adsens

Концепція особистості в романі М. А. Булгакова «Майстер і Маргарита»

За своє недовге життя М. А. Булгаков написав багато чудових творів, таких як "Фатальні яйця", "Собаче серце", "Пригоди Чічікова". Найвеличніше серед них - роман "Майстер і Маргарита", написаний в 1928-1940 роках.

Центральний образ у романі - образ Маргарити, адже саме Маргарита відкриває теми віри, творчості, любові - всього того, з чого виростає справжнє життя. Створюючи образ Маргарити, автор використовував такі художні засоби, як портрет, мовну характеристику, опис вчинків героїні.

М. Булгаков змальовує образ Маргарити як особистість, багату емоціями, душевними переживаннями, з непередбачуваною поведінкою.

Маргарита Миколаївна - красива, розумна тридцятирічна жінка, дружина великого фахівця. Чоловік її був молодий, добрий, чесний і дуже любив свою дружину. Вони займали верх прекрасного особняка в саду в одному з провулків поблизу Арбата. Маргарита не потребувала грошей, здається, чого ще їй не вистачає? Але Маргарита не була щаслива. Їй необхідно було заповнити духовну порожнечу, але вона не знаходила чим. Героїня була одинока - ось що побачив Майстер в її очах. Порятунком для героїні стала несподівана любов до Майстра, кохання з першого погляду.

Маргарита до зустрічі з Воландом була віруючою. Після зникнення Майстри вона щодня молилася про те, щоб він повернувся, або щоб вона його забула. Наприклад, в той пам'ятний для неї день зустрічі з Азазелло Маргарита "прокидається з передчуттям, що ... щось станеться". І це відчуття народжує віру. "Я вірую, - шепотіла Маргарита урочисто, - я вірую!" Шепіт створює враження сповіді. Маргарита думає, що життя її - "довічна борошно", що послана їй це борошно за гріхи: за брехню, обман, за "таємне життя, сховану від людей". Перед нами відкривається душа Маргарити, в якій було лише страждання. Але душа ця живе, адже вона вірить і здатна усвідомити своє життя.

Після зустрічі з Воландом Маргарита розуміла розумом, що вона тепер відноситься до темних сил, і повірила в могутність Мессіра, але підсвідомо зверталася до Бога у важких ситуаціях, наприклад, в епізоді знайомства з Азазелло, коли вона дізнається про те, що Майстер живий, Маргарита вигукує: "Боже!"

Маргарита милосердна. Це проявляється у багатьох епізодах, наприклад, коли Маргарита просить зняти з Фріди закляття.

За своєю суттю Маргарита добра, але те, що вона "наближається" до темних сил, а також образа за вчинене із Майстром, штовхає її на помсту (розгром квартири Латунского). Люди ж "світла", такі як Ієшуа, вміють прощати, вважають, що всі люди добрі.

Маргарита любить мистецтво і дуже цінує справжню творчість. Саме вона врятувала частину рукопису Майстра про Понтія Пілата.

Маргарита не дорожила своєю життям. Вона хотіла бути разом з Майстром, неважливо де - на землі чи на небесах, адже тільки в цьому і полягає для Маргарити сенс її існування. Це підтверджується тим, що вона зробила свій вибір свідомо: Маргарита готова була продати душу дияволу заради кохання.

Героїня роману "Майстер і Маргарита" постає перед нами як непересічна особистість, яка приймає протягом роману відповідальні рішення. Саме її любов, здатність до самопожертви зробили можливим відродження Майстра.

Таким чином, Маргарита - жінка, відьма - стала сполучною ланкою для трьох світів: світу Майстра, світу Сатани і світу Бога. Вона зробила можливим розмова цих трьох світів.

Свідчить про важливість образу Маргарити і її ім'я, так як Маргарита означає "перлина". Крім того, в героїні проглядаються риси найдорожчого для М. А. Булгакова людини в останні роки його життя - Олени Сергіївни Булгакової.

На протязі всього роману Маргарита висловлює авторське бачення світу. Основна думка роману полягає в тому, що в кожної людини в будь-якій ситуації є вибір.

У романі хотілося б відзначити дбайливе і добре ставлення автора до своєї героїні. Адже, на думку автора, жінка-перлина несе у світ життя, віддаючи любов і відроджуючи творчість.

По-моєму, за те, що Маргарита принесла в життя такі коштовності, як любов і творення, вона заслуговує не "спокою", а "світла".

Даючи свою героїню можливість відкрити справжні цінності буття, автор не просто говорить про своє ставлення до жінки, а пропонує світу свою концепцію особистості.