгауер
Протягом усього творчого шляху Тургенєв прагнув з'єднати свої філософські та художні шукання, з'єднати поезію і прозу. Це досконало вдається письменнику в його останньому творі - "Вірші у прозі". За п'ять років (1877-1882) було написано близько вісімдесяти мініатюр, різноманітних за змістом і формою, які об'єднують питання філософії, моралі, естетики. Етюди реальному житті змінюються фантазіями і снами, живі люди діють поряд з алегоричними символами. Яка б тема зачіпалася ні у віршах, хоч би в які образи та жанри вона ні наділяв, в них завжди виразно відчувається голос автора. Написані під кінець літературної діяльності, "Вірші у прозі" в концентрованій формі виражають багаторічні філософські роздуми Тургенєва, різні грані його духовного обличчя. У художньому світі письменника завжди протистояли один одному два голоси: пантеїстичні схиляння перед красою і досконалістю природного життя конкурувало у свідомості Тургенєва з шопенгауеровскім уявленням про світ як юдолі страждань і поневірянь безглуздих безпритульного людини. Закоханість в земне життя з її зухвалої, скороминущої красою не виключає трагічних нот, думок про кінцівки людського життя. Свідомість обмеженості буття долається пристрасним бажанням жити, що доходить до спраги безсмертя і зухвалою надії, що людська індивідуальність не зникне, а краса явища, досягнувши повноти, не згасне.

Дрібниці життя, що вбивають людини (за коротким розповідями)

Антон Павлович Чехов - чудовий російський письменник і драматург, майстер короткого оповідання. У 80-ті роки минулого століття письменник приходить в літературу з мініатюрними оповіданнями, що піднімає далеко не жартівливі проблеми.

Вже ранні твори Чехова, що друкувалися в гумористичних журналах, не були безневинними жартами. Його гумор сатирично загострене і спрямований проти політичної реакції, її вбивчого впливу на все живе. Його оповідання: "Хамелеон", "Смерть чиновника", "Товстий і тонкий", "бродіння умів", "Маска" - висміюють самодурів і деспотів, а також і тих, хто готовий принижуватися перед грошовими мішками, втрачаючи людську гідність.

Євангельські мотиви в російській літературі xx століття

... так хто ж ти, нарешті?

- Я - частина тієї сили, що вічно хоче зла і вічно здійснює благо.І. В. Гете. "Фауст""Одного разу весною, на годину небувало спекотного заходу, в Москві, на Патріарших ставках, з'явилися два громадянина ..."

Подібність і відмінність образів Чацького і ОнєгінаПісля перемоги Росії у Вітчизняній війні 1812 року, під час якої російська нація пережила незвичайний, підйом патріотичного самосвідомості, єднання всіх верств народу під прапором звільнення Батьківщини, в країні настав період реакції. Росія перетворилася на жандарма Європи, а волелюбні настрої передової частини російського дворянства ігнорувалися самодержавством. Країна розділилася на два протиборчі табори: реакціонерів-кріпосників і демократичної інтелігенції, яка готувала революційний державний переворот. Була й третя громадська група в дворянському середовищі, яка не вступала в таємні товариства, але політичний лад у Росії сприймала критично. У безсмертної комедії "Лихо з розуму" і в "Євгенії Онєгіні" в образах головних героїв втілилися різні рухи в дворянському стані першої чверті XIX століття.

Тема поета і поезії в ліриці М. А. Некрасова

Н. А. Некрасов пише в той час, коли в російській літературі безроздільно панує проза, в епоху непоетіческую. Саме в такі моменти поету особливо важливо визначити призначення поета і роль поезії в житті, виправдати необхідність своєї творчості. І Н. А. Некрасову доводиться шукати нову аудиторію, нові напрямки в ліриці.

Патріотичні мотиви в ліриці М. Ю. Лермонтова

Батьківщина для Лермонтова - поняття широке і багатопланове. Його ставлення до Росії пройнятий болем і гордістю за її долю.

У ранній ліриці Лермонтова звучать громадянські мотиви неприйняття рабства ("Скарги турка"), прославляння революційного подвигу ("10 липня 1830"), звеличення колишнього могутності Росії ("Новгород", "Вітаю тебе, войовничих слов'ян ..."). Соціальні проблеми Лермонтов пов'язує з якимись глибинними, історичними процесами.

Героїчне і трагічне в романі А. А. Фадєєва «Розгром»

Твори про революцію і Громадянську війну, що вийшли в 1926-1927 роках, носили до певної міри підсумковий характер. У 1927 році вийшли два романи: "Розгром" Фадєєва та "Біла гвардія" М. Булгакова. Ці твори ставили гострі питання гуманістичного сенсу революції, полемізуючи один з одним. Автори цих романів належали в різних напрямах в російській літературі двадцятих років. Булгаков продовжував традиції класичної російської культури.

Про що я думаю і що відчуваю, читаючи листа Тетяни. (7)

"Євгеній Онєгін" - найбільш задушевний твір Пушкіна. Головні герої цього роману - Онєгін і Тетяна. В особі Тетяни Пушкін відтворив російську жінку. Вона любила своїх рідних, але не відкривала їм ніколи внутрішній світ своєї душі, щось їй підказувало, що вони люди іншого світу, вони її не зрозуміють. Натура Тетяна не багатоскладових, але глибока й сильна. Її задума була подругою з колискових днів, її життя було одноманітним. І перше сильне почуття любові вона зазнала до Онєгіна. Сказати словами йому про це вона не могла. Тетяна відчувала величезний страх за свої почуття, але, не змирившись з ними, вона написала листа до Онєгіна:

Єдність циклу оповідань І. А. Буніна «Темні алеї»

Книгу "Темні алеї" прийнято називати "енциклопедією кохання". І. А. Бунін у цьому циклі оповідань намагався показати відносини двох з різних сторін, у всьому різноманітті проявів. "Темні алеї" - улюблене дітище письменника, створюване багато років. Тут втілилися роздуми автора про любов. Це була та тема, якої Бунін віддавав усі свої творчі сили. Книга настільки ж багатогранна, як сама любов.

Мій Пушкін (2)

6 червня 1999 Пушкіну виповнилося 200 років, а мені 6 червня - чотирнадцять. Для мене це подвійне свято. Ми з Пушкіним народилися в один день у Пушкінський Горах, на святій землі, і з перших днів свого життя я дихав тим самим повітрям, що і Пушкін. Мене возили в колясці по тим же доріжках, по яких колись ходив сам Олександр Сергійович.

Художнє своєрідність роману «Майстер і Маргарита»

У роману М. А. Булгакова "Майстер і Маргарита" складна доля. Твір, закінчене в кінці тридцятих років, не було опубліковано за життя автора і вперше побачило світ у середині шістдесятих років. Сам Михайло Булгаков вважав цей роман головною книгою свого життя, підсумковим твором, і, як згадувала його дружина, перед смертю казав: "Що я міг написати після" Майстри "?"

Образ Базарова (за романом Тургенєва «Батьки і діти»)

Написаний у переломний момент історичного розвитку Росії роман "Батьки і діти" показав гострі проблеми сучасності, які ще довго після появи цього твору хвилювали російське суспільство. Цей роман І. С. Тургенєва - відображення суспільного конфлікту 60-х років XIX століття, глибина якого показана на прикладі вічного конфлікту батьків і дітей. У романі ми бачимо типового представника різночинців, для яких при всіх їхніх відмінностях у суспільно-політичних поглядах, був характерним глибокий демократизм. Основний конфлікт роману тримається на протиставленні і зіткненні демократизму та аристократизму і полягає в проблемі батьків і дітей.

Російський письменник XX століття (ідеали, творчість, доля)

XX століття подарувало нам чимало чудових письменників. Їм випало жити в "хвилини фатальні" російської історії, в епоху соціальних потрясінь. Це був час, коли надії на оновлення світу з'єднувалися з тривогою і настороженим ставленням до неминучих змін в житті російських людей. Багатьом письменникам доля приготувала серйозні випробування, але шлях істинного художника ніколи не буває простим. Одним з тих, хто ніколи не боявся життя і не переставав працювати над собою, був А. Купрін. Його твори давно стали улюбленими для російських людей, його ім'я відоме не тільки в нашій країні, але і за кордоном. Проте життя письменника не менш цікава, ніж його книги.

«Яке чисте і який російський поет» (М. Горький) по творчості С. А. Єсеніна

У кожного з нас у житті бувають хвилини, коли хочеться відійти від поточних проблем і поринути в інший, неспокійний і хвилюючий світ - світ поезії. І, відкривши томик віршів улюбленого поета, ми починаємо "відчувати і мислити по-іншому". А якщо посидиш з книгою довше, то виникає відчуття, що став співучасником якоїсь незнаної таємниці, чиєїсь невідомої життя, і все глибше і глибше твоя душа проникає в вірші і вступає в діалог з душею поета, яка незмінно живе в його віршах . І хочеться дізнаватися і відкривати для себе нові риси його характеру, наблизитися через його образи до самому поетові. Поет стає духовним наставником, думки та поради ко-носiєм якого тобі дороги. Для мене таким є Сергій Олександрович Єсенін.

Опис тварини

Моя улюблена тварина - кішка. Я з дитинства хотів мати кота. І, нарешті, моя мрія збулася - у мене вдома з'явився сіамський кіт Кузя. У Кузі світло-коричнева мордочка, темні вушка, лапки і довгий смугастий хвіст; гнучке видовжене тіло, велика кругла голова, на мордочці щетинисті вуса, борідка і яскраво-блакитні очі. Колір очей міняється, коли він злиться або загрожує, зіниці стають то червоні, то зелені. Вуха у кота завжди насторожі; вони вловлюють найменший шерех.

Найщасливіший день

Самий мій улюблений день - це підготовка до зустрічі Нового року. У цей день уся родина збирається разом, і мені це дуже подобається. Кожний займається своїм, дорученою йому справою. Я і дідусь збираємо ялинку, а потім і наряджає її. Ми прикрашаємо її іграшками, гірляндами, електричними лампочками. Потім ми готуємо святкову вечерю, накриваємо на стіл і чекаємо настання Нового року, але я його не чекаю і засинаю. Мені цікаво, які будуть подарунки?

Історична тема в творчості А. С. Пушкіна

Знамениті слова Бєлінського про "енциклопедії російського життя" можна віднести до всього творчості О. С. Пушкіна. Бєлінському вторить і А. Григор 'єв: "Пушкін - наше все". Пушкін і найтонший лірик, і філософ, і автор захоплюючих романів, і вчитель гуманізму, і історик. Для багатьох з нас інтерес до історії починається з читання "Капітанської дочки" або "арапа Петра Великого". Гриньов і Маша Миронова стали не тільки нашими супутниками і друзями, але й моральними орієнтирами.

Кохання у життя Обломова

Інокентій Анненський писав: "Любов - це не спокій, вона повинна мати моральний результат, перш за все для люблячих".

У романі "Обломов" любов - основа. Це почуття розвиває душі і серця героїв, розкриває характери, показує героїв у розвитку.

Росія - погляд здалеку (із зарубіжної ліриці М. І. Цвєтаєвої)

Стародавня марноти тече по жилах.

Стародавня мрія: поїхати з милим!М. Цвєтаєва


Великий поет Росії, Марина Іванівна Цвєтаєва змушена була в середині двадцятих років виїхати слідом за чоловіком в еміграцію. Вона не покидала батьківщину з ідейних міркувань, як робили в той час багато хто, а їхала до улюбленого, який виявився поза Росією. Марина Іванівна знала, що їй буде важко, але вибору не було.

Трагічні сторінки історії у творчості А. І. Солженіцина

Як хвацько може змінитися життя людини за кілька років. Так уже сталося, що і в Росії в XX столітті сталося безліч подій, які дуже серйозно міняли хід її історії.

Олександр Ісайович Солженіцин пережив разом з Росією і її народом всі тяготи як військової, так і повоєнного життя. Солженіцин писав про те, що бачив сам. Солженіцин описує окрема подія у своїх творах. Він не намагається "захопити" відразу всю Росію. Але за допомогою цього одного епізоду можна зрозуміти, що відбувалося в кожному селі. Можна зрозуміти, як жила країна, як жили люди в цей час.

Позиції ліричних героїв у віршах «Ангел-охоронець» О. Блока і «Лицар на годину» Н. А. Некрасова

Вірші "Ангел-охоронець" О. Блока та "Лицар на годину" Н.А. Некрасова на перший погляд не мають між собою нічого спільного. Дійсно, О. Блок і Некрасов - це зовсім різні письменники, кожен з яких відрізняється своїм самобутнім стилем, характером творів, вони жили і творили, по суті, в різних епохах: "Лицар на годину" був написаний в 1862 році, тоді як добуток А. Блоку датується початком XX століття, а саме 1906 роком. Але, незважаючи на все це, є дуже важливий фактор, який зближує ці твори - це те, що створювалися вони у важкі для країни роки, в роки попередні глобальних змін в житті суспільства. М. О. Некрасов болісно переживав роки, що послідували за "селянською реформою". Селянські бунти, викликані грабіжницькою реформою, влада придушували з неймовірною жорстокістю, революційна демократія також переживала важкі дні. Некрасов, будучи людиною, якій небайдужа доля Батьківщини, бал страшно вражений, бачачи все це. У цей час заарештовують найближчих друзів Некрасова - М. Л. Михайлова, Н. Г. Чернишевського, забороняється на вісім місяців видання "Современника". І в цей момент народжується вірш Некрасова "Лицар на годину", пройнятий почуттям відповідальності перед судом історії і судом власного серця. Спогади про матір викликають в душі ліричного героя борошна вічно неспокійної совісті і думки про своє місце в житті. Він просить матір врятувати його, відродити "силу вільну, горду":

Дон Кіхот - вічний образ у літературі

За дивною іронією долі роман, який Сервантес створював як пародію, пережив усі "серйозні" літературні твори цього автора. Жебрак, однорукий, змучений Сервантес писав "Дон Кіхота" у в'язниці. Від відчаю до надії, від надії до смирення рухається протягом роману. М'який гумор, сумний сміх, трагікомічні ситуації і несподівана мудра серйозність складають фон, "пейзаж", на якому відбуваються пригоди героя.

Російська природа у віршах О. С. Пушкіна

У ліриці О. С. Пушкіна присутня багато віршів, присвячених зображенню російської природи. Але принципи її зображення, художній метод, починаючи з ліцейського періоду, постійно змінювалися залежно від еволюції творчого методу поета. Таким чином, для кожного періоду творчості характерні свої особливості сприйняття та зображення картин російської природи.

Рецензія на статтю В. Семоніна «Тягар дій»

Сучасна публіцистика, втім, як і публіцистика минулих років, присвячена актуальним питанням життя суспільства. У ній завжди присутня оцінка автором події або проблеми, про які він пише, його думку з приводу шляхів вирішення даного питання. Публіцистика завжди мала величезний вплив на світогляд людей. Вона як би є гостросоціальний відповіддю передової частини суспільства на ті питання, що постають в цей час перед людьми. Публіцистика допомагає глибше осмислити ситуацію, зрозуміти всю суть проблеми і знайти шляхи виходу з неї.

Що в світ і людину відкрив мені роман М. А. Булгакова «Майстер і Маргарита»?

Михайло Булгаков - письменник з незвичайною долею: основна частина його творів стала відома світові лише через чверть століття після смерті художника. А головна праця всього його життя - роман "Майстер і Маргарита" - приніс письменнику світову славу.

У романі "Майстер і Маргарита" Булгаков зачіпає багато проблем побуту та буття, нагадує про них людям. Важливе місце в романі займають так звані "Єрусалимського" голови. Це вільна інтерпретація Євангелія від Матвія. У цих розділах розкриваються багато релігійних і моральні питання. Булгаков змальовує образ Ієшуа - праведника, що вірить в те, що "всі люди добрі", що в кожній людині є іскра Божа, прагнення до світла, і правді. Але в той же час він не забуває і про людські пороки: боягузтва, гордості, байдужості.

«Хвиля і камінь, вірші і проза, лід і полум'я ...»

Головні образи роману "Євгеній Онєгін", носії авторських ідей і настроїв - Онєгін і Ленський. Вони втілюють різні настрої в середовищі російського дворянства після перемоги у війні 1812 року. У Росії настав період реакції, і клас дворян розшарувалася на групи за принципом відношення до правлячого режиму: одна була оплотом режиму, інша, найбільш талановита і прогресивно мисляча, готувала державний переворот у таємні товариства, третя, критично сприймає дійсність, гризли неробством, не знаходячи собі місця в існуючій політичній системі, У романі "Євгеній Онєгін" представлені всі ідейно-психологічні шари російського дворянства.

Образ Батьківщини у «Мертвих душах»

Тема Росії хвилювала багатьох російських поетів і письменників. Так, Пушкін у своїй творчості оспівував російські народні традиції, закликав людей пам'ятати про батьківщину, її багате духовну спадщину, відбитому у фольклорі, протиставляючи споконвічно російське космополітичному-Лермонтов ж, "люблячи Росію чудною любов'ю", з одного боку, захоплювався її історичним минулим, красою російського духу, силою російського народу, але в той же час викривав соціальні проблеми Росії, критикував політику государя і життя російських людей.

Міщанство і вульгарність - головні вороги А. П. Чехова

"Його ворогом була вульгарність, він все життя боровся з нею. Ніхто до нього не вмів так нещадно, правдиво намалювати людям ганебну і сумну картину їхнього життя в тьмяному хаосі міщанської буденщини "- так охарактеризував творчість А. П. Чехова Максим Горький.

Добро і зло в романі М. А. Булгакова «Майстер і Маргарита»

"Я частина тієї сили, що вічно хоче зла

і вічно здійснює благо ".І. В. Гете. "Фауст"
Ці слова епіграфа свідчать про нетрадиційному для російської літератури щодо Булгакова до сатани. Якщо для Гоголя і Достоєвського диявол - це втілення зла, то Булгаков пише про складному переплетінні добра і зла в житті. Як же взаємодіють добро і зло в художньому світі Булгакова?

Суперечка про людину в п'єсі М. Горького «На дні»

П'єса М. Горького "На дні" написана в 1902 році. Вона мала колосальний успіх і була поставлена на сценах не лише російських, але і європейських театрів. Інтерес до неї пояснюється в першу чергу тим, що письменник достовірно і детально зобразив життя людей "дна". Раніше на сторінках російської класики міркували про життя і смерть, про добро і зло в основному люди, що належали до вищого суспільства. Тепер же слово було надано тим, кого зазвичай не тільки не слухали, але й не помічали.

Сенс заголовку роману Ф. М. Достоєвського «Злочин і кара»

Проблема злочину розглядається практично в кожному творі Ф. М. Достоєвського. Письменник говорить про злочин в загальнолюдському плані, порівнюючи такий погляд з різними популярними в той час соціальними теоріями. В "Неточка Незвановой" сказано: "Злочин завжди залишиться злочином, гріх завжди буде гріхом, на яку б ступінь величі ні височіла хибне відчуття". У романі "Ідіот" Ф. М. Достоєвський стверджує: "Сказано" не убий! ", Так за те, що він убив, і його вбивати? Ні, це не можна ". Але один з романів Ф. М. Достоєвського практично повністю присвячений аналізу соціальної і моральної природи злочину і того покарання, яке за ним піде. Це роман "Злочин і кара". В листі до М. М. Каткова Ф. М. Достоєвський повідомляв: "Пишу роман про сучасне злочині". Дійсно, злочин для письменника стає однією з найважливіших прикмет часу, сучасним явищем. Причину цього письменник бачить у падінні суспільної моралі, яке було в кінці XIX століття очевидним. Руйнуються старі ідеали, на яких було виховане не одне покоління російських людей, життя породжує різноманітні соціальні теорії, що пропагують ідею революційної боротьби за прекрасне світле майбутнє (згадаймо хоча б роман М. Чернишевського "Що робити?"). У склався уклад російського життя активно проникають елементи буржуазної європейської цивілізації. І - що найголовніше - російське суспільство починає відходити від багатовікової традиції православного погляду на світ, популярним стає атеїзм.

Кохання у російській літературі (за повістю «Олеся»)

Олександр Іванович Купрін - чудовий майстер слова. Він зумів відобразити в своїй творчості найсильніші, піднесені і тонкі людські переживання. Любов - це прекрасне почуття, яким перевіряється людина, як лакмусовим папером. Здатністю глибоко і щиро любити володіють далеко не багато хто. Це доля сильних натур. Саме такі люди привертають увагу письменника. Люди гармонійні, що живуть у злагоді з собою та природою, є ідеалом письменника, саме таку героїню він виводить у повісті "Олеся".

Чацький і фамусовское суспільство. (7)

Хто такий Чацький і що це за фамусовское суспільство? Автор порівнює і протиставляє дві категорії людей, які навіть у наш час зустрічаються і конфліктують між собою.

Комедія Грибоєдова, як земна куля, має два полюси. На одному з них знаходиться Чацький - розумний, сміливий, рішуча людина. Автор цінує в людях розум і хоче показати свого головного героя людиною вищих моральних принципів. Приїхавши до Москви після довгої відсутності, Олександр Андрійович розчаровується. Він сподівається зустріти Софію, яку любить з самого дитинства. Але, прийшовши до неї в будинок, розуміє, що йому тут не раді. Саме в цьому будинку Чацький стикається з фамусовскім суспільством: самим Фамусова, Скалозуб, Молчаліна та іншими, такими ж дурними, бездарними і нікчемними людьми. Головною метою у них було "заслужити" високий чин і мати місце у вищому суспільстві. Я не кажу, що Чацький не належав до вищого суспільства, але він не опустився до рівня Фамусова і йому подібних. Олександр Андрійович залишився людиною честі, він не упустив власної гідності. Чацький намагається зрозуміти, чому ж він гірший Молчаліна, адже той брехливий і підла людина. Чому Софія вважала за краще Молчаліна, а не його? Чим цей підлий людина заслужила її увагу? Головний герой боїться навіть думати про те, що Софія стала такою ж, як і її батько. Всі фамусовское суспільство намагається знищити людину, який розумніший їх. Вони розпускають плітки про божевілля Чацького. Цим вчинком всі фамусовское суспільство показало свою дурість. Жодна людина не спростував цього твердження. Чацький дуже добре розуміє, що в Москві йому не місце, і їде. Але це не свідчить про те, що фамусовскому суспільству вдалося зламати його самолюбство і честь. Навпаки, Чацький, як і раніше залишився вищим Фамусова і його оточення.

Роль епілогу в романах Л. М. Толстого «Війна і мир» і Ф. М. Достоєвського «Злочин і кара»

Епілог - заключна частина твору, в якій остаточно прояснюється розв'язка сюжету, доля героїв, формулюється основна думка твору. Епілог представляє собою підсумок роману.

У творах Л. М. Толстого і Ф. М. Достоєвського роль епілогу надзвичайно велика. По-перше, епілог логічно завершує сюжет твору, по-друге, епілог містить авторську філософську та життєву позицію, оцінку сюжетних подій і персонажів. Розглянемо, як досягають цих цілей автори романів "Війна і мир" і "Злочин і кара".

«Жахливий століття, жахливі серця!»

Живучи в суспільстві, побудованому на експлуатації людини людиною, Пушкін не міг не помічати вад цього суспільства. Гроші для людей ставали головною цінністю в житті, мірилом життя, заздрість запросто могла підняти руку на дружбу, світом правили обман, зрада і владолюбство. Сучасний століття нагадує Пушкіну демонський танець, бісівське кружляння. Його душа неспокійна: поета позбавляють творчої незалежності, його сильно обтяжує і пригнічує образливе неувага читачів, байдужість публіки. Від усього цього лірику Пушкіна починають наповнювати трагедійні мотиви, а його героям стають притаманні індивідуалістичне свідомість і "жахливі серця". Так виник цикл трагедійних творів під назвою "Маленькі трагедії".

Символіка в п'єсі О. М. Островського «Гроза»

Для творів реалістичного напряму характерне наділення предметів або явищ символічним сенсом. Першим цей прийом використав А. С. Грибоєдов у комедії "Лихо з розуму", і це стало ще одним принципом реалізму.

О. М. Островський продовжує традицію Грибоєдова і на-

Любов і свобода в житті героїв ранніх романтичних творів М. Горького

Рубіж XIX-XX ст. - Це час значних змін у російській історії, час найгостріших протиріч і суперечок про долю батьківщини. Одним з головних питань, які на той час уми і серця представників передової громадськості, було питання про свободу і рівність. Ця тема знайшла своє відображення в багатьох творах літератури того часу, знайшла відгук у багатьох письменників, у тому числі й у Максима Горького, рання творчість якого (зокрема, оповідання) викликали цілу бурю думок та суперечок.

Гармонія природи у вірші М. Ю. Лермонтова "Люблю я ланцюга синіх гір ..."

М. Ю. Лермонтов чудово відчував природу і точно міг передати свої відчуття. У вірші "Люблю я ланцюга синіх гір ..." він описує барвистий захід сонця в горах:Ярка без світла і красна

Спливає з-за них місяць ...

«Його ворогом була вульгарність» (по розповідях А. П. Чехова «Людина у футлярі», «Агрус», «Про любов»)

Всі оповідання Чехова викликають у читача глибокий емоційний відгук, адже кожен твір списано з натури. Одним із властивостей людського життя, на превеликий жаль, є величезна, всепоглинаюча вульгарність. Ця вульгарність не дає людині спокійно існувати, вона тисне на неї, щоб робити все його життя нещасної і убогою. Чехов констатує, що при всьому цьому деякі люди не тільки не намагаються боротися з цією вульгарністю, але і всіляко її культивують.

Доля людини в російській літературі xx століття

Велике місце в російській літературі XX століття займають твори про долю людини. Кожен письменник по-своєму намагається розкрити цю тему. Одні намагаються показати моральний пошук людини, інші намагаються через долю героїв своїх творів вирішити складні моральні проблеми. У цьому плані дуже значно, з моєї точки зору, творчість таких письменників, як Василь Биков, Володимир Дудинцев, Чингіз Айтматов.

Чи повторить Варвара долю своєї матері?

Варвара Кабанова, персонаж драми Островського "Гроза", при пильному прочитанні викликає значний інтерес читача. У цій дівчині видно характер, і характер досить сильний. Нехай вона і не намагається відкрито боротися зі своєю матір'ю і порядками, що панували в місті Калинове. Але тим не менше вона зовсім не збирається вести себе так, як того вимагає її владна і-жорстокосердий мати. Варвара чудово розуміє, що вона сама господиня своєї долі. Варвара - дівчина реалістична, і в цьому вона істотно відрізняється від романтичної та мрійливої Катерини.

Сільська проза В. Шукшина

У російській літературі жанр сільської прози помітно відрізняється від всіх інших жанрів. У чому ж причина такої відмінності? Про це можна говорити виключно довго, але все одно не прийти до остаточного висновку. Це відбувається тому, що рамки цього жанру можуть і не уміщатися в межах опису сільського життя. Під цей жанр можуть підходити і твори, що описують взаємини людей міста і села, і навіть твори, в яких головний герой зовсім не селянин, а за духом і ідеєю ці твори є не чим іншим, як сільською прозою. Ф

Соціально-історичні коріння драми Чацького

У моїй комедії 25 дурнів на

одного розсудливої людини ...О. С. Грибоєдов
У комедії "Лихо з розуму" відображений основний соціально-історичний конфлікт - боротьба двох світоглядів, двох ідеологій, двох поколінь. Це боротьба нового - що зароджується і розвивається зі старим - відживаючим і гальмуючим рух вперед. Це гостріше за все виражається в зіткненні між молодими представниками нового життя і войовничими охоронці старих, реакційних підвалин. Таке розуміння процесів, що відбуваються в країні, навіяно Вітчизняною війною 1812 року. Відомо, що декабрист І. Якушкін стверджував, що ця визвольна війна російського народу дозволила передової дворянської молоді піти на сто років вперед від старих людей, що вихваляють все старе і лихословники всякий рух вперед, і відносини між ними загострилися до краю.

«... І поєдинок фатальною ...» (тема кохання у ліриці Ф. І. Тютчева)

"... І двобій фатальною ..." - рядки з пізньої любовної лірики Ф. І. Тютчева, досить широко відомою. Але поет звертався до теми любові протягом усього життя. Цікаво простежити, як поступово змінювалося його світогляд.

У молодого Тютчева любов - свято, світло, пахощі. Вона - то притулок, де можна знайти спокій. Ніколи не згадується у віршах конкретна жінка, скрізь просто "вона" - світлий, веселий, легкий образ. Чистоту, незаплямованість почуття підкреслює безліч поетичних деталей, таких як яблуневий цвіт, зоря, арфа, аромат троянд - у кожному вірші щось своє. Незважаючи на досить зношені поетичні образи (данина попередникам), вірші щирі, бо повні очікування "свята життя":

Мій духовний наставник (есе)

Ти щедрий і милосердний був у вік свій

швидкоплинний:

Ти будеш мені Батько, а не Мучитель

вічний.

Г. Державін
Під словами "духовний наставник" або, як ще в Росії говорять, "духівник", я розумію особистість мого сучасника, етичні засади якого мені найбільше до душі. Таким духівником для мене є священик, письменник і філософ Олександр Володимирович Мень.

Подорож у фантастичне місто Чевенгур (за романом А. Платонова «Чевенгур»)

"Чевенгур" Андрія Платоновича Платонова - це сатира на перші післявоєнні роки в Росії. Це роман, трагедія, хроніка, соціальна фантастика, сповідь про той час, коли люди вірили, "що ще жито НЕ поспіє, а соціалізм буде готовий".

Дії у цьому романі відбуваються в 1919 - 1921 рр.., Проте ясно, що ставиться проблема початку колективізації в країні. Платонов описує фантастичне місто Чевенгур, де комунізм вже по-стрункий, але картина цього "раю на землі" досить неприваблива. Люди в цьому місті практично нічого не роблять, тому що "праця сприяє походженням майна, а майно - пригнічення", а також робота оголошена "пережитком жадібності та експлуатації" та скасовано, "За всіх і для кожного працювало єдине сонце, оголошене в Чевенгур всесвітнім пролетарем ". Проте практично кожну суботу місцеве населення в місті "трудилося", перетягуючи з місця на місце "на руках" сади або пересуваючи будинку.

Г. Р. Державін і О. С. Пушкін про призначення поета і поезії

Олександра Сергійовича Пушкіна називають "початком наших почав", але його поезія з'явилася не на порожньому місці. О. С. Пушкін добре знав творчість найвидатніших попередників. Він ставився до поезії серйозно, вважав її тим родом діяльності, який існує не тільки для того, щоб солодити слух, але й стрясати трони.

"Думка сімейна" в образах Наташі Ростової і Марії Болконський (За романом Л. М. Толстого "Війна і мир")

Роман "Війна і мир" - одне з центральних творів великого письменника Льва Миколайовича Толстого. Незважаючи на панорамність, велика кількість персонажів і подій, це, в першу чергу, твір про людей, про їхні пошуки свого місця в житті. На тлі масштабних історичних подій Толстого цікавить приватне життя людини, яка полягає не в служінні людям взагалі, своїй спільноті, народу, держави, а в служінні своїм рідним, сім'ї. Ця "думка сімейна" найбільш яскраво втілилася в образах жінок, в першу чергу в образах Наташі Ростової і Марії Болконського. Толстой як ніби здалеку, через безліч перешкод і життєвих труднощів веде героїнь до ідеалу приватного життя - до родини.

Фамусов та інші ...

Грибоєдов був автором кількох творів, але тільки одна комедія "Горе від розуму" принесла йому знаменитість. Ця п'єса була написана на початку XIX століття, коли в Росії зароджувалися перші таємні політичні організації. Передові люди Росії, усвідомивши несправедливість положення російського народу, почали об'єднуватися в таємні революційні організації. Ці люди розуміли, що російський народ, який переміг у війні 1812 року, не заслуговує такого жалюгідного існування. Назріває конфлікт між прогресивним дворянством і поміщиками-кріпосниками, боротьба "століття нинішнього" з "століттям минулим". І комедія Грибоєдова має таке велике значення тому, що вона була написана саме в цей час і відображає глобальні проблеми сучасності.

Позитивно прекрасна людина в романі Ф. М. Достоєвського «Ідіот»

Творчий шлях Достоєвського - шлях шукань, нерідко трагічних помилок. Але як би ми не сперечалися з великим романістом, як би не розходилися з ним у поглядах на деякі життєво важливі питання, ми завжди відчуваємо його неприйняття буржуазного світу, його гуманізм, його пристрасну мрію про гармонійної, світлого життя.

Тема кохання в оповіданні Чехова «Дама з собачкою»

Чехов у своїй творчості приділяв величезну увагу світу складних, часто непередбачуваних рухів людської душі і особливо почуттю кохання. Безумовно, любов - найсвітліше і прекрасне почуття, але життя в суспільстві накладає на людину обмеження і заборони, покликані направити могутню стихію любові у спокійне сімейне русло, де пристрасть узаконена і стає лише одним з елементів повсякденного життя. У Росії під час Чехова були дуже сильні патріархальні уявлення про кохання і шлюб. Вважалося цілком нормальним одружуватися і виходити заміж не по любові, а або по "розумному розрахунку", або за домовленістю батьків, або з якихось інших міркувань житейського здорового глузду. Однак прожити без любові або ж загнати в тісні рамки живе вільне почуття далеко не просто. Якщо людину, обділені любов'ю, не поглинали цілком інтереси практичного або духовного властивості, то в якийсь момент він з болісною гостротою і болем відчував безглуздість і безцільність життя. Йому ставало страшно і нудно жити лише для того, щоб - за словами Пушкіна - благополучно "померти, дітей, плаксивих баб, та лікарів".

Обломов і Штольц в романі І. О. Гончарова «Обломов»

Різкі протиставлення пронизують увесь твір І. А. Гончарова від першої до останньої глави. Прийом антитези, на якому побудований роман, допомагає краще розкрити характери героїв, виявити авторський задум.

Про таких друзів, як Ілля Ілліч Обломов та Андрій Іванович Штольц, А. С. Пушкін у своєму романі у віршах "Євгеній Онєгін" дуже влучно написав: "Вони зійшлися. Вода і камінь, вірші і проза, лід і полум'я не настільки різні між собою ". Дійсно, характери героїв настільки різні, що багато критики зійшлися на думці: Штольц - це своєрідне "протиотрута" Обломова. Гончаров писав: "Їх пов'язувало дитинство і школа-дві сильні пружини". Тому, заглянувши в дитинство героїв, можна зрозуміти, чому сформувалися такі різні характери двох друзів, що жили по сусідству.

Ідейно-художня своєрідність роману у віршах «Євгеній Онєгін»

Роман "Євгеній Онєгін" - найбільш значний за обсягом, за охопленням життєвих подій, по різноманіттю тем та ідей твір О. С. Пушкіна. Він надзвичайно ревно захищав свою працю від нападок критиків, нетерпляче чекав виходу в світ кожної чергової глави роману, болісно реагував на те, що найближчі з його друзів - Бестужев і Рилєєв - недооцінили задуму автора і ставили "Євгенія Онєгіна" нижче "Бахчисарайського фонтану" . Пушкін відобразив у романі свій шлях від романтизму до реалізму, свій життєвий і художній пафос протверезіння.

Незвичність мови творів Платонова

Андрій Платонович Платонов - один із своєрідних і загадкових письменників XX століття. Його твори важкі для сприйняття непідготовленого читача. Вони не легке чтиво. Для розуміння творів Платонова потрібно вдумливе, повільне читання, що вимагає постійної роботи думок. Але якщо ви вчитайтеся, зрозумієте задум автора, то на все життя збережіть повагу і прихильність до автора та його творами.

«Століття нинішній» і «вік минулий» у комедії О. С. Грибоєдова "Горе від розуму» (2)

Комедія А. С. Грибоєдова "Горе від розуму" була завершена в 1824 році. Вона створювалася в період зміни одного світогляду іншим, і вільнодумство в ті часи вже мало місце. Яскравим завершенням цього процесу стало повстання декабристів у 1825 році. Передова для свого часу комедія викликала особливий інтерес в суспільстві. Опальний Пушкін, який перебував на засланні в Михайлівському, прочитавши комедію, був у захваті від неї. Основною проблемою твору є так характерна для того часу проблема протистояння двох епох, проблема двох світоглядів: "століття минулого", що захищає старі традиції, і "століття нинішнього", який виступає за рішучі зміни. Розглянемо це докладніше.

Порівняльна характеристика Онєгіна і Тетяни за романом «Євгеній Онєгін»

Олександр Сергійович Пушкін - видатний поет всіх часів і народів. Його геніальні твори хвилювали читачів багатьох поколінь. Але його вірші, як і раніше молоді, цікаві й актуальні. Найбільшим і найцікавішим твором Олександра Сергійовича є роман "Євгеній Онєгін". Бєлінський називав його "енциклопедією російського життя". Дійсно, роман багатосторонньому, дає уявлення про життя Росії першої чверті XIX століття. Але мене більше цікавлять образи героїв цієї епохи. Застаріли чи наші ідеали в порівнянні з пушкінським часами? Я думаю, немає. Спробую зіставити двох героїв: Тетяну і Онєгіна. Так, це важко - порівнювати чоловіка і жінку, але й цікаво.

Шпаківня (твір-опис процесу праці)

У нашій школі уроки праці завжди проходять дуже цікаво, тому час пролітає непомітно. Так було і цього разу, коли вчитель оголосив конкурс на кращий шпаківню.

Як завжди, Андрій Вікторович дуже зрозуміло пояснив, що, у якому порядку і як робити. Переконавшись, що ми прекрасно зрозуміли, що від нас вимагається, він дозволив приступити до роботи.

«Боротьба є умова життя ...» (В. Г. Бєлінський)

Боротись - ... домагатися чого-небудь,

долаючи перешкоди ...

С. І. Ожегов

"Словник російської мови"
От і прийшов час, який визначається словами "на порозі дорослого життя". Яка вона буде, моя "доросле життя"? Які труднощі та перешкоди зустрінуться на шляху? Чи зможу я вистояти, перемогти, залишитися людиною? Думаю, що ці питання стоять перед кожним з моїх однолітків. Велику роль у їх вирішенні грає наша велика література, яку М. Бердяєв не даремно назвав "учительне". Саме вона подарувала нам образи героїв-борців, не зупиняються перед труднощами, здатних протистояти їм.

Суспільне значення комедії М. В. Гоголя «Ревізор»

Час, коли жив і творив М. В. Гоголь, було відзначено великими суспільно-історичними подіями. Дитячі роки письменника збіглися з розгромом Наполеона у Вітчизняній війні 1812 року, виходом Росії на широку міжнародну арену. Юнацькі роки Миколи Гоголя відносяться до періоду, коли декабристи будували плани революційного перевлаштування Росії, а потім відкрито виступили проти самодержавства і кріпосництва. На літературне поприще Н. В. Гоголь вступив в пору жорстокої політичної реакції. Його творча діяльність розвивається в 30-40-ті роки XIX століття, коли правлячі кола Миколи Першого прагнули викорінити всяке вільнодумство, громадську самостійність.

Привіт, Володю! (Твір-лист)

Нарешті-то отримав від тебе листа і довідався, як ти проводиш канікули.

Я теж багато читаю. Востаннє я прочитав те оповідання, який ти мені радив, - "Лицар Вася" Б. Васильєва. Ти просиш написати, чи сподобався він мені. Не те слово! Він захопив і вразив мене. Мені здається, що ця розповідь про те, що навіть самий звичайний хлопчик може бути лицарем. Для цього йому не потрібно славетне ім'я й дзвінкі обладунки.

Про роль літератури особисте одкровення

Кожна книга - крадіжка у власного життя. Чим більше читаєш, тим менше вмієш і хочеш жити сам. Адже це жахливо? Книги - загибель. Багато читав не може бути щасливий. Адже щастя завжди несвідомо, щастя тільки несвідомо.З листа М. Цвєтаєвої М. Волошину

Сімейна реліквія

Велика вітчизняна війна почалася в 1941-1945 роках, справедлива визвольна війна проти фашистської Німеччини та її союзників (Угорщини, Італії, Румунії). Війна почалася після нападу фашистської Німеччини; політичною метою було - винищити або поневолити населення СРСР; був військовий стратегічний план знищення в 1,5-2 місяці радянських збройних сил до Волги, а потім і до Уралу. Але цьому плану не судилося здійснитися.

Не варто земля без праведника (За оповіданням А. І. Солженіцина "Матрьонін двір")

Олександр Ісайович Солженіцин. Ще якихось двадцять років тому його ім'я заборонено було вимовляти, а сьогодні ми захоплюємося його глибоко філософськими творами, в яких розкривається майстерність у зображенні характерів, уміння спостерігати за людьми і розуміти їх. І особливо яскраво розкривається це в оповіданні. "Матрьонін двір".

«Повість про капітана Копєйкіна» (Аналіз фрагмента поеми М. В. Гоголя «Мертві душі»)

Олександр Сергійович Пушкін, який подарував Миколі Васильовичу Гоголю сюжет "Мертвих душ", радив молодому письменнику зібрати воєдино всі пороки і нісенітниці тодішньої Росії і заодно висміяти їх. Гоголь блискуче впорався із задумом, створивши твір, що стало врівень з "Євгеній Онєгін" за масштабністю змісту. Глибока за змістом поема "Мертві душі" вражає досконалістю художньої форми. Коли читаєш, насолоджуючись образним, влучним, ємним мовою письменника, історію пригод Павла Івановича Чичикова, мимоволі думаєш про те, що Гоголь як би задався метою дати зразки використання тих чи інших засобів створення художнього твору. Портрет, пейзаж, ліричні відступи - ці елементи композиції, мабуть, вперше в історії російської літератури представлені у всій повноті і значущістю в загальної художньої тканини розповіді.

Якщо б я був вчителем (твір-роздум)

Якщо б я був учителем, то, заходячи в клас, я починав би урок з якою-небудь жарти. Це добре розслабляє і задає тон подальшим занять. Ще б я доручив кожному учневі провести урок відповідно шкільній програмі, нехай готуються і діють самостійно.

Повісті «Обличчям до обличчя» Ч. Айтматова та «Живи і пам'ятай» В. РаспутінаТой, хто в біді покидає свій народ,

стає його ворогом.Ч. Айтматов


Чингіз Айтматов Торекулович прийшов у літературу з яскравим і цікавим твором "Лицем до лиця" в 1958 році. Нехитре оповідання про дезертир набуває під пером майстра філософське осмислення. Айтматов показує героїв повісті в розвитку: Ісмаїл все більше і більше втрачає свій людський вигляд, намагаючись зберегти життя за всяку ціну; Сеїд ж протягом повісті як би сходить до вершин громадянськості. Недарма Ісмаїлу здається, що Сеїд "стоїть високо, дуже високо, недоступна в своєму скорботному велич, а він безсилий і мізерний перед нею".

«Висока недорікуватість ...» (про поезію М. Гумільова)

Микола Степанович Гумільов гуляв по Петербургу і, немов чарівник, творив і творив чудеса. У своєму "заблудилися трамваї" він нагадує мені Окуджаву з його "Останнім тролейбусом". Він розширив кордони видимого світу в нескінченність, наповнив її чимось таємничим і загадковим. І ми їдемо разом з поетом "через Неву, через Ніл і Сену", і трамвай наш перетворився на вітрильник, і з брабантські рожевих манжет сиплеться легке золото мережив, і крокодили могутніми ударами хвостів піднімають в небо мільйони крапель жовтої нільської води. Завдяки Гумільову у вітчизняній поезії виник первісний могутній світ, що вимагає від людини мужності і великодушності:

Рецензія на розповідь В. Токарєвої «Римські канікули»

Вікторія Токарєва народилася в Ленінграді. Закінчила Ленінградське училище по класу фортепіано. Потім переїхала до Москви, де навчалася в Державному інституті кінематографії на сценарному факультеті. Автор багатьох книг: "Про те, чого не було", "Літаючі камені", "Корида" та інші.

"У Вікторії Токарєвої немає поганих розповідей. У неї є тільки хороші, дуже хороші і блискучі ... "- так писав Юрій Нагібін про її першій книжці.

"Рукописи не горять" (За романом М. А. Булгакова "Майстер і Маргарита")

"Рукописи не горять" - з цією вірою в вперту, незнищенне силу мистецтва помирав письменник Михайло Булгаков, всі головні твори якого лежали в ту пору в ящиках його письмового столу неопублікованими і лише через чверть століття одне за іншим прийшли до читача. "Рукописи не горять", - ці слова як би служили автору закляттям від руйнівної роботи часу, від глухого забуття передсмертного і найдорожчого йому праці - роману "Майстер і Маргарита".

У чому причини «обломовщини» (голова «Сон Обломова»)?

В романі Івана Олександровича Гончарова ми стикаємося з таким явищем, як "обломовщина". Що ж це за устрій життя, назавжди увійшов в побут Іллі Ілліча, головного героя роману?

На самому початку твору ми можемо бачити його життя в Петербурзі. Весь час Обломов "все лежав і постійно в одній кімнаті, оді ми його знайшли, що служила йому спальнею, кабінетом і приємний ...". Кімната була обставлена старими добротними речами, і в ній постійно підтримувалася видимість порядку, але досвідчений погляд міг би помітити це "... бажання дещо як дотриматися йесогіт неминучих пристойності, аби звільнитися від них ...". Це і є "обломовщина" - пан, який лежить на дивані і час від часу задається питанням про те, в чому полягає сенс його життя; слуга, який нічого не робить, свариться з господарем і велику частину часу проводить лежачи; сільський староста, який обманює свого господаря, знаючи, що той не приїде і не займеться господарством.

«Слово о полку Ігоревім» - пам'ятка давньоруської літератури

Творець "Слова о полку Ігоревім" написав свій твір у 1185 році. У цей час Велика Русь і Київ перебували у скрутному становищі. Величезне держава, створена великим князем Олегом, що процвітало під час правління Володимира Святославича і Ярослава Мудрого, стало дробитися на багато князівств і приходити в занепад. Київ зберігав стародавні традиції своєї доблесті, він славився історичними переказами, могилами прославлених князів, починаючи з Олега. Київський князь носив звання "великого князя". Поділ країни на дрібні князівства супроводжувалося кровопролитними міжусобицями князів, які бажали захопити найбільш багаті землі. У цей час половці близько підійшли до південних кордонів Русі. У 80-х роках XII століття князь Святослав Всеволодович, зібравши руських князів і їх дружини, воював з половцями. Вони були відкинуті у степу. Але в 1185 році князь Ігор Новгород-Сіверський, що зібрав невелику військо, пішов у похід на половців. Княжа дружина була розбита, а сам князь потрапив у полон. Після цієї події половці, відчули роз'єднаність руських князів, стали здійснювати часті набіги на Русь. Своїм походом Ігор, сам того не бажаючи, відкрив шлях половцям на рідну землю.

Тема свободи в ліриці А. С. Пушкіна

Тема свободи завжди була для Пушкіна однією з найважливіших. У різні періоди його життя поняття свободи отримувало у творчості поета різний зміст. У так званої волелюбною ліриці свобода - це, висловлюючись сучасною мовою, відсутність обмежень, які зв'язують громадську і політичну діяльність людини. Більшість віршів, присвячених свободу саме в цьому розумінні, написані Пушкіним з 1817 по 1820 рік ("Петербурзький період"). Громадянська тематика в цей час грає в його творчості виключно важливу роль. У ці роки навіть найважливіша для Пушкіна любовна тема відходить на другий план у його ліриці. Причиною цього був вплив оточення поета, куди входили люди, дотримувалися найпрогресивніших поглядів (наприклад, Чаадаєв, якому адресовано чудове віршоване послання "Любові, надії, тихої слави ..."), й сам стан суспільства, охопленого в той момент спрагою самих радикальних змін.

Художні особливості комедії «Горе від розуму»

Про своєрідності комедії О. С. Грибоєдова "Горе від розуму" писали багато критики. Наприклад, В. Г. Бєлінський сказав так: "Горе з розуму" - це шляхетно створення геніальної людини ". Найбільш ж повний і вичерпний відгук про комедію - це критичний етюд І. А. Гончарова "Мільйон терзань": "Комедія" Горе від розуму "є і картина вдач, і галерея живих типів, і вічно гостра, пекуча сатира, і разом з тим комедія ". Так, у цій комедії незвично все. Жанрові особливості цього твору неординарні, як і вся п'єса. 'На перший погляд, це побутова комедія, так як вся дія відбувається в будинку Фамусова і в нього залучені всі, хто живе в ньому, а читач і глядач дізнається про дрібні подробиці життя в цьому дворянському особняку. Здається, що Грибоєдов не виходить за рамки опису побуту цих людей, але ми бачимо ставлення автора комедії до життя московського панства. Цей твір відображає конфлікт між двома поколіннями дворян в Росії початку XIX століття, чому і може бути названо комедією політичної. Але, зображуючи все суспільство, автор не забуває про особистості. Він описує всіх і кожного окремо. Ми бачимо почуття і переживання Софії, Чацького, Фамусова та багатьох інших персонажів. Отже, комедія год носить і психологічний характер. У центрі твору - проблема розуму, гідності особистості, значить, це ще й філософська драма.

«Російський характер» (за «Розповідям Івана Сударєва»)

Будь людиною, син мій!

Де б ти не був, будь Людиною!

Завжди залишайся людиною!


Ч. Айтматов


Олексій Миколайович Толстой - талановитий художник, на долю якого випало чимало випробувань: революції, еміграція, перша і друга світові війни, але він не тільки пережив ці події, а зумів осмислити й відобразити в своїй творчості.

Іронія як художній прийом у романі І. С. Тургенєва «Батьки і діти»

Іван Сергійович Тургенєв у романі "Батьки і діти" користується різними художніми прийомами: портретної характеристикою, антитезою, пейзажними замальовками. Всі вони допомагають більш повно розкрити характери персонажів.

Крім перерахованих художніх прийомів, у романі "Батьки і діти" автор вдається й до іронічним опису та оцінки подій. • Іронічно розповідає нам автор про Павла Петровича Кірсанові, героя, колись відомому у вищому столичному суспільстві. І тепер, залишившись жити в селі з братом, він не забуває стежити за своєю зовнішністю: він завжди бездоганний і елегантний. Але елегантні лакові півчобітки, білість накрохмалена сорочка, напахчений одеколоном вуса, намані-кюренние руки - все це виглядає принаймні безглуздо в селі, далеко від столичного шуму. "А дивакуваті в тебе дядько", - говорить Базаров Аркадію, з властивою йому прозорливістю помітивши безглуздість такого оздоблення в селі. Саме на Павла Петровича вперше в романі направляє вістря своєї іронії Тургенєв: "... Зробивши попередньо європейське" зЬаКе Ьапйз ", він три рази, по-російськи, поцілувався з ним (Аркадієм), тобто три рази доторкнувся своїми запашними вусами його щік". Чи не правда, кумедно: у старовинній дворянській родині російської Кірсанових поряд з традиційними російськими поцілунками сусідять європейські звичаї. Звернемо далі увагу на авторські ремарки в главі 6, де описується перше зіткнення Павла Петровича з Базаровим. "Обличчя Павла Петровича ухвалило таке байдуже вираз, ніби він пішов а якусь захмарну височінь" або "Павло Петрович трохи підняв брови, наче засинаючи ..." Але от суперечка розгорається не на жарт, і поведінка Павла Петровича змінюється: спочатку він "злегка зблід ", а потім" повільно повернувся на підборах і повільно пішов ". До моменту другого спору Павло Петрович вже роздратований, і його роздратування з кожною хвилиною зростає. То він "здивовано бурмоче", то перебиває Базарова, і, нарешті, його терпінню приходить кінець, і він "став кричати". Цим дієсловом (зауважте, Павло Петрович не скрикнув, не вигукнув, а саме кликав) автор підкреслює свою іронічне ставлення до колишнього світському левові. Про що це нам говорить? Як би Павло Петрович ні зневажав "волохатого" Базарова, як би не хизувався своєю витримкою і аристократизмом, саме йому, а не Євгену, змінюють вони під час суперечок. Мимоволі напрошується запитання: то хто ж насправді краще вихований?

Ідейна та художнє багатство комедії «Горе від розуму»

Комедія "Горе від розуму" з'явилася напередодні повстання декабристів. Вона відобразила суспільне життя країни і ті зміни, які сталися в Росії після Вітчизняної війни 1812 року.

П'єса мала величезний успіх, була захоплено зустрінута всіма передовими людьми Росії. За словами Пушкіна, комедія "виробила неописане дію і раптом поставила Грибоєдова поряд з нашими першими поетами".

Особистість і суспільство в романі О. С. Пушкіна "Євгеній Онєгін" (1)

Роман "Євгеній Онєгін" - центральний твір О. С. Пушкіна. З ним пов'язаний величезної важливості поворот у творчості письменника і в усій російській літературі - поворот до реалізму. У романі, за словами самого автора, "відбився вік і сучасна людина зображений досить вірно".

«Пахуча свіжість почуттів» в поезії Афанасія Фета

Лірика Афанасія Фета відкриває нам світ разючою краси, гармонії і досконалості, три складові якого - природа, любов і пісня.

Фета можна назвати співаком російської природи. Наближення весни й осіннє в'янення, запашна літня ніч і морозний день, що розкинувся без кінця і краю, житнє поле і густий тінистий ліс - про все це пише він у своїх віршах. Природа у Фета завжди спокійна, притихла, вона ніби завмерла. І в той же час вона на диво багата звуками і фарбами, живе своїм життям:

Рецензія на повість Б. Л. Васильєва «А зорі тут тихі ...» (3)

"А зорі тут тихі ..." - це повість про війну. Дія відбувається в роки Великої Вітчизняної війни. На одному із залізничних роз'їздів службу несуть бійці окремого зенітно-кулеметного батальйону. Ці бійці - дівчата, а командує ними старшина Федот Евграфич Басков. Спочатку це місце було тихим куточком. Дівчата іноді ночами стріляли по літаках. В один день сталося щось непередбачене. З'явилися німці. Переслідуючи їх у лісі, дівчата на чолі з Васковим вступають з ними в нерівний бій. Вони гинуть одна за одною, але лють і біль, бажання помститися допомагають Вас-Кову перемогти.

Навіщо потрібно вчитися?

Важко в навчанні - легко в бою.

О. СуворовВчитися важко, необхідно, але цікаво.

У школі ми отримуємо знання з різних галузей життя людини: природи, точних наук, історії, культури. Знаходимо відповіді на багато питань. А скільки загадок і таємниць зберігає ще в собі природа! Вчення - це щоденна праця, який у майбутньому дасть свої плоди. Хтось буде лікувати людей, будувати міста, літати в космос. Кожен займеться улюбленою справою, але щоб досягти цього, потрібні знання. Ці знання людина отримує в школі, потім в інституті. А багато хто вчаться все життя!

Тема сім'ї в романі Л. М. Толстого «Війна і мир»

Сім'я для Толстого - це грунт для формування людської душі, і в той же час в "Війні і світі" введення сімейної теми є одним із способів організації тексту. Атмосфера будинку, родового гнізда, на думку письменника, визначає склад психології, поглядів і навіть долі героїв. Саме тому в системі всіх основних образів роману Л. М. Толстой виділяє кілька сімей, на прикладі яких яскраво виражено авторське ставлення до ідеалу домашнього вогнища, - це Болконський, Ростова і Курагіни.

"Збірний місто всієї темної сторони" (За комедії М. В. Гоголя "Ревізор")

Миколаївська Росія не була бідною або політично слабкою країною, однак комедія "Ревізор" зображує саме Росію епохи царювання Миколи I. Один з мемуаристів дав цього часу визначення "глухі роки". Дійсно, на тлі зростання могутності імперії духовні підвалини суспільства слабшав. На зміну честі і порядності прийшли розшук і муштра. У культурному житті суспільства наступив справжній застій, а про політичне життя російське суспільство першої половини XIX століття і не думали.

Рецензія на розповідь І. Данилова «У нових господарів»

З автором оповідання "У нових господарів" Іваном Даниловим я познайомилася вперше. Ця розповідь був написаний в 1981 році, саму ж книгу "Зимовий дощ" випустило видавництво "Сучасник" в 1984 році.

Розповідь написаний доступним і зрозумілим мовою, в ньому описується нове життя корови Марти після смерті старої господині. Колишня господиня дуже любила корову, чудово про неї піклувалася, була дуже уважна і добра до неї. Березень платила їй тим же. Кожен раз раділа зустрічі з господинею, "повертаючись з пасовища", вона "мало не бігла поперед усього стада", сподіваючись зустріти ту, яку так любила. Але ось улюблена господиня померла, і на зміну їй прийшли нові, чужі люди. Вони не любили й побоювалися Марту, дуже погано про неї піклувалися, були з нею грубо і жорстокі. Тому березня не злюбила їх. Вона не розуміла, що сталося з її господинею, дуже сумувала за нею, весь час чекала, що та коли-небудь прийде і все піде по-старому. За рік нового життя вона дуже змінилася в характері, стала "безглуздо і задерикуватий". І десь через рік березня отруїлася і померла від недогляду своїх господарів.

Ідейно-художня своєрідність п'єси М. Горького «На дні»

В історії російської культури чимало імен, відомих усьому світу. Серед них гідне місце займає ім'я М. Горького. Як художник, він збагатив світову літературу новими темами, сюжетами, конфліктами та образами. Серед творів Горького п'єса "На дні" займає особливе місце. Письменник показав у ній життя ізгоїв, людей, що розірвали зв'язки з суспільством і начисто відкинутих ім. На мій погляд, дуже цікаво те, що віковічний філософський спір про людину ведуть не витончені представники інтелігенції, а люди з самих нижніх поверхів життя, роззуті і роздягнені, голодні та позбавлені всіх прав. Вони обговорюють духовні, соціальні та етичні проблеми, які в п'єсі придбали граничну глибину і напруженість. Мешканців нічліжки не залишають байдужими проблеми добра і зла, свободи, совісті, честі, щастя, життя і смерті. Все це їх цікавить у зв'язку з ще більш важливою проблемою: що таке людина, для чого він з'являється на землю, в чому сенс його життя? Я думаю, що саме в гострому зіткненні ідей слід шукати своєрідність п'єси "На дні".

Доля російської селянки в поемі Н. А. Некрасова «Кому на Русі жити добре»

Своє підсумковий твір, поему "Кому на Руси жить хорошо", М. О. Некрасов присвячує символічним пошуків на Русі щасливої людини. Автор досліджує життя різних верств російського суспільства: селян, поміщиків, духовенства. Особливою темою стає доля російської селянки, бо вона виявляється ще важче, ніж доля інших селян. "Не справа між бабами щасливу шукати", - прямо відповідає звернулися до неї мандрівником Матрона Тимофіївна, героїня голови "Селянка".

Опис тварини

Я прийшла зі школи, поїла і почала робити уроки. Мої мама і тато прийшли пізніше. Коли вони увійшли, я почула слабке нявкання і подумала, що воно донеслося з вулиці. Підбігши до мами, я побачила у неї в руках хустку, а в ньому ... кошеня! Мама пояснила, що взяла його у знайомої. Я була в захваті. Коли цього чарівну внесли в кімнату, він відразу стрибнув на диван. Я взяла іграшку і почала грати з кошеням. Іграшку кошеня відразу взяв у зуби і кудись потяг.

Наступність російської літератури (Оди. «Вільність» О. М. Радищева і О. С. Пушкіна)

Я той же, що і був, і буду весь мій вік:

Не худоба, не дерево, не раб, але людина!

О. Радищева


Радищев, виношуючи революційні ідеї повалення самодержавства, створює оду "Вільність". Наскільки послідовний він був у запереченні тиранії, настільки сміливим був і в поетичному експериментаторства. Для прославляння політичної та громадянської свободи поет обирає традиційний жанр оди. Але що ж залишається в ній від традиції класицизму? Адже Радіщев оспівували не видатного полководця і не державного діяча і, тим більше, не монарха. Полемічно сам початок твору:

Тема "маленької людини" у творчості А. П. Чехова і Ф. М. Достоєвського (2)

У своїй творчості Ф. М. Достоєвський і А. П. Чехов значне місце приділяють темі "маленької людини". Цілу повість присвячує Достоєвський "приниженим і ображеним" "маленьким людям". А роман "Злочин і кара" спочатку замислювався як розповідь про "п'яненький", сім'ї співшіхся й спущених людей / Чехов цю тему розкриває в таких оповіданнях, як "Іонич", "Палата No. 6 "," Людина у футлярі "," Агрус "," Про любов ".

Рецензія на повість А. Приставкіна «Ночувала хмаринка золота»

Починаючи писати рецензію на твір Анатолія При-ставкіна "Ночувала хмаринка золота", хочеться написати і про сам автора. Адже. Рецензія - це не тільки аналіз позитивних і негативних сторін твори, а й спроба проникнути в саму суть, витоки та коріння написаного.

Тема свободи в романі М. А. Булгакова «Майстер і Маргарита»

Мабуть, немає людини, яка не погодився б з тим, що тема свободи традиційно була однією з найбільш гострих тем в російській літературі. І немає такого письменника або поета, який не вважав би свободу для кожної людини настільки ж необхідною, як повітря, їжа, любов.

Мої враження від перших розділів роману А.С. Пушкіна «Євгеній Онєгін». (10)

Роман у віршах А.С. Пушкіна "Євгеній Онєгін" створювався з 1823 по 1831 рік. У ньому поет вперше в російській літературі відтворив цілу історичну епоху в житті Росії. Не дарма Бєлінський назвав його "енциклопедією російського життя". У романі Пушкін докладно описує побут аристократії, садибну життя поміщиків. Автор прагне передати всі тонкощі вдач і характерів дворянського суспільства.

Концепція особистості в романі М. А. Булгакова «Майстер і Маргарита»

За своє недовге життя М. А. Булгаков написав багато чудових творів, таких як "Фатальні яйця", "Собаче серце", "Пригоди Чічікова". Найвеличніше серед них - роман "Майстер і Маргарита", написаний в 1928-1940 роках.

Центральний образ у романі - образ Маргарити, адже саме Маргарита відкриває теми віри, творчості, любові - всього того, з чого виростає справжнє життя. Створюючи образ Маргарити, автор використовував такі художні засоби, як портрет, мовну характеристику, опис вчинків героїні.

Доля головного героя в романі О. С. Пушкіна «Євгеній Онєгін»

"Євгеній Онєгін" - це твір, в якому "відбився століття". Хворобою століття, хворобою "зайвих людей" була "російська хандра". Дослідженню цього явища і присвятив Пушкін свій роман. Головний герой роману, володіючи багатим духовним і інтелектуальним потенціалом, не може знайти застосування своїм здібностям у суспільстві, в якому він живе. У романі Пушкін ставить питання: чому так сталося? Щоб відповісти на нього поет досліджує і особистість Онєгіна - молодого дворянина 10-х - початку 20-х років XIX століття, і середовище, яке його сформувала. Тому в романі так докладно розповідається про виховання і освіту Онєгіна. Виховання його поверхнево й безплідне, позбавлене національних основ.

Поетична казка О. М. Островського «Снігуронька»

Поетична казка "Снігуронька" стоїть осібно серед цілого ряду інших творів Островського. В інших п'єсах Островський малює похмурі картини купецької середовища, критикує суворі звичаї і показує весь трагізм самотньої душі, вимушеної існувати в умовах "темного царства".

Твір "Снігуронька" - це дивовижна казка, в якій показана краса навколишнього світу, любові, природи, молодості. Твір засноване на народних казках, піснях, переказах та легендах. Островський тільки з'єднав казки, легенди та пісні воєдино і надав народної творчості вельми своєрідний колорит. В "Снігуроньці" головне місце займають людські відносини. На перший погляд, сюжет виглядає абсолютно фантастичним. Але потім виявляється, що в цій фантасмагорії проглядаються живі людські характери.

Новорічна ялина (твір-розповідь)Вона росла в глухому, дрімучому лісі. Її оточували осики, берези і невеликий кущ брусниці. Під нею бігали їжачки, зайці та лисиці. Над нею літали сороки, синиці і дятли. Білочки ласували її шишками.

Всі дерева бояться морозу. Взимку в них немає жодного листочка. А ялина взимку стає ще зеленішою, ніж влітку.

Маяковський-лірик

Після похорону В. Маяковського Марина Цвєтаєва напише: "Боюся, що, незважаючи на народні похорон, на весь шана йому, весь ревно за ним Москви і Росії, Росія і до цих пір не зрозуміла, хто їй було дано в особі Маяковського".

Булгаков про вічні цінності ...

Порівнюючи роман М. А. Булгакова "Біла гвардія" з його п'єсою "Дні Турбіних", не можна не звернути увагу на одну дивну обставину. Герой п'єси Олексій Турбін послідовно вбирає в себе трьох персонажів роману. Спочатку, у себе вдома, його образ явно перекликається з Олексієм Турбіних з роману; в сцені розпуску дивізіону Турбін з п'єси "збігається" з полковником Малишевим; нарешті, гине герой п'єси як другий полковник з роману - Най-Турс. Але якщо монологи обох Турбіних перед боєм з Петлюрою приблизно однакові, то мова Турбіна перед дивізіоном істотно відрізняється від промови Малишева: Малишев закликає найкращих з офіцерів і юнкерів пробиватися на Дон до генерала Денікіна, а полковник Турбін, навпаки, відмовляє їх від цього.

Ідейний смисл роману Замятіна «Ми»

Дж. Оруелл сказав в 1932 році про роман Є. Замятіна "Ми": "... Цей роман - сигнал про небезпеку, що загрожує людині, людству від гіпертрофованої влади машин і влади держави - все одно якого". Ця оцінка ідейного змісту роману досить правдива. Але все-таки його сенс не зводиться тільки до критики машинної цивілізації і заперечення будь-якої не було влади.

Доля інтелігенції в революції на прикладі роману О. Фадєєва «Розгром»

Читаючи роман О. Фадєєва "Розгром", мимоволі замислюєшся, хто більше потрібен Росії: думаючий, освічений, багато знає і розуміє людина або ж беззаперечний виконавець чужої волі.

У всі часи по-справжньому талановитим і розумним людям у нашій країні всіма силами перегороджували дорогу. Створюється враження, що Росія навмисно хоче залишатися останньою серед інших країн. Скільки великих вчених було піддано жорстоким репресіям вже в радянські роки, який найбільший розумовий потенціал був знищений у сталінських таборах!

Основні мотиви лірики

В поезії "срібного століття" Сергій Єсенін стоїть осібно. Він не належав ні до одного поетичного руху, не йшов в містичні дали. Йому вдалося уникнути впливу інших поетів, завдяки чому поезія його стала однією з самобутності. У ній легкість пушкінського вірша поєднується з дитячою наївністю, майже з ніжною любов'ю до природи, Батьківщині. Мелодійність і плавне протягом рядків принесли поетові загальне визнання.

Жіночі образи в комедії А.С. Грибоєдова «Лихо з розуму» (1)

В системі персонажів п'єси О. С. Грибоєдова "Горе від розуму" важливе місце посідають жіночі образи. Центральним є образ Софії, дочки Фамусова, московського пана, керуючого в казенному місці. Її образ важко визначити однозначно. Пушкін в своїй критичній статті зауважив: "Софія написана неясно".

Тема дружби і товариства в творчості А. С. Пушкіна

Чарівність імені Пушкіна невичерпно. Одна з найважливіших тем його поезії - тема дружби, товариства, вселюдської доброти. Друзі значили для Пушкіна багато. У ліцейські роки це були студенти, охоплені як і сам майбутній поет, волелюбними настроями. Серед них І. І. Пущин, В. К. Кюхельбекер, А. А. Дельвіг. Шість років друзі провели в Царському Селі, ділилися враженнями радісними від навчання, мріяли про оновлений майбутньому Росії, писали вірші. Згадуючи в 1825 році свої ліцейські роки, Пушкін писав:

Пейзажна лірика М. Ю. Лермонтова

Одна з провідних тем творчості М. Ю. Лермонтова - самотність. Зазвичай ми пов'язуємо це з похмурою епохою, в якій йому довелося жити, зі світською середовищем, в якому він обертався. Прийнято протиставляти "образи бездушні людей", що належать до світському суспільству, світлому світу природи як вмістилище етичних цінностей, уособлення "природного добра", що протистоїть "зіпсованому світлу".

Людини ведуть на плаху ...

Найрізноманітніші книги, на будь-які теми, для великого кола читачів можна знайти зараз на книжкових полицях магазину. Але майже кожної людини цікавлять книги на етичну тему, які містять у собі відповіді на одвічні питання людства, які зможуть підштовхнути людину до їх вирішення і дати йому точні і вичерпні відповіді на ці питання.

Образ Рахметова

Роман Миколи Гавриловича Чернишевського "Що робити?" Був написаний ним у Петропавловській фортеці. Він створювався в епоху підйому революційного руху. Рахметов - один з головних героїв цього роману, який постає перед нами в главі "Особливий людина".

За походженням Рахметов - дворянин, є представником знатної особи, в чиєму роду були бояри, генерал-аншеф, окольничі. Але Привольная і забезпечене життя не втримала Рахметова в маєтку батька. Вже в 16 років він поїхав з провінції і вступив на природничий факультет університету в Петербурзі.

Сатира в літературі 20-30-х років xx століття (за творчістю М. М. Зощенка)

Про що співає соловей?М. Зощенко
Російські письменники-сатирики в 20-і роки відрізнялися особливою сміливістю і відвертістю своїх висловлювань. Всі вони були спадкоємцями російського реалізму XIX століття. Ім'я Михайла Зощенка стоїть в одному ряду з такими іменами в російській літературі, як О. Толстой, Ілля Ільф та Євген Петров, М. Булгаков, А. Платонов.

Вірш М. А. Некрасова «Елегія»

Н. А. Некрасов відноситься до числа тих російських поетів, які всією своєю творчістю як би вели суперечку з попередньою літературною традицією і в той же час самі створювали традицію нову, що характеризує той час, в яке вони творили. М. О. Некрасов повністю переосмислює подання про поезію, про роль поета у житті суспільства. Але для того щоб сперечатися з традицією, треба було встановити з нею зв'язок. А тому цілий ряд віршів Н. А. Некрасова носять явно полемічний характер. Таким стає і одне з кращих, на мій погляд, віршів поета - "Елегія".

Моральні експерименти Воланда в романі М. А. Булгакова «Майстер і Маргарита»

Якщо спробувати апределіть одним словом багатство ідей та образів роману "Майстер і Маргарита", то можна сказати, що це - роман-випробування. Кожен з героїв, навіть самий незначний, другорядне, стає учасником фантастичного експерименту. Може бути, цей самий герой ніколи і в очі не бачив Воланда, але тим не менше сам сатана випробовує його. В людині досліджується здатність до добра, милосердя, любові, вірності, рішучості. Вражає, що подібні експерименти проводить саме сатана, і ніхто інший. Будучи представником темних сил, він у той же час є провісником добра.

М. В. Гоголь про призначення художника в «Мертвих душах»

Повість "Мертві душі" можна по праву назвати кращим твором Миколи Васильовича Гоголя. За словами В. Г. Бєлінського, все творче життя письменника до роботи над нею була лише передмовою і підготовкою до цього воістину геніальне творіння.

"Мертві душі" є одним з найбільш яскравих прикладів гоголівської манери відображення дійсності, адже де ще можна зустріти такі точне і правдиве життєпис Росії того часу. Недарма багато письменники говорять про "гоголівському" течії в літературі, називаючи М. В. Гоголя засновником реалістичного напряму в поетичному мистецтві.

«Молчаліна розкошують на світі ...»

"Горе з розуму", на мій погляд, не тільки гостра політична комедія, але і п'єса, в якій знайшли відображення багато людські типи, які завжди існували й існують у Росії. Це помітив ще І. А. Гончаров, який вірно визначив Чацького як тип "сіяча того, що пожинають інші", "провісника нової зорі". Такі герої покликані вносити в суспільне життя сенс, вести до нових цілей. Саме ненависне для нього - рабство в усіх його проявах, найбажаніше - свобода. Все навколишнє потребує, на його думку, у повному перебудові. Але реальні перетворення ще далекі. Щільною стіною на їх шляху став фамусовскій світ, мешканці якого "дбають" лише "рідного чоловічкові" і межею мрій бачать "сто осіб до послуг", "чин завидний" і тому подібні блага.