adsens

Герой часу в комедії О. С. Грибоєдова "Горе від розуму» (2)

Долаючи шаблони легкої класичної комедії, освоюючи досягнення російської і зарубіжної драматургії, Грибоєдов створив першу реалістичну комедію в російській літературі - свій безсмертний шедевр "Горе від розуму". Комедію захоплено зустріли декабристи. Вони відразу відчули її революційний пафос і гостроту ідей. Для них комедія з'явилася художнім узагальненням їх власних ідей і почуттів.

Своєрідність авторського підходу до зображення героя в повісті М. С. Лєскова «Зачарований мандрівник»

Творчість Лєскова важко зіставити з творами російських письменників XIX століття, - і це не тому, що його талант не так великий, як у визнаних класиків літератури, а в силу того, що Лєсков дивиться на життя під іншим кутом, намагається вловити в ній що щось своє, інше, ніж його попередники і сучасники. Л. А. Аннінський так говорить про цю особливість письменника: "Лєсков дивиться на життя з якогось іншого рівня, ніж Толстой чи Достоєвський; відчуття таке, що він тверезіші й гірше їх, що він дивиться знизу або зсередини, а вірніше - з "нутра". Вони з неосяжної висоти бачать в російській мужика ... непохитно міцні основи російської епосу - Лєсков ж бачить живу хиткість цих опор: він знає в душі народу щось таке, чого не знають небожителі духу, і це знання заважає йому вибудувати закінчений і досконалий національний епос ". Але може бути, і не в цьому мета художнього зображення? Своєрідність творчого підходу письменника в тому, що він не намагається закувати образ у рамки тієї чи іншої традиції, він дивиться на життя набагато ширше.

Своєрідність теми кохання у ліриці А. А. Ахматової

Світ глибоких і драматичних переживань, чарівність, багатство і неповторність особистості закарбувалися в любовній ліриці Анни Ахматової. Тема кохання, безумовно, займає в її поезії центральне місце. Непідробна щирість, гранична відвертість у поєднанні з суворою гармонією, лаконічною ємністю поетичної мови любовних віршів Ахматової дозволили її сучасникам називати її російської Сафо відразу ж після виходу перших поетичних збірок. Рання любовна лірика сприймалася як своєрідний ліричний щоденник. Однак зображення романтично перебільшених почуттів не властиво поезії Анни Ахматової, вона говорить про просте людське щастя і про земні, звичайних прикрощі: про розлуку, зраду, свою самотність, розпачі - про все, що близько багатьом, що здатний відчути і зрозуміти кожен.

«Мій друг, вітчизні присвятимо душі прекрасні пориви!» (2)

Саме Пушкін показав, що поезія полягає не тільки в римі. Поезія народжується зі спостережень і переживань поета. У його творчості знаходять своє відображення всі явища навколишнього життя. Джерелом його натхнення стала саме життя у всій її повсякденності. Тема свободи і вольності є однією з головних тем в ліриці А.С. Пушкіна. Для нього сенс, що вкладається в поняття свободи, стає своєрідною точкою відліку. Починаючи з "Ліцинія", поет присвячує свої найкращі твори волі.

Ліричний герой А. А. Блоку

Блоку - вірте. Це справжній - за велінням

божої
- поет і людина безстрашної щирості.М. Горький

Вірші цього поета є його щоденником, відображенням думок людини у момент створення чергового шедевра. Адже будь-яке вірш справжнього поета - це шедевр. Його дуже важко написати так, щоб воно не відповідало станом творця. У свої вірші поет вкладає всю душу. І бути поетом - особливий дар. Потрібно вміти висловити стан душі і почуття словами, а це може не кожен. Чим більше читаєш твори поета, тим більше починаєш розуміти його як людину. На перший погляд, він не дуже багатьом відрізняється від інших: ті ж думки, ті ж бажання. Тільки все це виражається не так, як у всіх, а з особливою специфічністю, бути може, більш приховано і в основному через вірша. Але людина з божим даром, даром, що дає йому здатність писати вірші, не може інакше. Таким поетом, що володіє божественним даром, був Олександр Блок.

«Гроза» О. М. Островського - драма чи трагедія?

"... Світ прихованою, тихою зітхає скорботи" зображує драматург, втілюючи його події і характери в образах персонажів драми "Гроза", і очевидно, що слова М. Добролюбова допомагають точніше дати жанрове визначення твору. "... Світ тупий, ниючий біль, світ тюремного, Гробового безмовності ..." - але цілий світ, а не фрагмент його, - світ, взятий у всій повноті своїх проблем і колізій. Драма, давно непідвладна законам класицизму, все ж таки не претендує на всеосяжність; в ній є відома дещиця типовості, але не загальності. Трагедія - сутичка сердець, кланів, поколінь, епох. "Ні світла, ні тепла, ні простору ..." - світ-тюрма, темне царство.

«Не варто село без праведника» (за оповіданням «Матрьонін двір») (2)

І мислити втомлююся.

Я, зробивши крок

Від легкого смутку

У світ

Страхітливих передчуттів

Над чорною безоднею стою.В. Федоров


Олександр Ісайович Солженіцин прийшов у літературу в шістдесяті роки багато бачили і пережили, зі сформованим характером і своєю темою. Перше його оповідання "Один день з життя Івана Денисовича" викликав ефект вибуху бомби.

Італія у віршах О. Блока і М. Гумільова

Італія ... Про Італія! Як би стрімко ні бігло час, Італія ніколи не постаріє. Давність цієї країни лише передає неповторний аромат її юності. Чарівність вічної молодості створюється природою, морем, веселими людьми ... Але постійно сучасні реалії перекривають дихання Історії. Сучасність, Античність, Відродження, Середньовіччя вигадливо переплелися в образі Італії, зробивши її Олімпом поетів, художників, скульпторів всіх часів, їх Музою, натхненницею.

Кавказ в ліриці О. С. Пушкіна і М. Ю. Лермонтова

Багатьох російських письменників манив Кавказ, таємничий край, "де люди вільні, як орли". Кавказ називали "Теплої Сибіром", туди в діючу армію засилали неугодних. На Кавказ їхали і молоді люди у жадобі побувати в "справжнє діло", туди прагнули і як в екзотичну країну чудес. З 1817 Росія вела боротьбу з розрізненими гірські племенами, які об'єдналися в боротьбі за свободу під прапорами Шаміля. Брали участь у цій війні і інші офіцери М. Лермонтов і Л. Толстой, але не війну оспівали вони у своїх кавказьких творіннях, а прекрасну, сувору, дику красу гір, колоритну життя горян, чарівну красу горянок, легенди і сказання аулів.

Мотив руху і спокою в романі І. О. Гончарова «Обломов»

Роман Гончарова "Обломов" є другою частиною його знаменитої трилогії, відкриває яку роман "Звичайна історія". Роман "Обломов" названий на ім'я головного героя-Іллі Ілліча Обломова-поміщика, який жив у Петербурзі спокійній і розміреним життям.

Ілля Ілліч являє собою оригінальний тип: його розпорядок дня не наповнений різними поїздками у справах, він ніде не служить; ви не зустрінете його на балах, танцюючого з гарненькими панянками, або на світських вечірках, що грає за столом у віст. Мало того, Обломов вкрай рідко виходить на вулицю, щоб просто прогулятися, - він спить до полудня, потім, лежачи на дивані, підлягає солодко міркує про щось віддалено-піднесеному.

Філософські мотиви в поезії Ф. І. Тютчева

Федір Іванович Тютчев стоїть окремо в російській поетичному пантеоні. Він - сучасник Пушкіна. Але це ніяк не читається. Його поезія позбавлена тимчасових прийме. Її стрижнем є не чуттєва емоція враження, а єдина світоглядна концепція. Поетика Тютчева осягає початку і підстави буття. У ній простежуються дві лінії. Перша безпосередньо пов'язана з біблійним міфом про створення світу, друга, через романтичну поезію, сходить до античних уявлень про світ, і в космосі. Античне вчення про походження світу цитується Тютчевим постійно. Вода - ось основа буття, вона головний елемент життя:

Петербург в романі Ф. М. Достоєвського «Злочин і кара»

Часто говорять, що Петербург - це музей під відкритим небом. Його історичними будівлями і пам'ятками архітектури милуються не тільки петербуржці, але й туристи, які приїжджають з усіх сторін світу. Багато хто з них хочуть не просто побачити це місто, насолодитися його неповторним стилем і перейнятися його настроєм, а подивитися на нього очима великого російського письменника - Федора Михайловича Достоєвського. Адже Петербург став одним з головних героїв книг цього письменника. Події його романів пов'язані з будинками, набережними, мостами, площами і провулками Петербурга.

Образ Петербурга у творах Гоголя

Це не правило, але в житті нерідко трапляється, що жорстокі і безсердечні люди, що ображають і принижують гідність інших, виглядають у кінцевому рахунку більше слабкими і нікчемними, ніж їхні жертви. Ще Демокріт свого часу говорив, що "здійснює несправедливість найнещасніші несправедливо страждає".

У чому сучасність характеру Чічікова (За поемою М. В. Гоголя "Мертві душі")

Микола Васильович Гоголь створив велику кількість цікавих характерів. Серед цього строкатого різноманіття виділяється по-справжньому дивовижний персонаж - Павло Іванович Чичиков.

Ми знайомимося з Чічікова в першому розділі "Мертвих душ". Звертає на себе увагу те, що він нічим не виділяється - ні молодий, ні старий, не красень, але й не дурний зовнішності, не надто товстий і не можна сказати, щоб тонкий. У створенні Чічікова - цього втілення усереднені-ності - проявилася геніальність Гоголя. За канонами російської літератури того часу, така людина як Павло Чичиков не міг бути героєм великого літературного твору, тим більше названого автором поемою.

«Нові люди» в романі М. Г. Чернишевського «Що робити?»

"... Я хотів зобразити звичайних

порядних людей нового покоління ".Чернишевський М. Г.


Після скасування кріпосного права в 1861 р. в російській суспільстві стали з'являтися люди небаченої раніше формації. Це були діти чиновників, священиків, дрібних дворян і промисловців, які приїжджали до Москви і Петербурга і інші великі міста з різних куточків Росії, щоб здобути освіту. Вони охоче вбирали в університетських містах не тільки знання, але й культуру, привносячи, у свою чергу, в життя демократичні традиції своїх невеликих провінційних містечок і явну незадоволеність старими дворянськими порядками,

Тема любові у творчості Блоку

Олександр Блок увійшов в історію літератури як видатний поет-лірик. Почавши свій поетичний шлях книгою містичних віршів про прекрасну Дамі, Блок завершив своє двадцятирічне творчість в російській літературі прокляттям старого світу в поемі "Дванадцять". Блок пройшов складний творчий шлях від поета-символіста, від безплідної романтичної мрії до реальної дійсності, до революції. Багато колишніх "друзі" Блоку, втікши від революції в інші країни, кричали в паризьких газетах, що Блок продався більшовикам, що його тонкий смак і талант огрубів, але це було не так. Блок сам постраждав в революції (селяни спалили його маєток у Шахматова), але він зумів зрозуміти й інше -. чаша терпіння переповнилася народу. Блок чуйно прислухався до життя, виявляв глибокий інтерес до долі Росії, до долі російського народу. Ранній період творчості поета пройшов під знаком релігійних мрій, відводили в "світи інші".

«І непідкупний голос мій був відлуння російського народу ...» (О. С. Пушкін про призначення поета)

"Іди один і зціляв сліпих ..."А.А. АхматоваОлександр Сергійович Пушкін є нашим національним надбанням. Це дуже гучна фраза, але вона абсолютно справедлива. Постараюся пояснити, чому я в цьому так впевнена. Звичайно, життя будь-якої, навіть самого "маленького", людини має свою унікальну цінність, як цеглинка в будівлі історії людства. Крім того, дуже багато сильних і талановитих людей крутять вперед колесо історії, працюючи в різних галузях мистецтва, науки і техніки. Але є люди особливо видатні, генії, яких можна перерахувати на пальцях. Вчинки геніїв можуть змінювати хід історії, якщо вони політичні діячі чи полководці. Відкриття геніїв розсовують обрії людської свідомості, якщо ті присвятили себе науці. Твори геніїв облагороджують людство, якщо вони творці.

Аналіз вірша «Невідомий - реквієм за два кроки, з епілогом»

Звичайно, ви чисто поголені

І смак вам не зраджував.

Але чи були ви вбиті

За Батьківщину наповал?А. Вознесенський


Одним з кращих віршів Андрія Андрійовича Вознесенського я вважаю "Невідомий - реквієм за два кроки, з епілогом". Це вірш присвячено Ернсту Невідомому - чудовому скульпторові, автору багатьох видатних робіт, в тому числі пам'ятника жертвам репресій.

Людина, цивілізація, земля (твір-роздум)

Людина - це частина природи. У результаті розвитку цивілізації людина стала сильніше й поставив себе вище природи. Чи вправі він так робити? Адже харчується він плодами земними: спустошує надра землі; вирубивает лісу - фільтри повітря; дихає киснем, викидаючи в атмосферу тонни шкідливих хімічних речовин; п'є воду, в яку зливаються заводські відходи; харчується продуктами, вирощеними на отруєної землі. Чи часто хто-небудь з нас замислюється, а чи надовго вистачить земних ресурсів при такому їх безладному й інтенсивному використанні? Кожен думає: "А, на мій вік вистачить!" І дуже дивується, коли в його країні, в його місті, на його вулиці відбуваються катастрофи: потужні зливи зносять будинки або ж вони йдуть під землю; рвуться труби каналізації, і смердючі потоки несуться в річку, озеро або в морі, курорти закриваються, і пити воду ще довго не можна; вибухають АЕС, і земля дарує нам мутантів.

Антитеза як художній засіб на прикладі роману І. С. Тургенєва «Батьки і діти»

Під поняттям "антитеза" мається на увазі різко виражене протиставлення понять чи явищ.

Прийом антитези використовується Тургенєвим вже в назві твору - "Батьки і діти", тим самим показуючи, що піднімається вічна проблема взаємин батьків і дітей. Діти та батьки живуть в різний час, а новий час народжує нові цінності, ідеї, світосприйняття, які не можуть бути прийняті людьми попереднього покоління.

Прийом антитези в одному з творів російської літератури XIX століттяУ своєму баченні історії Толстой був ...

національним художником, гігантом,

виражає етичні погляди народу,

що склалися за багато століть.

Д. С. Ліхачов
У кожного великого письменника є головний твір, що зробив величезний вплив і на самого автора, і на всю літературу. Одне з таких ключових творів російської літератури - роман-епопея Л. М. Толстого "Війна і мир".

Природа у романі І. С. Тургенєва «Батьки і діти»

З самого початку своєї творчості, з "Записок мисливця", Тургенєв прославився як майстер пейзажу. Критика одностайно зазначала, що пейзаж у Тургенєва завжди докладно і вірний, він дивиться на природу не просто поглядом спостерігача, але знаючу людину. У той же час пейзажі Тургенєва не просто натуралістично вірні та докладні, але вони також завжди психологічні і несуть певну емоційне навантаження.

Чому мені близько творчість А. П. Чехова

Чехов не випадково починає з легких жанрів. Він не шукає свого читача, він знає публіку і до неї звертається у своїх невибагливих гуморесках. Не випадкові й і його численні псевдоніми: Людина без селезінки, Антоша Чехонте ... Це м'який домашній гумор, що не претендує ні на що, крім жарти, що викликає посмішку - і тільки. І теми його ранніх оповідань прості і невибагливі: він висміює надмірне чиношанування, дурну пихатість ... Але ось тут-то і криється щось несподіване: теми оповіданнячка Антоші Чехонте - осмислення знайомих нам центральних проблем російської літератури! Згадаймо "Смерть чиновника". Герой, випадково чіхнувшій на лисину начальника, вибачався-вибачався, та й умер від страху. А це ж - чеховський переломлення теми "маленької людини"! Після гострого співчуття долю гоголівського Акакія Акакійовича, після відчуття нескінченної провини перед приниженими і ображеними героями Достоєвського Росія реготала над дурною і вульгарною смертю маленького чиновника. Предметом інтересу і художнього осмислення Чехова стає новий пласт життя, невідомий російській літературі. Він відкриває читачеві життя буденну, щоденну, знайому всім низку рутинних побутових справ і міркувань, що проходить повз свідомість більшості: вона служить лише фоном для дійсно вирішальних, екстраординарних подій і звершень. Чехов прагне звернути увагу читача на дні та години самого маленького обивательського існування, осмислити їх, почати жити усвідомлено. Таким чином, героєм Чехова стає людина, діючих закладів, механічно, не пізнаючи життя і не усвідомлюючи себе в ній. І все життя цього героя проходить в очікуванні якогось рішучого повороту, яскравої події. Але, коли це подія дійсно відбувається, виявляється, що людина не може не тільки діяти - сприяти сприятливому повороту долі або протистояти її удару, і він не здатний навіть осмислити, що відбувається: неопрацьовані, невміле свідомість "буксує" ... І в результаті життя котиться далі вже прокладеним руслом до того останньому підсумку, який з повною ясністю доведе, що не відбувся ще один чоловік, не сформувалася ще одна особистість, ще одна життя пройшло даремно ... І все творчість А. П. Чехова сприймається саме як медичний діагноз: падіння почуття особистості.

Юні майстри - продовжувачі славетних традицій (твір-роздум)

В минулому році в нашій школі організували гурток різьблення по дереву. Хлопці, які займаються в ньому, опановують цією майстерністю і знайомляться з традиціями прикладного мистецтва. Здавна вироби з дерева високо цінувалися в усьому світі. Особливою популярністю користувалися декоративні дерев'яні ложки, тарілки, шкатулки та інші твори мистецтва. Народні умільці в своїх роботах зуміли відобразити все багатство і своєрідність національної культури.

Мужні герої В. Скотта (За романом "Айвенго")

Роман "Айвенго" належить перу англійського романіста Вальтера Скотта. Події відбуваються у XII столітті. Тоді королем Англії був Річард Левине Серце. У країні відбувалася гостра боротьба між саксами та норманами, а також між феодалами і землевласниками. Лицарські замки стали кублом для розбійників, а бідні люди були беззахисними і безправними.

Тема свободи і вигнання (за віршами М. Ю. Лермонтова "Хмари" і "Три пальми")

У віршах М. Ю. Лермонтова "Хмари" і "Три пальми" особливо гостро відчувається самотність від володіння свободою. А що таке свобода? Можливо, це незгода з тим, що тебе оточує; можливо, холодний та тверезий погляд на суспільство і незгоду жити, як всі, думати, як всі, робити вчинки, як усі. Це свобода мислити, свобода діяти, свобода мріяти й літати. М. Ю. Лермонтов порівнює себе з хмарами-мандруєте, але якщо хмари мчаться над просторами безцільно, куди жене вітер, то поета мчить вигнання. Поет перераховує причини, які можуть виганяти вільного:

В. Пукірев. "Нерівний шлюб" (твір по картині)

Василь Володимирович Пукірев - відомий російський живописець, який прославився жанрової картиною "Нерівний шлюб", написаної в 1862 році. У ті часи проблема безправ'я жінки стояла дуже гостро. У російському суспільстві все частіше лунали голоси на захист жіночої рівноправності. Цю тему в своїй творчості розвинув і художник Пукірев.

Тема війни в сучасній літературі (по творчості В. Бикова)

Люди теплі, живі

Йшли на дно, на дно, на дно ...

О. Твардовський
Мені подобається, як пише про війну Василь Биков. У його творах мало батальних сцен, ефектних історичних подій, але зате йому вдається з приголомшливою глибиною передати відчуття рядового солдата на великій війні. На прикладі найбільш стратегічно незначних ситуацій автор дає відповіді на складні питання війни. На відміну від таких наших письменників, як Стаднюк, Бондарєв, Бакланов, Ананьїв, які ставлять в основу своїх творів масштабні битви і герої яких майже всі з командного складу армії, Василь Биков будує сюжети тільки на драматичних моментах війни місцевого, як кажуть, значення за участю простих солдатів. Крок за кроком аналізуючи мотиви поведінки солдатів в екстремальних ситуаціях, письменник докопується до глибин психологічних станів і переживань своїх героїв. Це якість прози Бикова відрізняє і його ранні роботи: "Третя ракета", "Альпійська балада", "Пастка", "Мертвим не боляче" та інші.

Образи-символи у п'єсах А. П. Чехова

"Художня література тому

і називається художньою,

що малює життя такою, яка

вона є насправді ".А. П. Чехов


А. П. Чеховим написана величезна кількість безсмертних творів: оповідань, фейлетонів, повістей, але особливу, привілейоване місце в його творчості займають п'єси. "Вишневий сад", "Три сестри", "Чайка" - безцінну спадщину чеховської драматургії, класика світової сцени. Його п'єси відображають цілу галерею людських типів, образів зі своїм особливим характером і зі своєю долею.

Жіночі образи у творах Ф. М. Достоєвського

В романах Достоєвського ми бачимо безліч жінок. Жінки ці - різні. З "Бідних людей" починається у творчості Достоєвського тема долі жінки. Найчастіше незабезпеченої матеріально, а тому беззахисною. Багато жінок Достоєвського принижені (Олександра Михайлівна, у якої жила Неточка Незванова, мати Неточка). І самі жінки не завжди чуйні по відношенню до інших: кілька егоїстична Варя, несвідомо егоїстична й героїня "Білих ночей", є і просто хижі, злі, безсердечні жінки (княгиня з "Неточка Незвановой"). Він їх не приземлялися і не ідеалізує. Одних тільки жінок у Достоєвського немає - щасливих. Але немає й щасливих чоловіків. Немає і щасливих сімей. Твори Достоєвського оголюють важке життя всіх тих, хто чесний, добрий, серцевих.

Людина на зламі історії в романі М. А. Булгакова «Біла гвардія»

Син професора Київської академії, що всотав кращі традиції російської культури і духовності, М. А. Булгаков закінчив медичний факультет у Києві, з 1916 року працював земським лікарем у селі Нікольське Смоленської губернії, а потім у Вязьмі, де і застала його революція. Звідси в 1918 році Булгаков через Москву перебрався, нарешті, до рідного Києва, і там йому і його близьким довелося пережити складну смугу громадянської війни, описану потім у романі "Біла гвардія", п'єсах "Дні Турбіних", "Біг" і численних оповіданнях.

Жіночий подвиг заради любові

Як права і ліва рука -

Твоя душа моєї душі близька.М. Цвєтаєва
Чомусь, коли мова в Росії заходить про жіночий подвиг заради любові, відразу ж згадують дружин декабристів, що послідували за своїми чоловіками на каторгу до Сибіру. Але декабрісткам було з кого брати приклад. Відомо, що за два роки до грудневого повстання, ніби передчуваючи випробування, які випадуть на долю його товаришів, Рилєєв пише історичну думу про Наталю Борисівну Довгорукої. Доля цієї жінки, дочки сподвижника Петра I фельдмаршала Шереметєва, яка не залишила в скрутну хвилину нареченого, разом втратив все - волю, титули, стан, і пішла за ним у заслання, говорить нам про те, що ідеальний жіночий характер на Русі закладався набагато раніше . Дружини декабристів читали цю поетичну річ Рилєєва, і вона допомогла їм піднялися духом на новий подвиг заради кохання. Про цих жінок декабрист А. Беляєв вигукнув: "Слава країні, вас зростила! Ви стали воістину зразком самовідданого, мужності, твердості при всій вашої юності, ніжності і слабкості вашої підлоги. Так будуть незабутній імена ваші! "

Про кохання

Любов - це одне з почуттів, яке дано пізнати людині в житті. Можна сказати, що це почуття робить людину добрішою, чистішою, досконаліше.

Тема кохання - одна з провідних тем світової літератури з найдавніших часів до сьогоднішнього дня. Багато закохані стали уособленням цього почуття. Варто згадати Лейлу і Меджнуна, кавалера де Гріє і Манон Леско, даму з собачкою і Гурова, а також багатьох-багатьох інших. Складно придумати, про що б писали знамениті поети і прозаїки, ніж надихалися б великі композитори і художники, не будь на світі любові.

Своєрідність любовної лірики О. О. БлокаЄ поети, чия творчість входить в наші серця як безцінний дар, з яким ми ніколи не розлучаємося. Серед них - Олександр Блок ...М. Рильський

Поезія А. А. Блоку підкорює серця читачів зачаровує музикою вірша, красою вираженого почуття. Вона вчить розуміти і цінувати справжнє мистецтво і отримувати від нього справжню насолоду.

Пророцтво Платонова в повісті «Котлован»

Творчість Андрія Платонова допомагає сучасному читачеві розібратися в подіях, що відбувалися в Росії у 20-30-ті роки XX століття, в період зміцнення в нашій країні Радянської влади. До числа творів, правдиво відобразили події цього часу, відноситься його відома повість "Котлован".

Печорін і Максим Максимович (За романом М. Ю. Лермонтова "Герой нашого часу")

Час ... Це воно встало непереборної стіною між двадцятьма і тридцятими роками минулого століття. Час відкинуло назад галасливі дискусії про майбутнє Росії, мрії, радість очікування прийдешніх змін. Все залишилося там, за тридцятим липня 1826 - страшним днем страти декабристів. ^ Не почуєш більше слова "свобода"; "серед бур порожніх нудиться юність" Лермонтова і його однолітків. У п'ятнадцять років Лермонтов, попереду у якого була ціла життя, писав:

Сила характеру Катерини у драмі О. М. Островського "Гроза"У Катерині бачили ми протест проти кабановскіх понять про моральність, протест, доведений до кінця.М. О. Добролюбов

П'єса Островського була написана в 1859 році, під час підйому революційного руху мас, в епоху, коли особистість вставала на боротьбу за своє розкріпачення. "Гроза", на думку Н. А. Добролюбова, "найрішучіше твір Островського", тому що в ній показано складний, трагічний процес розкріпачення оживаючої душі.

«Не втомлюся стежити, щоб Вічний вогонь не згас ...» (1)

У наш складний, важкий час трохи залишилося свят, але є один, який хвилює кожну людину і викликає почуття гордості за наш народ. У День Перемоги ми особливо гостро відчуваємо ціну завойованої нашим народом свободи і переймаємося гірким усвідомленням того, як велика ця ціна. Двадцять сім мільйонів життів - така страшна цифра за перемогу у війні з фашистами. Можливо, це число значно більше.

Істинна і помилкова краса

Істинна і помилкова краса людини (за романом Л. М. Толстого "Війна і мир") заключеда в оцінці історичних подій, характерів людей. Вже сама назва книги вказує на контраст. Письменник постійно вдається до методу протиставлення між діями, образами героїв твору. Характеризуючи дійових осіб, оцінюючи їх вчинки, він порівнює Наташу Ростову і Елен Безухова, княжну Мар'ю і Жюлі Карагіну, Миколи Ростова і Бориса ДРУ-бецкого та ін

Майбутнє людства

Хто вони? Половина, яку ми втратили ...Є. ЗамятінЛюдині завжди було властиво прагнути до пізнання майбутнього. Яке воно? Якими жертвами буде знайдені, якщо сподіватися немає на що? Але саме з безвиході народжуються дивні мрії.

Питання сенсу життя у повісті О. І. Солженіцина "Раковий корпус"

У Росії завжди були люди, які не могли мовчати тоді, коли мовчання було єдиним способом вижити. Одним з таких людей став Олександр Ісайович Солженіцин. Російський читач дізнався про нього на початку шістдесятих після публікації в журналі "Новий світ" оповідання "Один день Івана Денисовича". Це твір ввело в літературу нову таборову тему. В оповіданні О. І. Солженіцин прагнув показати характер російського народу, таборове життя очима простої російської людини. Потім письменник починає роботу над історичним твором "Архіпелаг ГУЛАГ", матеріалом для якого служать листи в'язнів сталінських таборів. Після виходу в світ "Архіпелагу" за кордоном А. І. Солженіцин був насильно виселений з рідної країни. І лише через півтора десятиліття великий письменник отримав можливість повернутися на Батьківщину. Наприкінці вісімдесятих відбулося повернення А. І. Солженіцина російському читачеві, завдяки тому ж "Новому світі", в якому С. П. ЗАЛИГІН почав друкувати "Архіпелаг ГУЛАГ". Стало ясно, що мовчати про творчість письменника не можна. Адже Солженіцин краще, ніж будь-який інший письменник, відповідає на питання "Хто ми є?".

«Молчаліна розкошують на світі»?

У комедії Грибоєдова "Горе від розуму" Молчаліна характеризують так: "на всіх дурнів схожий"; "цілий день грає, мовчить, коли його лають". Нам показаний дрібний чиновник, який намагається догодити "усім людям без вилучень", який проводить свій час з дідком для того, щоб його помітили і відрізнили, мовчазний і покірний зі своїм начальником, боязкий і покірний з Софією, яка його любить, зухвалий і нахабний з покоївкою ; людина, що вміє пристосуєтесь під іншого, пристосуватися до обставин. Він услужлів, "в ньому ЗАГОРЕЦЬКА не помре". Він може вчасно заспокоїти розсерджений даму, запропонувавши їй партію в карти; як каже про нього Чацький: "Там моськи вчасно погладить, тут саме час картка ввітреться!"

Образ «високого неба» в романі Л. М. Толстого «Війна і мир»

Неправда, що в людини немає душі. Вона є, і це саме добре, гарне, велике, що має людина. Пізнати, зрозуміти душу - це дано не всім. Наука про душу, моралі, моральності (а ці поняття нерозривно пов'язані) - найбільш цікава і складна. І є дві людини, які відкрили її та літератури, зробили для неї те ж саме, що Архімед - для фізики, Евклід - для геометрії. Це Достоєвський і Толстой. Достоєвський був першим. Головною темою його творчості був страждає людина, тобто людина, що знаходиться в тому стані, коли його душа не захищена, відкрита, коли його індивідуальність знаходить найповніше вираження. Толстой пішов далі. Він показав життя у всьому її різноманітті, і в той же час головною темою його творчості залишався людина, її душа. Роман Л. М. Толстого "Війна і мир" можна назвати "енциклопедією людини і життя". Письменник показав на сторінках книжки все, з чим стикається людина: добро і зло, любов і ненависть, мудрість і дурість, життя і смерть, війну і мир. Але чи тільки в тому велич генія Толстого, що йому вдалося, глибоко осмисливши все, з чим зустрічався на життєвому шляху, дати розгорнуту картину життя людей з її печалями і радощами? Великий Толстой не був би такий великий, якщо б він не проник глибше, в суть речей. Він не тільки зобразив певні явища в житті людини і людства, але і розкрив причини цих явищ, таємні витоки явних річок.

Образ Чацького у комедії А.С. Грибоєдова "Горе від розуму». (7)

С комедією А.С. Грибоєдова "Горе від розуму" я ознайомилася на літніх канікулах. У цій комедії автор почав болючу тему того часу. Розум і честь - це головні достоїнства людини. Наш головний герой володіє саме такими якостями, але потрапляє не до те суспільство, серед якого йому хотілося б перебувати.

Автор і герой у романі Ф. М. Достоєвського

"Людина є таємниця", - писав Ф. М. Достоєвський, і саме цю таємницю героя він розкриває у своєму психологічному романі "Злочин і кара".

Міркуючи на задану тему, хотілося б сказати про ту зв'язку, яка існувала між автором і його майбутнім героєм ще до створення роману. Справа в тому, що Достоєвський належить до тих письменників, біографія яких тісно переплетена з творчістю. Ось чому йому вдавалося так глибоко проникати в загадку людини. Розгадуючи її, письменник розкриває таємницю власної особистості, і, навпаки, свою долю проектує він на долі своїх героїв.

За що можна любити Батьківщину? (За ліриці С. О. Єсеніна)

За що можна любити Батьківщину? Звичайно, це тема особлива: адже кожен любить Вітчизну своєю неповторною любов'ю. За що любив рідну землю такою гранично російський поет, як Єсенін? Мені здається, що насамперед за те, що оточувало його: поля, села, ліси, селян, а потім і місто, літературу, друзів, навіть шинки - словом, за все те, що входить у плоть і кров, стає частиною буття. Відчуваючи, що значить втратити Батьківщину, Сергій Олександрович добре передав настрій російських емігрантів, яких так часто снилися огорожа, хвіртка, береза і ялина.

«Василь Тьоркін»-поема про бійця

Поема А. Т. Твардовського "Василь Тьоркін" - народна, вірніше солдатська поема. Її головна ідея полягає в показі боротьби людей заради миру, заради життя. Вона являє собою цілу енциклопедію життя бійця. Та й за словами самого письменника, "ця книга про бійця, без початку і кінця".

Що відкрила мені лірика Сергія Єсеніна?

У Серьожі є свій голос гарний. Він любить

Росію по-своєму, як ніхто інший. І оспівує

її по-своєму. Берези, місяць, житні поля, озера -

ось його пісня. І співає він її всім своїм єством.А. Андрєєв

Моя улюблена пісня (твір-роздум)

У нашій сім'ї дуже люблять співати пісні і з задоволенням слухають як сучасну, так і класичну музику. Просто неможливо уявити собі наше життя без пісень. Кожен день ми чуємо їх по радіо, телевізору, з вікон будинків і на концертах. Я довго думав, яку з пісень назвати найулюбленішою? Напевно, це пісні "Ти чуєш, море?" На вірші чудового поета Михайла Пляцковського. Вона знайома мені дуже давно, перший раз я почув її у дитячому садку, її співала наша вихователька. Потім, коли я пішов до школи, ми співали її з хлопцями на уроках музики. Ця пісня дуже романтична, спокійна і тривожна, вона зачарувала мене своєю красою і мелодійністю. Коли я чую її, то закриваю очі і бачу нескінченну морську гладь, величезний білосніжний корабель і чую крики чайок. Якщо мені сумно, я завжди наспівую її, і на душі відразу стає спокійно. Мені здається, що ця пісня буде зі мною все життя і допоможе здійснити мою заповітну мрію - стати капітаном далекого плавання.

Чарівні жіночі образи (за романом «Війна і мир»)

Лев Миколайович Толстой - художник чесний, складний, багато в чому проблематичний. У своєму широкому полотні - романі-епопеї "Війна і мир" він дає правдиву картину Росії першої чверті XIX століття.

Роман "Війна і мир" відкривається зображенням великосвітського суспільства, що зібрався у вітальні сорокарічної фрейліни імператорського двору Ганни Павлівни Шерер. Це "вища знать Петербурга", люди самі різні за віком і характерами, але одного товариства. Тут все неприродно і манірно.

Тема дороги в ліриці М. А. Некрасова

"Нескінченна тягнеться дорога, і на ній, слідом промчав трійці, з тугою дивиться красива дівчина, придорожній квітка, який сумніву під важким, грубим колесом. Інша дорога, що йде в зимовий ліс, і біля неї замерзаюча жінка, для якої смерть - велике благословення. Знову нескінченна дорога тягнеться, та страшна, яку народ прозвав второваною ланцюгами, і по ній, під холодною місяцем, у мерзлій кибитці, поспішає до свого вигнанця-чоловіка російська жінка, від розкоші і млості у холод і прокляття "- так писав про творчість Н . А. Некрасова російський поет початку XX століття К. Д. Бальмонт.

Проблеми екології в сучасній літературі (за романом Ч. Айтматова «Плаха»)

Все менше навколишньої природи,

Все більше навколишнього середовища!

Р. Різдвяний
Тяжке становище екологічного середовища давно є однією їх найактуальніших тем сучасних письменників. Ч. Айтматов у своєму знаменитому романі "Плаха" теж звертається до цієї проблеми. Цей роман - заклик одуматися,

Духовний світ провінційних дворян в романі О. С. Пушкіна «Євгеній Онєгін»

Їй рано подобалися романи;

Вони їй замінювали всі;

Вона закохується в обмани

І Річардсона, і Руссо ...О. Пушкін
Прочитавши роман Пушкіна "Євгеній Онєгін", я дійсно отримав багато інформації про приватне життя дворян того часу. Причому в очі кинулися велика різниця між поведінкою, прагненнями та побутом столичних і провінційних дворян.

У чому Некрасов бачить свій обов'язок перед народом і які завдання ставить перед мистецтвом свого часу?

Довгий час у Н. А. Некрасова бачили громадського діяча, але не поета. Його вважали співаком революційної боротьби, але нерідко йому відмовляли в поетичному таланті. Цінували громадянський пафос Некрасова, але не силу його поетичного слова, красу образотворчих засобів, новаторство в тематиці поезії ... Тим часом Некрасов став першим поетом, "ліру присвятив народу своєму", перейнявшись народним духом. Творив "в ім'я народу і для народу", Некрасов надихався бажанням висловити у своїх віршах поетичність народної душі, широту російського національного характеру і в той же час "горя річеньку бездонну" селянського життя. Його Муза не "небесна богиня, в короні із зірок", заспокійлива і заспокійлива, подібна Музі Фета - поета "чистого мистецтва", - оспівує красу і гармонію. "Бліда, в крові, батогом посічені", муза Некрасова - "сумна супутниця сумних будинків, народжених для праць, страждання і пут". Провела поета "через безодні темні Насильства і Зла, Труда й Голоду", вона "благословила сповістити про них". Некрасов бачив своє покликання, свою вищу призначення в тому, щоб оспівати народні страждання, показати не поетизував, не романтизований селянське життя, а життя з усіма її труднощами і негараздами, "порушити увагу сильних світу" до народних лихам. Над ним "рано стали тяжкі узи <...> неласкавій і зненавидженої музи", "сестри народу", надихає поета "служити йому, за ним голосити рок". У вірші "Елегія" Некрасов стверджує, що тема страждань народу не старіє, поки селяни "ледь в злиднях, покорствуя бічам ...", і нічому гідніше служити не могла б його ліра: трагізм, гіркоту і розпач селянських доль поет втілює у своїх творах, де "що ні людина - то мученик, що ні життя - то трагедія" ...

Романтизм і реалізм у творчості О. І. Купріна

Твори О. І. Купріна вражають читача різноманітністю тематики.

Цей чудовий російський письменник робить героями своїх книжок акторів, фабрикантів, інженерів, офіцерів, дворянську аристократію і інших своїх сучасників. Знання про них він брав з життя, оскільки обертався в різних соціальних середовищах, спілкувався з різними людьми.

Смерть і безсмертя в поезії Г. Р. Державіна

Тема смерті невідступно супроводжує поезію Державіна з його перших нам відомих одичну творінь.

У старості, на спокої, живописуючи краси та натюрморти, увінчані блакитним пером, поет наче б знову бачить: "Де стіл був страв, там труну стоїть" - і гірко пророкує: "Зруйнувати цей дім, засохне бор і сад ..."

Образ Петербурга в романі «Злочин і кара»

Образ Петербурга є одним з найбільш важливих в романі. Перш за все це місце дії, на тлі якого розгортаються події. У той же час образ столичного міста має деяку філософську перспективу. Розум-хін, розмірковуючи про причини вад у суспільстві, говорить про Петербурзі як про "середовищі". Таким чином, у романі ставиться питання про вплив "середовища" на людину, в даному випадку про вплив Петербурга на Раскольникова і на появу його теорії.

Символічний зміст образу Бєлякова в оповіданні А. П. Чехова «Людина у футлярі»

Тему "футлярного людини" можна по праву вважати наскрізною у творчості Чехова. Перший крок у розкритті цієї теми письменник робить ще у своєму ранньому творі "Учитель словесності", але в 1898 році з'являються три розповіді, так звана "Маленька трилогія", які можна об'єднати в цикл на основі їх загальної проблематики.

Бунтівний дух лірики М. Ю. ЛермонтоваПріліч'ем, скрашенний
порокЯ сміливо доручаю ганьби -

Невблаганний я і жорстокий.

М. Ю. Лермонтов
Що таке для нас Лермонтов? Як пояснити те відчуття смутку і гордості, яке охоплює, коли відкриваєш томик його віршів? Чому його вірші, проза, його особиста доля сприймаються мільйонами людей як особисту переживання? Я думаю, тому, що в Лермонтова дуже багато співзвучних струн з кожним, хто серйозно ставиться до життя і свого власного гідності.

Образ Росії в поемі М. В. Гоголя «Мертві душі»

Сюжет поеми був підказаний Гоголю Пушкіним. Особливо привернула увагу Гоголя можливість показати за допомогою "дорожнього" сюжету всю Росію, з її характерними типами, ситуаціями, характерами. "Який оригінальний сюжет! Яка різноманітна купа! Вся Русь з'явиться в ньому ", - писав Гоголь.

Що принесла хуртовина героям повісті О. С. Пушкіна "Заметіль"

А. С. Пушкін у коротких повістях, що становлять цикл "Повісті покійного Івана Петровича Бєлкіна", аналізує життєві ситуації, що мають вирішальний вплив на долю людей. Випадковий проїжджий зруйнував життя станційного доглядача Самсона Виріна і приніс несподіване благополуччя його дочки, випадкова образа поставила на грань загибелі молодого графа Б. з повісті "Постріл". У повісті "Заметіль" фатальна випадковість - заметіль, закрутиться героїв і "підмінила" женихів.

Мій улюблений поет срібного століття

Микола Степанович Гумільов жив і творив у той період російського життя, коли нарешті після довгого затишшя настав момент справжнього розквіту поезії, який носить назву срібного століття. Ще в гімназичні роки Микола Гумільов проявляє інтерес до поезії французьких поетів парнасці і символістів. У 1905 році він випускає свій перший збірник "Шлях конквістадорів", в якому зухвало уподібнює себе завойовникам нових земель, тому що вважає поезію завоюванням, мета якого - наповнити "скарбницю поезії золотими злитками та алмазними діадемами". За своє коротке життя (1886-1921) поет встигає випустити такі чудові поетичні 'збірки, як "Романтичні квіти", "Перлин", "сагайдак", "Вогненний стовп", які справді стали "діамантами" в скарбниці російської поезії. М. С. Гумільов не тільки творить, він намагається стати одним з організаторів літературного життя Росії. З його літературних вечорів народжується об'єднання поетичної молоді "Цех поетів", у надрах якого визріває акмеїзм - поетичне напрям, з яким пов'язані імена Ганни Ахматової і Осипа Мандельштама. Крім того, М. С. Гумільов був тонким літературним критиком, теоретиком вірша.

Чацький і фамусовское суспільство. (Квітень)

Якщо б мені поставили питання, чим мені сподобалася комедія "Горе з розуму", я б відповіла так: "Цікавий сюжет, яскраві герої, неповторні думки і висловлювання емоційно впливали на мене". Це твір - один з тих, яке, одного разу прочитавши, залишаєш в пам'яті на довгий час. Комедію "Горе від розуму" не можна уявити без самого автора. Грибоєдов і "Лихо з розуму" - це те, без чого не могло б існувати поодинці ні один, ні інше.

Рецензія на роман Ч. Т. Айтматова «Плаха» (3)

Одним з моїх улюблених сучасних письменників є Чингіз Айтматов. Я читав багато його творів, але найбільше мені запам'ятався роман "Плаха".

Чингіз Айтматов давно вже став одним з провідних письменників нашого часу. І в романі "Плаха", виконуючи високу місію художника бути духовним вождем людей, він розкриває ті пласти буття, піднімає ті питання, які грізно вимагають свого осмислення і вираження у слові. Люди, що звикли спокійно дрімати серед усталених понять, розбуджені, реагують гнівом. Але й доброзичливі читачі, хоча і читають роман з захоплюючим інтересом, коли намагаються осмислити філософські питання, виявляються у відомій розгубленості.

Роман О. С. Пушкіна «Євгеній Онєгін» - енциклопедія російського життя (3)

"Енциклопедією російського життя і найвищою мірою народним твором" назвав Бєлінський роман Пушкіна, розкривши в своїх статтях "Твори Пушкіна" величезні гідності роману, що роблять його великим твором російської літератури.

"Євгеній Онєгін" - реалістичний роман у віршах, роман-щоденник, твір ліро-епічний.

Пушок (художнє опис)

Пушок - це маленький щенок, якого мені подарували на день народження бабуся з дідусем. Я давно мріяв мати саме таку собаку.

Гармату було всього чотири тижні, він нещодавно відкрив очі і виглядав дуже кумедно.

Як і всі болонки, він був невеликий, з довгою білою шерсткою і короткими лапками.

Людина і революція в романі Б. Л. Пастернака «Доктор Живаго» (2)

Гул затих. Я вийшов на підмостки.

Припавши до одвірка,

Я ловлю в далекому відлунні,

Що станеться на моєму віку.Б. ПастернакБорис Пастернак - видатний російський письменник і поет XX століття. Двадцять третього жовтня 1958 йому була присуджена Нобелівська премія з літератури "За видатні досягнення в сучасній ліричній поезії і на традиційному терені великої російської прози".

Майстерність у зображенні народного життя в одному з творів російської літератури 20 століття

Народний роман. Якщо є такий жанр, то це жанр мого улюбленого "Тихого Дону". Дивовижний, абсолютно не схожий ні на кого Шолохов і не менш дивовижний, абсолютно унікальний роман. Тільки вони обидва схожі на донську степ - ковилового вольницю, за якою хвилі біжать майже завжди в одному напрямі і лише зрідка раптом завіхрятся на одному місці - значить, два вітру зіткнулися.

Самотній чи базар?

50-60-ті роки XIX століття стали для Росії епохою принизливих поразок і разом з тим ознаменувалися розквітом ліберально-демократичних і революційних рухів і партій, епохою грандіозних змін. В кінці 50-х років велика імперія готувалася увійти в нову еру капіталістичних відносин, готувалася до багатообіцяючих змін. Не дивно, що ця епоха породила нових людей: сильних, особистостей, неоднозначних героїв - яким було зумовлено боротися за майбутнє Росії, за її благополуччя. Вони боролися за те майбутнє, яке вважали кращим, вони боролися за свої часом спірні ідеї, але боролися самовіддано, до знемоги, не шкодуючи ні себе, ні інших.

«Люди холопського звання» (за поемою Некрасова «Кому на Русі жити добре») (1)

Некрасов писав поему "Кому на Руси жить хорошо" протягом двадцяти років, збираючи матеріал для неї буквально "по слівце". Не дивно, що цей твір став справжньою епопеєю, що відбила життя пореформеної Росії. Некрасов хотів зобразити в ній всі соціальні шари сучасної йому Росії, і завдяки вдало підібраному сюжетом автору це вдалося. У поемі ми зустрічаємо зовсім різних людей: щасливих і нещасних, бідних і заможних; бунтарів і рабів. Тема цього твору присвячена останнім. Перш ніж розповісти про "людей холопського звання", зображених в поемі, потрібно відзначити, що це лише частина селян. Більшість же мужиків усвідомлювали жах рабської життя і не звиклися зі своїм безправним становищем, не стали холопами за переконанням.

Минуле, сьогодення і майбутнє в п'єсі А. П. Чехова «Вишневий сад» (2)

П'єса "Вишневий сад", написана в 1904 році, незадовго до смерті А. П. Чехова, в якійсь мірі є підсумковим твором письменника. У ній він з особливою повнотою висловив свої роздуми про Росію: її

минуле, сьогодення і майбутнє; відбив реальну розстановку соціальних сил російського суспільства напередодні першої російської революції. Чехов вводить у свій твір героя, від якого дуже багато залежить, практично всі - це час. Поет і драматург В. В. Курдюмов про це писав так: "... Головне невидимо дійова особа в чеховських п'єсах, як і в багатьох інших його творах, - нещадно йде час".

Роль портретних характеристик у творах російської літератури (М. Ю. Лермонтов, І. С. Тургенєв, Ф. М. Достоєвський, Л. М. Толстой)

За багаторічну історію свого існування література накопичила багатий арсенал різноманітних прийомів, за допомогою яких створюється художній образ. Одним з найважливіших засобів характеристики героя є його портрет. Зовнішній вигляд створює перше враження про персонажа і стає сходинкою на шляху осягнення внутрішнього світу людини. Культура портретних характерна тик складалася поступово і мала прямий зв'язок з безпосередніми оцінками автора. Найбільш яскраво це виявляється в фольклорі: позитивні герої казок всегдаослепітельно красиві. Фантастична краса добра в усній народній творчості контрастує з гіперболізованим потворністю зла.

Проблема морального вибору в романі М. А. Булгакова «Майстер і Маргарита»

Добро і зло ... Поняття вічні і нероздільні. Поки живе людина, вони будуть боротися один з одним. Не завжди носіями добра і зла бувають різні люди, особливої трагічності досягає ця боротьба, коли вона відбувається в душі однієї людини.

«Минулий життя через підла риса»

Ось ті, які дожили до сивого волосся.Грибоєдов.
"Горе від розуму" було написано в роки гострої боротьби між старим, реакційним панство і революційної дворянської молоддю, бачила в кріпосницьких порядках лихо країни. Боротьба ця, боротьба між минулим і майбутнім, і з'явилася головною темою комедії. У "Горі від розуму" отримали відображення обидва табори - віджиле, кріпосницьке фамусовское суспільство, яке уособлює все затхле, закосніли і реакційний, що було в тодішній Росії, і його гарячі супротивники - Чацький з нечисленними прихильниками. "Фамусовское суспільство ..." Але ж слово "суспільство" походить від слова "спільний". А що може бути спільного між незнатним, бідним мовчазним і "тузом" Максимом Петровичем, між представником аракчеєвської вояччини Скалозуб і сімейством князів Тугоуховскіх, між уламком катерининських часів, бабою Хлєстової і світською дамою Наталією Горіч, між княгинею-онукою та ЗАГОРЕЦЬКА, пріжівалом і нахлібником у знатних будинках? Чому об'єднуємо ми цих людей, таких різних за своїм віком, характером, громадському статусу? Що за ознака визначає їх спільність?

Фамусов в моєму уявленні

"Ми, наприклад, або покійник дядько ... не те на сріблі,

На золоті їв, сотня людей до послуг ... "О. С. Грибоєдов


"Особи Фамусова, Молчаліна, Скалозуба та інші врізалися в пам'ять так само твердо, як королі, валети і пані в картах, і у всіх склалося більш-менш згідну поняття про всіх обличчях ...", - так писав у критичній статті "Мільйон терзань" І. А. Гончаров про комедію Грибоєдова.

Критика індивідуалістичного бунту в романі Ф. М. Достоєвського «Злочин і кара»

Створення роману "Злочин і кара" довелося на переломний для Росії кордон п'ятдесятих-шістдесятих років минулого століття. Це був час Другої імперії у Франції, час Наполеона III, час Бісмарка, який розпочав об'єднання Німеччини "залізом і кров'ю", час краху старих феодальних порядків у Росії й росту нових, буржуазних. На зміну дворянським революціонерам прийшли революціонери-різночинці, яких намагався зобразити І. С. Тургенєв в образі Євгенія Базарова в романі "Батьки і діти". У романі М. Г. Чернишевського "Що робити?" Представлена теорія "розумного егоїзму", яка багато в чому перегукується з теорією Раскольникова і проповідує принцип: "мета виправдовує засоби", поділяли багато різночинцями. Подоба-ші теорії існували не тільки в Росії. Нам відомо, що однією з причин, що спонукали Достоєвського написати роман, був процес француза Ласенера, який був судимий за вбивство і намагався виправдатися тим, що його злочин був "бунтом проти суспільства". Самому автору глибоко не сприймав ці теорії, і в романі він спробував показати їх порочність.

Сила любові (есе)

Ні, я не дорожу бунтівним

насолодою,

Захопленням чуттєвим, божевіллям, несамовитістю ...О. Пушкін
Любов у всі століття була головною рухової енергетичної силою людства на шляху до гармонії життя. Створено безліч творів мистецтва, присвячених любові. Це, здавалося б, дуже інтимне почуття, впливало навіть на хід історії.

Образ Омеляна Пугачова в повісті О. С. Пушкіна «Капітанська дочка»

В "Капітанської дочці" А. С. Пушкін звертається до подій селянського повстання 1773-1774 рр.. на чолі з Омеляном Пугачовим. У цій повісті Пушкін зумів намалювати яскраву картину стихійного селянського повстання, показати його на широкому національному та соціальному тлі. При цьому він дотримувався переконань, згідно з якими в повісті повинна бути "історична епоха, розвинена у вигаданому оповіданні".

«Промінь світла» і «темне царство» в п'єсі «Гроза»

П'єса О. М. Островського "Гроза" була написана в 1859 р. У цей час російське суспільство задавалося питанням про подальше шляху розвитку Росії. Слов'янофіли й західники запекло сперечалися про те, що краще: патріархальність (самодержавство, народність, православ'я) або орієнтація на цінності Західної Європи.

Навіщо живе людина? (За повістю В. Г. Распутіна "Пожежа")

Одна з найсерйозніших соціально-психологічних проблем, яка вирішується сучасною літературою, полягає в правильності вибору героєм місця в житті, точності визначення ним своєї мети. Роздуми про наш сучасника і його життя, про його цивільному мужність і моральної позиції веде у своїх повістях один з найталановитіших письменників нашого часу - Валентин Распутін.

Людина, цивілізація, земля (твір-роздум)

Людина - це частина природи. У результаті розвитку цивілізації людина стала сильніше й поставив себе вище природи. Чи вправі він так робити? Адже харчується він плодами земними: спустошує надра землі; вирубує ліси - фільтри повітря; дихає киснем, викидав в атмосферу тонни шкідливих хімічних речовин; п'є воду, в яку зливаються заводські відходи, харчується продуктами, вирощеними на отруєної землі.

Тема російського дворянства у драматургії А. П. Чехова

А. П. Чехов належить до числа тих російських письменників, яких завжди цікавили проблеми історичного розвитку суспільства, проблема героя часу. А тому в своїх творах він досліджує проблему дворянства, причому письменника цікавить не тільки суспільна роль дворян в нових історичних умовах, а й стан їх внутрішнього світу.

Доля Базарова і ставлення автора до героя у романі І. С. Тургенєва «Батьки і діти»

У російській літературі другої половини XIX століття з'являється новий психологічний тип героя. Перший, хто створив такий тип, був І. С. Тургенєв. У романі "Напередодні" в образі Інсарова він показав попередника російських революційних діячів, позбавлених трагічної роздвоєності, у яких слово не розходиться з ділом.

Людина і тоталітарна держава в повісті А. П. Платонова «Котлован»

Повість Андрія Платоновича Платонова "Котлован" поєднує в собі соціальну притчу, філософський гротеск, сатиру, лірику.

Письменник не дає жодної надії, що в далекому майбутньому на місці котловану виросте "місто-сад", що хоч щось підніметься з цієї ями, яку безупинно риють герої. Котлован розширюється і, згідно з Директивою, розповзається по землі - спочатку вчетверо, а потім, завдяки адміністративному рішенням Пашкіна, в шість разів.

Характеристика літературного героя (на прикладі оповідання М. С. Лєскова «Дурник»)

Розповідь Лєскова "Дурник" входить до циклу оповідань про праведників, він знаходиться в одному ряду з творами "Зачарований мандрівник", "Лівша" і багатьма іншими. Тему праведників Лєсков активно розробляє протягом усього своєї творчості, будучи чи не єдиним на цьому терені.

Сюжет і герої одного з оповідань В. Шукшина (1)Людина завжди була і буде самим

цікавим явищем для людини ...

В. Бєлінський
Творчість В. М. Шукшина, прозаїка, кінодраматурга, режисера, актора, розвивалося за своїми глибоко індивідуальним законами. Шукшин відкривав можливості різних жанрів і видів мистецтва, їх тяжіння до єдності, блискуче реалізуючи цей синтез.

Тема любові у творчості І. Буніна

Немає розлук і втрат, аж поки жива моя душа,

моя Любов. Пам'ять! .. У живу воду

серця, в чисту вологу любові, смутку і

неясності занурюю я коріння та стебла

мого минулого ... віддали, невідворотний

Образ Самсона Виріна (за повістю О. С. Пушкіна «Станційний доглядач»)

"Станційний доглядач" - одна з повістей, що увійшли у відоме твір О. С. Пушкіна "Повісті покійного Івана Петровича Бєлкіна". В "Станційному доглядачеві" автор знайомить нас з важкою, безрадісне життя простих людей, а саме - станційних доглядачів, за часів кріпосного права. Пушкін звертає увагу читача на те, що в зовнішньо недолугому і нехитрий виконанні своїх обов'язків цими людьми криється нелегкий, часто невдячна праця, повний турбот і клопотів. Що тільки не ставлять в провину станційного наглядача? "Погода нестерпне, дорога погана, ямщик упертий, коні не везуть - а винен доглядач ...". Мало хто з проїжджаючих приймає станційних доглядачів за людей, більше за "нелюдів роду людського", а адже "ці настільки обмовлений доглядачі взагалі суть люди мирні, від природи послужливі, схильні до гуртожитку, скромні в домаганнях на почесті і не надто срібролюбиві". Мало хто з проїжджаючих цікавиться життям станційних доглядачів, а адже, як правило, у кожного з них - непроста доля, в якій з надлишком вистачає сліз, страждань і горя.

Людина у творчості М. Горького

Людина як величезний недосліджений світ, як найбільша загадка природи цікавив М. Горького протягом всього творчого шляху. Людські думки і почуття, надії і їх крах, сила і слабкість, його духовна та соціальна природа знаходять своє відображення в образах, створених письменником.

Моє розуміння ринкової економіки

схоже продаємо, премію в сувенір даємо!(Російська приказка)
У наш час економічні питання хвилюють нас набагато більше, ніж, наприклад, в епоху застою. Це і зрозуміло. Щоб навчитися добре і чесно заробляти гроші, треба чітко розбиратися в питаннях економіки.

«Усюди - палата No. 6. Це - Росія ... »(за оповіданням А. П. Чехова« Палата No. 6 »)

Антон Павлович Чехов по праву вважається майстром розповіді. Йому притаманний надзвичайний талант у невеличкому за обсягом творі в легкій, гумористичній формі торкнутися і розкрити великі і складні соціальні проблеми: викриття закритою, "футлярной" життя ("Людина у футлярі"), духовну деградацію особистості ("Іонич"), розбите щастя інтелігентного людини ("Про любов") і багато чого іншого.

Одержимий боєць комунізму і романтичний мрійник (образ Макара Нагульнова в романі «Піднята цілина»)

Незабутній образ Макара Нагульнова, відданої партії комуніста, одержимої ідеєю всесвітньої революції, створив Михайло Олександрович Шолохов в романі "Піднята цілина". Макар - безмежно відданий партії людина, він різкий і поривчастий, дуже нетерплячий. Зараз і сьогодні він хоче домогтися загального щастя і благополуччя. Він люто ненавидить ворогів радянської влади, бачачи все зло в приватній власності. На слова Давидова про організацію колгоспу нагульних із захопленням відповідає: "Це - дуже вірна мисля: усіх зібрати в колгосп. Це буде принадність, а не життя! "Під час громадянської війни нагульних" рубав гадів нещадно ", був нагороджений орденом Червоного Прапора, і тепер колективізацію він сприйняв як новий заклик до бою. "Я зараз, дорогий товаришу, як у дні громадянської війни, - говорив він Давидову, - як на позиції. У землю треба заритися, а всіх залучити в колгосп ".

Доля народу і природи в творах В. Распутіна (за повістю «Прощання з матері», «Пожежа»)

Валентин Григорович Распутін - найбільший представник так званої "сільської прози". Головний предмет уваги всієї творчості - проблема духовного світу російської людини, що працює на землі. Джерелом головною тривоги письменника є процес духовного розкладання нації, її морального зубожіння.

У повісті "Пожежа" письменник розкрив стихію наживи, психологію рвачів, що збіглися на пожежу начебто для того, щоб її гасити, але від спокус перед горами винесеного з палаючих складів товару втриматися не в змозі. Одні гасять і рятують, а інші п'ють врятоване горілку і мародерствують.

«Біль про людину» в романі Ф. М. Достоєвського «Злочин і кара»

Людина є таємниця. Її треба розгадати, і якщо будеш її розгадувати все життя, то не кажи, що втратив час; я займаюся цією таємницею, бо хочу бути людиною.Ф. М. ДостоєвськийУ романі Достоєвського "Злочин і кара" вперше з усією очевидністю постала проблема самостійного створення нових духовно-етичних цінностей. Адже письменник працював над ним в умовах важке життя кінця 60-х років, коли не тільки не згладилися, але ще більш загострилися всі протиріччя. Половинчаста селянська реформа повергнула країну в болісний стан подвійного соціальної кризи. Наростав розпад вікових духовних цінностей, змішалися уявлення про добро і зло, цинічний власник став героєм сучасності. В атмосфері ідейного бездоріжжя і з-ціальної розхитаності з'являються перші симптоми нової громадської хвороби. Достоєвський був одним з перших письменників, хто поставив їй точний діагноз і соціальний ухвалив суворий моральний вирок. У зв'язку з цим його можна вважати найбільш жорстоким художником XIX століття. Він оголив таку жорстоку правду життя, показав такі людські страждання, які важко винести. Але він був одержимий ог-Ромни любов'ю до людей і не хотів закривати очі на гіркий-ку дійсність, він вважав себе відповідальним за те, щоб відкрити очі людям, змусити їх шукати шляхи хата-лення від страждань і соціальної несправедливості. "У всіх творах Достоєвського ми знаходимо одну спільну рису - це біль про людину, яка визнає себе не в силах або не має права бути людиною, справжнім" (Добролюбов).

Комедія А. С. Грибоєдова «Лихо з розуму» як політична комедія

Комедія А. С. Грибоєдова "Горе від розуму" - видатний твір російської класичної літератури. Створене в двадцяті роки XIX століття, воно знайшло широке визнання в сучасників, яким довелося ознайомитися з комедією в рукописі. Комедія залишилася актуальною і злободенною до цього дня. Драматург вклав в п'єсу всі кращі якості своєї душі: полум'яний патріотизм, любов до батьківщини, ненависть до застійної, відсталої життя, повагу до передового розуму, любов до російського народу. Грибоєдов реалістично показав московське дворянське суспільство першої чверті XIX століття і висміяв його пороки в "нижчому", за класицистичних канонами, жанрі - комедії.

Коли перегорнута остання сторінка роману Джерома Дейвіда Селінджера "Над прірвою в житі"

Я познайомилася з творчістю видатного американського письменника Джерома Дейвіда Селінджера, майстра тонкого аналізу духовного світу людини.

Роман "Над прірвою в житі" - центральний твір прози Селінджера. Автор обирає форму роману-сповіді, що допомагає нам краще зрозуміти душевний стан головного героя.

«Батьки і діти» як філософський роман (2)

Філософський соціально-побутовий роман "Батьки і діти" був написаний в 1861 році. У Росії це час ознаменувався наполегливої суспільно-політичною боротьбою між дворянським лібералізмом і революційною демократією. Російське суспільство виявилося розділеним на два непримиренні табори: з одного боку були революціонери-демократи, а з іншого - ліберали і консерватори. І ті, і інші прекрасно розуміли необхідність перетворень в країні, але здійснення їх бачили по-різному: демократи стояли за корінні перетворення в російській суспільстві (можливо, шляхом рішучих змін), а реакціонери і ліберали схилялися до проведення реформ.

Традиції і новаторство в комедії Грибоєдова «Лихо з розуму»

Комедія Грибоєдова "Горе від розуму" була написана в традиціях епохи, що послідувала за епохою класицизму, тому в ній відбувається переосмислення колишніх раніше традиційними образів, ідей, художніх засобів. Грибоєдов виступає справжнім новатором, створюючи твір, в якому ставляться актуальні для того часу соціально-політичні проблеми, збагачуються і поглиблюються образи персонажів, змінюється сюжетна лінія, виникає новий комедійний мову.

Проблема поколінь у романі І. С. Тургенєва «Батьки і діти»

Приступаючи до роботи над романом "Батьки і діти", І. С. Тургенєв ставив перед собою завдання показати переломний момент у суспільному розвитку Росії. Він хотів попрощатися зі старою, що минає епохою і зустріти епоху нову, поки ще перебуває в пошуках і метаннях. Роман "Батьки і діти" - це суперечка двох культур: старої, дворянської, і нової, демократичної.

Мій Достоєвський (роздуми над прочитаним) (1)

Творчість кожного письменника, поета багато в чому визначається його судь бій. У Федора Михайловича Достоєвського була дуже складна життя. Важкий характер батька, смерть матері, коли Федору було всього шістнадцять років, арешт і вирок до розстрілу, помилування, посилання в Омський острог, потім солдатчина в Семипалатинську, смерть гаряче улюбленого брата - все це не могло не вплинути на формування поглядів письменника. "Сибірські повісті", "Дядечків сон", "Село Степанчіково і його мешканці", "Записки з мертвого дому", "Ідіот" ...

Рецензія на книгу В. Г. Распутіна «Живи і пам'ятай»

Твори сучасних письменників гостро описують наше повсякденне, буденне життя, показуючи її недоліки і упущення. Письменники на реальних епізодах сучасної дійсності намагаються виявити, визначити і показати негативні сторони суспільного і індивідуального життя людей.

Мені дана можливість поміркувати над одним із творів сучасного російського письменника В. Распутіна - "Живи і пам'ятай".

Поема про долю людини і Батьківщини (поема Сергія Єсеніна «Анна Снегіна»)

Велика поема Сергія Єсеніна "Ганна Снегіна" з'явилася свого роду підсумком творчості поета, який сам вважав її своїм кращим твором. У цій поемі Єсенін відображає події в Росії 1917 р. і, як справжній поет-пророк, передчуваючи біду, наче попереджає про небезпеку, що загрожує Росії, всьому російському народові і долі окремої особистості.

Роль ідеї у долі героїв І. С. Тургенєва і Ф. М. Достоєвського

Руську літературу завжди відрізняла надзвичайна жага до вирішення актуальних суспільних проблем. Кращі письменники відчували себе носіями істини, проповідниками, вчителями життя. Відповідно і герої їхніх творів-це "герої світогляду", люди, які шукають сенс буття, які сповідують якусь ідею. У центрі уваги російських письменників опиняється людина з допитливим розумом і неспокійним серцем. Він створює теорії, прагнучи пояснити життя, але частіше за все стає заручником і жертвою своєї ідеї, страждаючи від неможливості її реалізувати або поступово переконуючись в її неспроможності.

«Погано ви живете, панове ...» (А. П. Чехов)

Творчість великого російського письменника Антона Павловича Чехова відноситься до кінця XIX століття. Він народився в 1860 році, тобто його народження практично збіглося з реформою 1861 року, і формування особистості письменника йшло вже в пореформеній Росії, стан якої він чудово зобразив у своїх творах. Надзвичайно цікаво стежити за пригодами його героїв, смішних і трагічних, веселих і сумних, багатих і бідних. Вражає різноманітність-показаних образів, життєвих ситуацій. Мова Чехова не схожий на мову інших письменників. Він дуже красивий, а головне, доступний і зрозумілий, відразу видно головна думка письменника, але ця простота і відкритість, в першу чергу, свідчать про глибину життєвого досвіду автора. Прекрасно показаний образ народу, у творах Чехова героями є люди всіх класів суспільства, починаючи від кріпаків і закінчуючи людьми, наближеними до государя. Тематика творів Чехова іноді перегукується з тематикою таких письменників, як Ф. М. Достоєвський, І. С. Тургенєв, О. М. Островський. Але чехів глибоко індивідуальний, його стиль, його точка зору не схожі на стиль і точку зору інших авторів. Безсумнівно, Антон Павлович - великий письменник і драматург.

Капітан Тушин і його роль в романі Л. М. Толстого «Війна і мир»

Справжнім героєм роману "Війна і мир" є російський народ. Захищаючи рідну землю від наполеонівської навали, росіяни проявили винятковий героїзм, мужність, стійкість і витримку. Л. М. Толстой глибоко вірив у це і вважав, що основна сила - це народна сила, джерелом якої був народний патріотизм. Народ у романі з'являється завжди, коли мова йде про долю всієї армії. Толстой описав всі етапи війни, починаючи з того моменту, коли народ починає збирати сили, до тієї хвилини, коли "дубина народної війни" обрушилася на голову ворога. У кожному витку війни автор показує новий етап розвитку народної свідомості. Толстой показав, як зароджується почуття образи, як зріє помста, як до кінця війни ненависть змінюється на презирство і жалість.

Злочин і кара Родіона Раскольникова

Повинен був з'явитися людина, яка

втілила б у своїй душі пам'ять

про всіх ... муках людських ...

ця людина - Достоєвський.А.М. Горький


Є письменники, у світ книжок і героїв яких входиш просто, "без запрошення". Такий А. П. Чехов. Його оповідання можна читати в будь-який час, без кінця. Але є художники слова, для читання книг яких мало навіть особливого настрою. Їх не зрозуміти і не розгадати їх "таємницю", якщо не буде попередньої підготовки. Для мене таким був Федір Михайлович Достоєвський.

Про сенс життя

В одному зі своїх ліричних віршів О. С. Пушкін запитував:Дар марна, дар випадковий

Життя, на що ти мені дана?Так поет намагався зрозуміти сенс свого життя, який здавався йому неясним, темним. Сьогодні ми впевнено говоримо, що сенс життя великого Пушкіна полягав у створенні неперевершених зразків поезії, прози, драматургії, епістолярного жанру. Нерідко відбувається саме так, і неясне самій людині стає абсолютно ясним його віддаленим нащадкам.

"Я була тоді з моїм народом ..." (За поезіям А. А. Ахматової)

Роки сталінізму відгукнулися диким болем і нелюдськими стражданнями в долях людей. Багатьох духовно скалічили, винищили, зламали. Вплив сталінізму - цього жахливого монстра - перенесла Анна Ахматова. Сина Ахматової, Льва Гумільова, кілька разів заарештовували. Під враженням від цих подій народилося чудовий твір - поема "Реквієм". Читання цієї поеми справляє незабутнє враження, дає урок мужності і душевної стійкості.

Краса російської душі (за збірником оповідань «Записки мисливця»)

В п'ятдесяті роки дев'ятнадцятого століття в російській літературі стає популярним жанр нарисів-оповідань, заснованих на фактичному матеріалі. Іван Сергійович Тургенєв створює ряд нарисів, які згодом об'єднує в збірник "Записки мисливця". Вражає багатотемність оповідань. Тут і опис жорстоких поміщиків, що гноблять селян-кріпаків, що бачать в них лише "робочу силу", і світлі образи простих мужиків, які зуміли зберегти доброту і щирість у нелюдських умовах, і повір'я, казки російського народу, і, звичайно ж, прекрасна природа середньої смуги Росії.

Жіночі долі в російській літературі 20 століття

Чекає тебе багато докорів жорстоких,

Днів трудових, вечорів самотніх:

Будеш дитини хворого качати,

Буйного чоловіка додому чекати,

Плакати, працювати - так думати понуро,

Що тобі життя молода обіцяла,

Чим подарувала, що дасть попереду ...

Психологізм драми О. М. Островського "Безприданниця"

Кращою психологічною драмою О. М. Островського по праву вважається "Безприданниця". Її нерідко порівнюють з "Грозою", і певною мірою це справедливо. "Гроза" - головний твір дореформеної драматургії Островського, "Безприданниця" ж вбирає в себе багато мотивів пореформеного творчості драматурга. На зіставлення цих п'єс наводить і те, що в обох перед нами розгортається драма неабиякої жіночої натури, що приводить до трагічної розв'язки. Нарешті, важливо і те, що в обох п'єсах істотну роль грає збірний образ волзького міста, в якому відбувається дія. Але відмінність епох, зображених у цих п'єсах, призвело до скоєного несхожість художнього світу "Грози" і "Безприданниці".

Реалізм і романтизм у творчості О. І. Купріна

А. І. Купріна прийнято вважати письменником-реалістом. Дійсно, він завжди зображував в своїх творах життя таким, яким її можна бачити кожен день, варто тільки пройтися вулицями, уважно придивляючись до всього. Хоча зараз все рідше і рідше зустрічаються люди, подібні купрінскім героям, раніше вони були явищем цілком звичайним. Тим більше Купрін міг писати лише тоді, коли сам жив і відчував. Він не придумував свої повісті й оповідання за письмовим столом, а виносив їх з життя. Тому, напевно, всі його книги такі яскраві, вражаючі.

Теля Борька (твір-розповідь)

На літні канікули я поїхав до бабусі в село. Незадовго до мого приїзду у бабусиній корови Марти народився маленький теля.

Він був чорненький, товстенький, з великою білою ознакою на лобі. Я назвав його Борькою. Теля ріс швидко і був дуже рухливим. Коли я брав його за маленькі ріжки, він сердився і бодай мене.

«Важка ліра» (творчість Владислава Ходасевича)

Тепер себе я не ображу:

Старію, горблюсь, але - Коплі

Все, що так ніжно ненавиджу

І так уїдливо люблю.

В. Ходасевич
Владислав Феліціановіч Ходасевич був не настільки популярний, як, скажімо, О. Блок, К. Бальмонт, Г. Іванов, але той, хто познайомиться з його лірикою, зрозуміє, що він займав гідне місце серед поетів срібного століття.

"Бідні люди" у романі Ф. М. Достоєвського "Злочин і кара"

У статті "Забиті люди" М. О. Добролюбов писав: "У творах Ф. М. Достоєвського ми знаходимо одну спільну рису, більш-менш помітну в усьому, що він писав. Це біль про людину, яка визнає себе не в силах або, нарешті, навіть не має права бути людиною, справжнім, повним самостійною людиною самим по собі ".

"Євгеній Онєгін" - "енциклопедія російського життя"

А. С. Пушкін більше семи років працював над першим реалістичним романом у віршах "Євгеній Онєгін", в якому відбилася "все життя, вся душа, вся любов його", "його почуття, поняття, ідеали". Це твір, що відображає один з переломних моментів в російській історії, піднімає ряд проблем: філософських, соціальних, моральних. Роман вражає своєю об'ємністю і глибиною думки, і тому літературні критики не могли пройти повз нього, не сказавши кілька слів на його адресу. Один з видних критиків минулого століття Віссаріон Григорович Бєлінський, аналізуючи пушкінське твір, називає його "енциклопедією російського життя".

«Скіфи»

Росія - Сфінкс. Радіючи і засмучений,

І обливаючись чорною кров'ю.

Вона дивиться, дивиться, дивиться в тебе,

І з ненавистю, і з любов'ю!

А. БлокОлександр Олександрович Блок - видатний поет Росії, високий естет в циклі "Вірші про Прекрасну Дамі" і як і скоморошьі розгульний в поемі "Дванадцять". Все підвладно було перу поета. У вірші "Скіфи" О. Блок звертається до всіх людей доброї волі з палким закликом покінчити з "жахами війни", зійтися на "братський бенкет праці та світу".

Природа у романі «Герой нашого часу»

Роман "Герой нашого часу" - найбільш зріле і серйозне твір М. Ю. Лермонтова, що стало значною віхою у розвитку російського реалізму. Роман являє собою кілька різних за жанром частин, пов'язаних чином головного героя - своєрідним сюжетообразующім стрижнем, на якому будується весь твір, - а також глобальної ідеєю автора найбільш повно розкрити цей образ. Для цієї мети М. Ю. Лермонтов використав безліч художніх засобів і прийомів, як-то: оригінальну композицію, побудова системи персонажів, різні способи розповіді, прийоми таємного і прямого психологізму. Одним із способів розкриття образів у реалістичному творі стає і пейзаж, що не втрачає, однак, і романтичних рис.

Нові люди (за романом «Що робити?»)

Микола Гаврилович Чернишевський народився в сім'ї священика, однак ще в юності він звільнився від релігійних уявлень, ставши передовим мислителем свого часу. Чернишевський був соціалістом-утопістом. Він виробив струнку систему соціального визволення Росії. За революційну діяльність, публіцистичні статті, роботу в журналі "Современник" Чернишевський був арештований і ув'язнений у Петропавловську фортецю. У таких незвичайних умовах в 1862 році і був написаний роман "Що робити?".

Історія життя Андрія Болконського в романі Л. М. Толстого «Війна і мир»

Лев Миколайович Толстой створював роман "Війна і мир" з 1863 по 1869 рік. Спочатку він шукає як роман про повернення декабриста із заслання в 1856 році, і головним героєм мав бути Петро Іванович Лобадов. В образі Лобадова Толстой хотів показати трагедію героя декабристського повстання, чия епоха залишилася в минулому і який вже не зможе знайти себе в суспільстві, що змінився. Але для того,. щоб достовірно відтворити події 1825 року, Толстому довелося повернутися до історії Вітчизняної війни (як написав у своєму щоденнику один з декабристів: "... всі ми вийшли з війни 1812 року ..."). Перші розділи роману спочатку називалися "1805-й" і розповідали про витоки війни і про людей, що брали участь в ній. Так з'явилися головні герої твору, в тому числі один з улюблених автором - Андрій Болконський.

Рання лірика

Червоною пензлем

Горобина спалахнула миттєво.

Падало листя.

Я народилася.

М. ЦвєтаєваМарина Іванівна Цвєтаєва - самобутня і яскрава зірка російської поезії. Вона, як смерч, вривається в поезію початку XX століття. Молода і неприборкана сила кипить, виливається в яскраві неповторні ритми, звуки, пориви. Для ранньої Цвєтаєвої характерний інтерес до свого "я", коріння і витоків.

Євгеній Онєгін і Олександр Пушкін. (3)

Пушкін працював над романом "Євгеній Онєгін" багато років, це було найулюбленіше його твір. Бєлінський назвав його "енциклопедією російського життя". Дійсно, в цьому романі дана картина всіх верств російського суспільства. Роман був для поета, за його словами, плодом "розуму холодних спостережень і серця гірких замет".

Місто в комедії М. В. Гоголя «Ревізор»

За висловом В. Я. Брюсова, у своїй творчості М. В. Гоголь прагнув до "вічного та нескінченного". Художня думка М. В. Гоголя завжди прагнула до широкого узагальнення, його мета в багатьох творах полягала в тому, щоб намалювати найбільш повну картину російського життя. Говорячи про задум "Ревізора", Гоголь зазначав, що в цьому творі він зважився "... зібрати в одну купу все погане в Росії, яке він тоді знав ... і за одним разом посміятися над усім ...". Так виникло місто "Ревізора", який автор назвав "збірним містом всієї темної сторони".

Рецензія на роман О. Житинський «Втрачений будинок, або розмови з мілорде»

"Іноді, щоб наблизитися до життя, потрібно досить далеко відійти від неї. І я не хочу рятувального круга з написом "правдоподібність", коли під рукою реалізм в широкому розумінні цього слова.

- Реалізм "без берегів"?

- Ні, з берегами, з руслом, з горбками на березі, з отарою корів, що дають реалістичне молоко, але щоб річка була широкою і живий - Волга, приміром, а не пряма, як палиця, Леб'яже канавка, - бо нашу дивовижну російську дійсність може вмістити річка різноманітна і не менш дивовижна ".

Ідеї декабризму в комедії Грибоєдова «Лихо з розуму»

Комедія "Горе від розуму" була написана напередодні грудневого повстання 1825 року. Грибоєдова пов'язували з декабристами і політичні погляди, і дружні узи. Одна думка було у них про самодержавство, необхідності скасування кріпосного права, зміни політичного устрою Росії. Проте формально він не був членом жодного таємного товариства. Грибоєдов не поділяв поглядів своїх друзів на методи ведення боротьби, не вірив в успіх задуманого ними. Він говорив, що "сто прапорщиків не в силах змінити державний устрій Росії". Але він так тісно була пов'язана з таємними товариствами, що поразка їх загрожувало і йому. Друзі розуміли це, і вирішено було у випадку неуспіху двох Александров (Грибоєдова і Пушкіна) не видавати.

Образ Тетяни в романі О. С. Пушкіна «Євгеній Онєгін» (1)

Одним з найбільших творів Олександра Сергійовича Пушкіна є роман у віршах "Євгеній Онєгін". Його створення поет присвятив близько дев'яти років. Він намалював незвичайно живі й образи, що запам'ятовуються Онєгіна, Тетяни, Ольги, Ленського, що принесли славу автору і зробили роман безсмертним. Російська класична література відрізнялася глибоким інтересом до жіночих характерів. Кращі поети й письменники намагалися збагнути і зобразити жінку не тільки як об'єкт обожнювання, любові, але перш за все як особистість.

Лисеня (художнє опис)

Під час канікул я відпочивав у дідуся на селі. Одного разу, гуляючи з друзями по лісі, я знайшов на узліссі маленького лисеняти. Він був дуже кумедний. У нього був пухнастий хвостик і насторожені вушка.

Олеся взяла тремтячий клубочок на руки, погладила, і він позіхнув, як кошеня.

Образ Печоріна

Це портрет, складений

з пороків усього нашого покоління,

в повному їх розвитку.М. Лермонтов


Роман "Герой нашого часу" - найбільш зріле і великий твір Михайла Юрійовича Лермонтова, вдумливого письменника-філософа. Головний герой роману - Григорій Олександрович Печорін - гідне продовження пушкінського Онєгіна і наступний за ним в галереї "зайвих людей".

Поет і Росія в ліриці С. Єсеніна

Доля Росії займає центральне місце у творчості С. Єсеніна.

Заснована на життєдайних національних традиціях, пройнята любов'ю до батьківщини, землі і людині, його поезія глибоко й талановито відобразила драматизм історії російського народу XX століття.

За характером світосприймання, національної самобутності С. Єсенін став одним з найзначніших поетів, які присвятили свою творчість батьківщині. Його лірика внесла в російську поезію цілий світ поетичних образів. Ніжна незайманий берізка, синь рідних небес, черемха у білій накидці, видаляючи гармонь-Тальянки ... З цих образів, постійних супутників ліричних одкровень поета, складається "золота словесна купа". І нині його поезія зачаровує нас своїм особливим світом.

Краса душі Катерини (За п'єсою О. М. Островського "Гроза")

Сонце в небі високо, стежка біжить далеко, бреде по ній красна дівиця. Омліває вона, змучена: за довгий свій шлях три пари черевиків залізних витоптав, три чавунних палиці роздер та три кам'яні проскури ізглодала.

Як я любила в далекому своє дитинство читати і слухати казку про Фініст - ясному соколе, про його наречену і великої її любові, що зуміла подолати всі перешкоди, всі позбавлення і біди перенести заради того, щоб з ним, єдиним, обраним її серцем, до кінця розділити будь-яку долю.

«Процвітає ж славою вічною, місто храмів і палат!» (Ф. Глінка)

Москва - це не тільки столиця і красиве місто Росії, за минулі 850 років вона стала символом незламності і величі російського народу. Дерев'яна спочатку, вона не раз горіла, але завжди повставала з попелу, як стійкий і непереможний борець, який відступає на час, щоб потім ще нищівній і безжальні розбити свого ворога.

Зображення внутрішнього світу людини в одному з творів російської літератури XIX століття

Найважливішою рисою всієї російської літератури XIX століття справедливо вважається особлива увага до людської особистості. Можна сказати, головний герой "золотого століття" - людина у всьому різноманітті його проявів. Письменники-класики створили стільки несхожих один на одного образів, що мимоволі задумаєшся, який з них взяти для того, щоб розкрити обрану тему. Я розумію її в тому сенсі, що необхідно показати, як, за допомогою яких художніх засобів і прийомів письменник зображає внутрішній світ людини. Мені здається, що класичним зразком різноманіття оригінальних прийомів і способів створення високохудожнього образу особистості є роман Михайла Юрійовича Лермонтова "Герой нашого часу".

«Хочу оспівати свободу миру ...» (за волелюбною ліриці О. С. Пушкіна)

"Простий вихованець природи,

Так я, бувало, оспівував

Мрію прекрасну свободи ... "
Безумовно, для кожного з нас, читали Пушкіна захлинаючись або поверталися до нього час від часу, є в безмежному океані його лірики найбільш близькі розуму і серця острівці. Як у осколках розбитого вщент дзеркала, відбиваються у віршах поета дуже різні, але однаково важливі сторони життя людини. Пушкін, поетичний талант якого був оцінений ще в ліцейські роки, без перебільшення, геніально зображував і пристрасну, шалену, але чистий і по-юнацькому зворушливу Любов, і вірну, щиру, без найменшої тіні лукавства Дружбу, і самовіддану, святу відданість Батьківщині, і велич російської душі. Все в рядках поета знаходило справжню повноту і соковитість фарб. Тому з упевненістю можна сказати, що "оспівати свободу" краще, ніж це зробив А. С. Пушкін, не міг ніхто.

«Лист до двадцять п'ятого століття»

Весь час схоплюючи нитку

Доль, подій,

Жити, думати, відчувати, любити.

Здійснював відкриття.

Б. ПастернакЗдрастуй, дорогий друже. Мені 17 років. Я вчуся в одинадцятому класі звичайної школи. Живу в дивно красивому місці: навколо дрімучі ліси, що дивиться в блакитні води Волги, просторі поля, вкриті барвистим килимом квітів. Безкрайні простори Росії народжують в душі думки про глобальності світу, про безперервне бігу часу.

Зображення розпаду дворянства в п'єсі А. П. Чехова «Вишневий сад»

Тема "Вишневого саду" - тема загибелі старих дворянських садиб, перехід їх у руки буржуазії і доля останньої у зв'язку з появою на арені суспільного життя Росії нової соціальної сили - передової інтелігенції. У п'єсі показано неминучість відходу з історичної сцени дворянства - вже віджилого, непристосованого класу. Центральне місце в п'єсі займають образи поміщиків-дворян Раневської і Гаєва. Вони - нащадки багатих власників чудового помістя з прекрасним вишневим садом. У колишні часи їх маєток приносило дохід, на який жили його пусті господарі. Звичка жити працями інших, ні про що не турбуючись, зробила Раневську і Гаєва людьми непристосованими до якої-небудь серйозної діяльності, безвольними і безпорадними.

Зміна (твір-репортаж)

Увага! Чергове включення! Ще варто гучно тиша в коридорах школи. У класах йдуть останні секунди уроку. Раз, два, три, чотири! Ось він, дзвінок, переривають сумніви вчителя в наших знаннях! Ми вільні! Розорюються перші двері. Другі ... Треті ...

Чому Кулігін не можна назвати «променем світла в темному царстві»?

В основу головного конфлікту п'єси Островського "Гроза" покладений одвічний конфлікт старого з новим, "століття минулого" з "століттям нинішнім", "темного царства" зі світлим початком. У творі зображена затхла атмосфера провінційного містечка волзького Калинова з її неуцтвом, грубістю, святенництвом, владою старших. "Жорстокі нрави" панують в цьому місті: люди перестали радіти життю, красі, живуть за високими парканами, один одного зі світу зживатися, торгівлю один у одного підривають, принижують один одного. І немає, здається, просвіту від такого життя. Над усім простирається "темне царство" з його безсердечністю і тупістю, з його рабською схилянням перед могутністю старих, давно віджилих порядків. Здається, що ніщо вже не зможе порушити первісний стиль і спосіб життя. Але це не так. Островський тому й написав свою п'єсу, що відчувалося вже наближення змін, що в надрах цієї застою вже зародилася іскра протесту, нехай ще неусвідомленого, слабкого, але здатного похитнути всі старі уявлення і життєві установки. Героїнею, яка зуміла кинути виклик "самодурной силі Диких і кабанів", стала Катерина Кабанова. Ця молода жінка, позбавлена участі, любові і співчуття, прагне вирватися з гнітючої атмосфери, стати вільною. Любов (грішна і заборонена) допомагає їй знайти свободу. Але ця любов трагічна, тому що розказана цією жінкою правда губить її. Здобувши один раз свободу, Катерина Кабанова не може вже відмовитися від неї, змиритися з рабським і приниженим становищем в будинку свекрухи, знову стати рабою. Тому вона й робить фатальний вчинок, яка потрясла весь місто Калинів, що змусив задуматися навіть таких слабких і жалюгідні людей, як її чоловік Тихон. Її смерть - виклик "темній силі", бажання жити в "світлому царстві" любові, радості і щастя. Ось чому ця героїня була названа критиком Добролюбовим "променем світла в темному царстві".

Проблематика роману Є. І. Замятіна «Ми»

Роман Євгенія Замятіна "Ми" написаний в 1921 році. Час був складний, і тому, напевно, твір написано в незвичайному жанрі "книги-утопії", модному в цей період. У житті й творчості Є. Замятіна роман "Ми" зіграв важливу роль. Справа в тому, що цей роман не вдалося опублікувати в Росії. Він видавався і на чеською мовою, і англійською. Тільки в 1988 році російські читачі отримали можливість прочитати роман Замятіна. Над цим романом він працював в роки Громадянської війни.

«Людям пам'ять потрібна, як би важко їм не було з нею ...» (2)

Вона такою втиснув слід

І стількох додолу поклала,

Що двадцять років і тридцять років

Живим не віриться, що живі.К. СимоновМинуло багато років з того фатального ранку 22 червня 1941 року, а наша пам'ять знову і знову повертається до суворих років боротьби з фашизмом. Повертається тому, що війна була не тільки бідою, обпалило своїм вогнем кожну сім'ю, а й суворим випробуванням, які проявили силу духу та моральне велич радянської людини, істинна ціна яких з роками розкривається все повніше.

Роздуми О. С. Пушкіна про долі молодого покоління в романі «Євгеній Онєгін»

У своєму романі "Євгеній Онєгін" Пушкін дає широку, повну і вірну картину життя російського суспільства його часу. Він змальовує побут і звичаї різних груп дворянства: петербурзького, московського і помісного. Але найповніше він розкриває образи представників молодого покоління.

Головна дійова особа роману, молодий дворянин Євгеній Онєгін, показаний Пушкіним як людина з дуже складним і суперечливим характером. Поет не приховує його недоліків і не намагається виправдати їх. Вже з першого розділу ми дізнаємося, що автор подружився з Онєгіним, що поетові "подобалися його риси" і що він любив проводити з ним час. Автор по-різному ставиться до свого приятеля протягом усього роману. Він хоч і цінує дружбу Онєгіна, але іноді ставиться до нього іронічно, а іноді суворо засуджує його поведінку. Суперечливість у характері Онєгіна робить його образ більш життєвим, далеким від схематизму. Онєгін не "позитивний", але і не "негативний" герой.

Моя відповідь на питання некрасовські мандрівників. (Квітень)

"Кому на Руси жить хорошо" є поемою-епопеєю, підсумковим твором Некрасова. Доля народу, доля Батьківщини - над цими питаннями розмірковував поет. Поема широко охоплює народне життя. Некрасов хотів зобразити в ній всі соціальні верстви: від селянина до царя. Але, на жаль, поема так і не була закінчена.

Проблема взаємовідносин між світом і особистістю в драмі А. Н. Островського «Гроза»

"Гроза" - одна з тих п'єс О. М. Островського, які і в наші дні користуються незмінною популярністю. У центрі авторської уваги знаходиться криза патріархального світу і патріархального свідомості. Але разом з тим п'єса виявляється гімном живій душі, яка наважилася на сміливий протест, на протистояння скам'янілого світу. А ця проблема буде актуальною в усі часи.

Історія «виморочний сімейки» в романі М. Є. Салтикова-Щедріна «Пани Головльови»

Щедрін назвав роман "Панове Головльови" "епізодами з життя однієї родини". Кожна глава представляє собою закінчений розповідь про який-небудь сімейному подію. І у пресі вони з'являлися поступово, як самостійні нариси. Задум єдиного роману виник не відразу. Тим не менше це цілісний твір, в основі якого розповідь про крах сім'ї та загибелі всіх її членів. У кожній главі розповідається про смерть кого-небудь з представників головлевского роду, про "повбивав", так як, по суті справи, на наших очах скоюються убивства. "Історія умертвінь" свідчить про те, що і сім'ї-то ніякої немає, що сімейні зв'язки лише видимість, лише форма, що всі члени головлевского роду ненавидять один одного і чекають смерті близьких, щоб стати їхніми спадкоємцями. Це "виморочний", тобто приречений на вимирання рід.

«Чесно хочеться прожити ...» (6)

Останнім часом ми частіше стали говорити про моральність, про взаємини людей у суспільстві, про духовний світ людини. Я намагаюся зрозуміти, чому в серцях деяких людей зароджується фальш, заздрість, злість, ненависть один до одного. На ці дуже серйозні питання, які хвилюють зараз наше суспільство, я до сих пір не знайшла остаточного відповіді. Щоб виховати в собі моральність, духовність, розібратися в складних проблемах сучасного світу, я звертаюся до книжок. Книги Ч. Айтматова, В. Распутіна, А. Солженіцина, О. Вампілова, В. Шукшина, збірники поезії В. Висоцького, Ю. Друніної, Р. Гамзатова стали моїми настільними книгами.

«На дні»

Драматургія - найдавніший жанр літератури. Вона привертає до себе увагу людей перш за все своєю наочністю. Дія розгортається перед очима глядачів, вони спостерігають динаміку сюжету, будучи учасниками подій. Книга не може дати тієї повноти відчуттів, яку ми отримуємо в театрі. Для авторів і критиків ж зала є експериментальної майстерні, в якій, спостерігаючи за реакцією публіки, можна судити про достоїнства і недоліки, про актуальність п'єси. Хоча ми знаємо багато прикладів того, як прекрасні драматичні твори, що зазнають провали на прем'єрах, набували згодом довге сценічне життя.

Проблема вибору шляху в романі Ф. М. Достоєвського «Злочин і кара»

У напруженій і трагічної реальності роману Достоєвського, як лушпиння, відкинуті побутові реалії нашого існування: посади, професії, приятелює і неприязні. Автор не нагнітає "жахи" - його самого страшить загубленості людини у світі: готовність до гріха, нехтування високих істин і моральних цінностей. Герої Достоєвського як ніби живуть в безповітряному просторі первісного вселенського хаосу, де все починається з них: саме їм необхідно зробити перший і найважчий крок, оскільки від цього залежать долі світу. Його герої бачать світ у філософському аспекті, а в життя вступають, щоб осягнути сенс життя. Тому з реальної дійсності Достоєвський переносить у свій світ головну проблему - проблему вибору шляху - в настільки сконцентрованому вигляді, в якому вона в нашій буденності існувати не може.

«Життя і поезія - одне»

Життя і поезія - одне ...

І в світі все постігнул він
-І нічому не підкорився.К. Батюшков


Російська поезія XVIII століття була одушевлений пафосом творення. Російські поети освоювали багатий досвід накопичених європейською культурою літературних жанрів, тим, прийомів з таким же почуттям, з яким будь-яка молода підмайстер освоює премудрості професії у іноземного вчителя. Кортіло творити самостійно і перевершити іноземних вчителів.

Захисники рідної землі у «Слові о полку Ігоревім»

З часів утворення перших руських князівств не припинялися набіги кочівників на Русь. Вони несли російським людям смерть і розорення. Довго так тривати не могло. Князь Святослав Всеволодович об'єднав в єдине військо все руські дружини, розгромив половців і відкинув їх у глиб причорноморських степів. У 1185 році проти кочівників виступив князь Ігор, двоюрідний брат Святослава Всеволодовича. Князь Ігор набрав для походу невелику дружину. Сили половців за чисельністю переважали сили Ігоря. Після довгої, нерівній битви дружина князя Ігоря була розбита, а самого князя половці захопили в полон.

Образ Пугачова в повісті О. С. Пушкіна "Капітанська дочка"

Повість О. С. Пушкіна називається "Капітанська дочка", але як раз Машу Миронову можна назвати другорядним дійовою особою. Сюжетну напругу повісті тримається на трьох опорних точках. Це образи Швабріна, Гриньова і Пугачова, яка своїми вчинками став своєрідним "проявником" справжньої натури персонажів, гірших рис Швабріна і кращих - Гриньова.

Формування особистості американського школяра (За романом Дж. Селінджера "Над прірвою в житі")

Творчість американського письменника Дж. Селінджера припадає на середину XX століття, але його твори близькі і зрозумілі сучасній молоді. Селінджера дуже хвилювала проблема становлення молодої людини, її складного духовного світу.

Роман "Над прірвою в житі" повністю присвячений аналізу життя і вчинків головного героя, юнака Холдена Кількість Філда, що намагається знайти своє місце в житті. Більше всього на світі Холден боїться стати таким, як усі дорослі. Він вже був виключений з трьох коледжів за неуспішність. Холден не хоче вчитися лише для того, щоб "працювати в якій-небудь конторі, заробляти купу грошей і їздити на роботу в машині або в автобусі по Медісон-авеню, і читати газети, і грати в бридж усі вечори, і ходити в кіно ... ". Життя більшості забезпечених американців неприйнятна для Холдена, тому що вона, на його думку, несправжня і ілюзорна. Юнак багато читає, намагаючись у книгах знайти відповіді на свої питання. "Взагалі, я дуже неосвічений, але читаю багато", - сповідається Холден. Але все одно зіткнення з реальним життям не уникнути, і Холден конфліктує з учителями, батьками, однокласниками. Він дуже сором'язлива, уразливий, нелюб'язний, найчастіше буває просто грубий, насмішкуватий. Такий характер складається у Холдена через душевного самотності, через те, що його життєві цінності не збігаються з критеріями дорослих. Холдена обурює "показуха" і відсутність самої елементарної людяності. Кругом обман і лицемірство: брешуть в привілейованої школі, запевняючи, що виховують добрих людей. Бреше вчитель Спенсер, заявляючи, що життя однакова у всіх людей. Намагаючись піти від брехні, недовіри між людьми, Холден вибудовує власний світ.

Порівняльний аналіз віршів А. С. Пушкіна «Село» і «... знову я відвідав ...»

В одному і іншому віршах описується той же пейзаж, і в обох віршах цей пейзаж народжує глибокі роздуми в ліричного героя.

Вірш "Деревня" рясніє яскравими епітетами ("пустельний, невидимий, блакитний, вільний"). Порівняємо їх з численними епітетами з "... Знову я відвідав ..." ("лісистий, непомітний, убогий, поритий, похмурий"). Метафори у вірші "Село" також говорять про особливе пафосі поета ("ідейні кайдани", "оракули століть", "ниви худі", "діви юні цвітуть"). Метафори у "... Знову я відвідав ..." менш пафосно за забарвленням, але більш філософічний, ніж метафори в "Селі" ("зелена сім'я", "плем'я молоде, незнайоме", "минулої мене спонукує жваво"). Художні засоби, використані при написанні "Села", скажімо, більш затерті, вони тяжіють ще до класицистичної традиції. Образотворчі засоби під "... Знову я відвідав ..." свіжі, вони вже є як би породженням реалістичного методу А. С. Пушкіна.

Моє улюблене вірш А. А. Фета

Творчість Афанасія Афанасійовича Фета (1820 - 1892) відрізнялося оригінальністю і сміливим польотом фантазії. Будучи від природи досить похмурим людиною, раціональним у справах, консервативним у переконаннях, Фет постає перед нами як поет, що оспівує красу природи та людських почуттів. Багато критики часто помічали, що вірші Фета не так вже й прості, як можуть здатися на перший погляд. Але для того щоб зрозуміти творчість Афанасія Афанасійовича, його необхідно навчитися сприймати.

Сприйняття світу дитини дорослим в оповіданні І. Буніна "Цифри"

Розповідь І. Буніна "Цифри" потрібно читати два рази: один раз у дитинстві, другий тоді, коли у читача у самого з'являться діти.

Такий тонкий аналіз дитячої психології, складних ниток, що зв'язують дорослих і дітей, як у цьому оповіданні, говорить про глибоке розуміння природи дитинства.

Історія формування гремяченского колгоспу, повідана Шолоховим

Епоха колективізації - один з найбільш суперечливих і сумних періодів в історії Росії, осмислити і оцінити який до цих пір нелегко не тільки письменникам, а й історикам, соціологам, філософам. Проте пріоритет відкриття цієї теми належить, безумовно, літературі. Одним з перших звернувся до неї М. Шолохов в романі "Піднята цілина". Доля цієї книги не менш драматична, ніж описана в ній трагедія селянства. Довгий час вважалося, що "Піднята цілина" - твір, що виражає безумовне прийняття політики партії на селі, але це зовсім не так. Від письменника не могло сховатися, що проведення колективізації супроводжувалося жорстокістю вдач, що людське життя поступово втрачала свою справжню цінність, а насильницька смерть перетворювалася на звична справа. Сторінки роману буквально "залиті людською кров'ю". За вісім місяців життя в Грем'ячому Ловгу, відображених автором, своєю смертю помер тільки хутірської пастух Агей, інші були вбиті в ході колективізації та розкуркулення. Не випадково первинна назва "Піднятої цілини" було "З потом і кров'ю". Редакція журналу "Новий світ" змінила заголовок, роману була дано трактування, що не терпить багатозначності, але все це не змогло заглушити тривоги автора, глибоко сумніваюся у виправданості крові і жертв, принесених в ім'я щасливого майбутнього. Шолохову нелегко було беззастережно прийняти навіть саму велику мету, якщо вона досягається нелюдськими засобами.

Єрмілов Гірін і Яким Нагого (за поемою М. А. Некрасова «Кому на Русі жити добре»)

Поема Некрасова "Кому на Руси жить хорошо" розповідає читачеві про долі різних людей. І долі ці в більшості своїй вражають трагічністю. Ні на Русі щасливих людей, життя кожного однаково важка й убога. І тому, розмірковуючи над прочитаним, відчуваєш смуток.

Долі людські в п'єсі М. Горького «На дні»

Протягом всієї творчості М. Горького цікавив людина, особа, загадки його внутрішнього світу. Людські думки і почуття, надії і мрії, сила і слабкість - все це знаходить відображення на сторінках п'єси М. Горького "На дні". Її персонажі - люди початку XX століття, епохи краху старого світу і початку нового життя. Але вони відрізняються від інших тим, що суспільство відкинуло їх. Це ізгої, люди "дна". Страшно й непривабливо місце, де живуть Сатин, Актор, Бубнов, Васька Попіл і інші: "Підвал, схожий на печеру. Стеля - важкі кам'яні склепіння, закопчені, з обвалилася штукатурка ". Чому мешканці нічліжки опинилися на "дні" життя, що привело їх сюди?

"На що він руку піднімав ..." (1)

Пушкін і Лермонтов. Ці два імені стоять поруч в російській літературі. Вони сучасники і разом з тим - люди різних поколінь. Пушкін - поет епохи розквіту передової думки, Лермонтов ж сформувався як поет в епоху тиранії і реакції, що настала після повстання декабристів. І все ж є щось, що зближають ці імена. Це люди, які щиро турбувався про долю Батьківщини, люди-борці, пристрасно любили свободу і ненавиділи рабство в усіх його проявах, люди, що стали гордістю і совістю свого народу. Це люди схожою долі.

Історична повість «Тарас Бульба»

Ідеал письменника знайшов вираження в "Тарасі Бульбі", в повісті, опоетизований духовну нерозривності особистості і народу, який прагне національної і соціальної свободи. У ній Гоголь, за словами Бєлінського, вичерпав все життя історичної Малоросії і в чудовому, художньому "створення назавжди закарбував її духовний образ". Характеристика точна, але і дивовижна: адже в повісті не відображені реальні особи та події. Справжнє диво мистецтва: читача не полишає відчуття, що був на світі історичний прототип Тараса Бульби або він сам.

Цар Петро Перший в зображенні А. М. Толстого (за романом «Петро Перший»)

... Своїх царів великих поминають

За їх труди, за славу, за добро -

А за гріхи, за темні деян'я

Спасителя смиренно благають.А.С. Пушкін


Майже до самого останнього часу для мене письменник Олексій Миколайович Толстой асоціювався лише з казкою "Золотий ключик". Лише недавно я дізнався, що він автор романів про революцію і громадянську війну, про російську еміграцію. Книга ж його про імператора Петра I справила на мене найбільше враження.

Своєрідність героїв сільської прози Василя Шукшина

Сільська проза займає одне з провідних місць в російській літературі. Основні теми, на які поширюється в романах такого жанру, можна назвати вічними. Це питання моральності, любові до природи, доброго відношення до людей і інші проблеми, актуальні в будь-який час. Провідне місце серед письменників другої половини XX століття займають Віктор Петрович Астаф'єв ("Цар-риба", "Пастух і пастушка"), Валентин Григорович Распутін ("Живи і пам'ятай", "Прощання з Матері"), Василь Макарович Шукшин ("Сільські жителі "," Любавін "," Я прийшов дати вам волю ") та інші.

Портрет О. С. Пушкіна пензля О. Кіпренського (твір по картині)

Орест Кіпренський вважається одним з кращих портретистів Росії початку XIX століття. Цей художник, як ніхто інший, умів відобразити душевний світ людини. Кисті Кіпренського належить цілий ряд портретів, які дають нам уявлення про людей тієї епохи.

Історія знаменитого портрета Пушкіна, написаного Орестом Кіпренського, дуже цікава. Він був замовлений художнику іншому великого поета - Антоном Дельвігом.

Мрія А. П. Чехова про нове життя на сторінках п'єси «Вишневий сад»

П'єса "Вишневий сад" була написана А. П. Чеховим в 1903 році, на зламі епох. У цей час автор сповнений відчуття того, що Росія знаходиться напередодні величезних змін.

Як будь-яка людина, Чехов мріяв про майбутнє, про нове життя, яка принесе людям щось світле, чисте і красиве.

Такі різні жіночі особи (за п'єсами «Гроза» і «Безприданниця»)

Олександр Миколайович Островський став творцем репертуару російського національного театру. Його п'єси: "Свої люди - поквитаємось", "На всякого мудреця досить простоти", "Ліс", "Прибуткове місце", "Гроза", "Безприданниця"-не сходять зі сцен театрів до сих пір. У п'єсах драматург розкрив життєві звичаї купецької Москви. У зображенні героїв Островський був абсолютно оригінальний. Засуджуючи купців-самодурів і захоплюючись разом з тим самобутнім їх характером, побутом, Островський прагнув відобразити подробиці їх сімейно-побутового життя. При цьому він підпорядковував зображення деталей викриттю характерів своїх персонажів, цим Островський, на мій погляд, близький Гоголю. Сатиричне зображення не завадило драматургові створити реальні образи, що запам'ятовуються характери. Особливо, по-моєму, йому вдаються жіночі типи - це бентежні, що шукають, гарячих сердець. На героїнях-жінках я і хочу зупинитися.

Як печуть паски (твір-опис процесу праці)

У всі часи народ дуже любив свята. Але з якоюсь особливою надією, трепетом і любов'ю люди чекали Великдень. Саме в ці дні починається справжня весна, з її буйними фарбами і пахощами.

До цього свята у всіх будинках бабусі і мами печуть паски, роблять сирні паски та фарбують яйця. З дитинства я завжди чекаю з нетерпінням Різдво та Великдень, як найголовніші, великі свята.

Лірика Ахматової, Пастернака, Твардовського (порівняльна характеристика).

Коли ми читаємо про долі А. Ахматової, Б. Пастернака, О. Твардовського, ми помічаємо, що у всіх цих людей була в житті прірву: коли починалася цькування, репресії, переставали друкувати вірші. Але це дуже мужні і сильні духом люди, які змогли протистояти всім негараздів.

Лірика історії (про поезію О. Мандельштама)

У листі Мандельштама до Тиняновим є слова: "Ось уже чверть століття, як я, заважаючи важливе з дрібницями, напливають на російську поезію, але незабаром вірші мої зіллються з нею, де-не-що змінивши в її будові та склад".

Нічого не скажеш - все виповнилося, усе збулося. Немов алмаз на склі, немов різцем по каменю ман-дельштамовское слово подолало матерію часу і стало культурою. Про себе Мандельштам говорив так: "Ми - смисловікі". Його вірші щільні і тягучі, і зір втрачає опору серед шалених образів. Хочеться читати, а не розуміти. Хочеться вірити в чистоту поетичного мислення і безглуздість слова.